Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMClaudia Cardinale megnézi magát Budapesten
További Cinematrix cikkek
- Ismét eltolták a Batman II-t
- Adrien Brody étkezési zavarokkal és PTSD-vel küzdött az egyik legismertebb szerepe után
- Matt Damon és Zendaya is ott lesz Christopher Nolan Odüsszeiájában
- Johnny Depp lánya sem menti meg a sírból visszarángatott vámpírfilmet
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
Szeptember 4. és 9. között rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maradont, ahol vetíteni fognak némafilmeket, kultfilmeket, felújított magyar és külföldi klasszikusokat, ráadásul olyan vendégek is jönnek, mint Claudia Cardinale, Klaus Maria Brandauer, vagy Jean-Marc Barr.
A maraton a Toldi Moziban, az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Francia Intézetben, és a nevével ellentétben Egerben és Győrben is zajlik majd. A nyitóesten a restaurált Mephistót vetítik az Uránia moziban a rendező Szabó István, és a főszereplő Klaus Maria Brandauer jelenlétében. A programban szerepelnek Szabó István más restaurált művei is, mint az Apa vagy a Szerelmesfilm és a Ralph Fiennes főszereplésével készült 1999-es A Napfény íze is.
Claudia Cardinale is az Uránia moziban fog találkozni a magyar közönséggel Luchino Visconti A párduc című filmjének vetítésén.
A Szent István Bazilika előtti szabadtéri vetítésen lesz látható Szabó István 1992-es, Glenn Close főszereplésével forgatott Találkozás Vénusszal című alkotása, valamint Federico Fellini 8 és fél című filmje is, amely előtt szintén Claudia Cardinale fog személyesen megjelenni. Itt vetítik A nagy kékséget is, a főszereplő Jean-Marc Barr jelenlétében, valamint Ridley Scott első rendezését, a Párbajhősök című munkáját, Harvey Keitel főszereplésével.
A fesztiválon fókuszba kerülnek a filmművészetben alkotó nők is, az első filmrendezőnőről, Alice Guy-Blachéról és az osztrák-magyar származású világsztár, Hedy Lamarr-ról készült dokumentumfilmek, valamint Mészáros Márta Ők ketten című munkájának bemutatásával.
A programba bekerültek némafilmek is élő zenei kísérettel: G.W. Pabst Pandora szelencéje című filmje, amelynek társforgatókönyvírója a magyar Vajda László volt, vagy Illés Jenő Mania című német-lengyel koprodukcióban készült filmje Pola Negrivel a főszerepben. Korda Sándor 100 évvel ezelőtt forgatott Az arany ember című filmjének restaurált változata pedig premiervetítésen lesz látható.
Az animációs filmek közül Jankovics Marcell felújított János vitézét, Richly Zsolt és Jankovics Marcell Háry Jánosát, John Halas (Halász János) Állatfarmját vetítik egy animációs rövidfilmes blokk mellett, amelyben többek közt az Oscar-díjas A légy című film és a frissen restaurált Macskafogó is szerepel.
Katinka Faragó, Ingmar Bergman munkatársa, producere Szabó Istvánnal beszélget a közönség előtt Ingmar Bergmanról, majd a rendező A varázsfuvola című Mozart-filmjét vetítik le. A Filmarchívum és a Filmalap Fast Forward programjának közös szervezésében Katinka Faragó produceri mesterkurzust is tart, amelynek témája a Fanny és Alexander lesz.
Egy blokk az Osztrák-Magyar Monarchia 1918-as összeomlása után éppen száz évvel a közép-európai "titok" nyomába ered. A középpontban A Grand Budapest Hotel áll és azok a Közép-Európához köthető hollywoodi filmek, amelyek Wes Anderson alkotásait inspirálták.
A cannes-i fesztivál klasszikus szekciójának munkája előtt is tiszteleg a program egy bővebb válogatással. Ebben szerepel Stanley Kubrick 2001: Űrodüsszeia, Randal Kleiser Grease és Billy Wilder A legénylakás című filmje, Vittorio de Sicától a Biciklitolvajok és a felújított Szédülés Alfred Hitchcocktól. Ezenkívül Milos Forman Amadeusát, Ernst Lubitsch örökzöldjeit, továbbá a Volt egyszer egy vadnyugatot is vetíteni fogják.
Az első Film Maratont tavaly novemberben rendezte meg a Magyar Nemzeti Filmalap égisze alatt működő Filmarchívum. Akkor három nap alatt több mint ötezren voltak kíváncsiak a restaurált klasszikus remekművekre, a szakmai programokon pedig több százan vettek részt.