Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTom Hanks és fél Hollywood is imádja Budapestet
További Cinematrix cikkek
- Ismét eltolták a Batman II-t
- Adrien Brody étkezési zavarokkal és PTSD-vel küzdött az egyik legismertebb szerepe után
- Matt Damon és Zendaya is ott lesz Christopher Nolan Odüsszeiájában
- Johnny Depp lánya sem menti meg a sírból visszarángatott vámpírfilmet
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
Matt Damon miatt négyezer tonna vörös földet halmoztak fel Pesten, de rengeteg más filmet is itt forgattak, így Magyarországnak arányaiban több pénzt hoz a filmipar, mint Európa bármely más országának.
Rengeteg hollywoodi szuperprodukciót forgatnak Budapesten. A Szárnyas fejvadász folytatása, a Blade Runner 2049 miatt hónapokig itt lakott a magyar éttermekben és bringaboltokban szelfiző Harrison Ford, Ryan Goslingról pedig olyan fotósorozatot közölt a GQ magazin, amelyen különféle budapesti helyeken pózol, vagy az ágyban olvasgatja a Magyar Nemzetet – most a Yahoo News is beszámolt arról, hogy Andy Vajna tévéje, a Simicska-médiával cicaharcoló TV2 kitakarta a híradójában a lap címét.
De itt forgatták A kém és a Mentőexpedíció című filmeket, vagy A Da Vinci-kód folytatását, az Infernót is, amelynek főszereplője,
Ezzel együtt szakmai értelemben mégsem egy ilyen szuperprodukció volt a legsikeresebb a Magyarországon forgatott filmek közül, hanem Nemes Jeles László Saul fia című drámája, amely megnyerte az Oscar-díjat és a Cannes-i zsűri nagydíját is.
A Korda Stúdió bejárata a Mentőexpedíció című filmben
A Yahoonak nyilatkozva Kresmery Dániel, a legtöbb forgatásnak helyet adó Korda Stúdió igazgatója azt mondta: Budapest mára London után a második legnagyobb filmes platformmá vált Európában, „pedig csak a kapacitásunk 75 százalékát használjuk”. Ennek oka az egykori kommunista katonai bázis területén megnyitott hatalmas filmstúdió léte mellett a 2004-es adótörvény is, amely lehetővé teszi az itt forgató filmesek számára az adójuk 25 százalékának leírását.
Így 2016-ban az itt forgatott – hazai és nemzetközi – filmek 270 millió euró (84 milliárd forint) bevételt hoztak az országnak, ami több mint két és félszerese a 2011-es 105 millió eurós bevételnek. Havas Ágnes, a Filmalap igazgatója erről azt mondta a Yahoonak: ez a magyar GDP 0,15 százaléka, ami a legnagyobb arányt jelenti Európa összes többi országához képest.
Magyarországon nagyjából 100 cég dolgozik a filmiparban, összesen nagyjából 4000 munkavállalóval.