Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMOrbán fejszobrára lehet lőni egy dokumentumfilmben
Képzeljük el, hogy milyen lehet külső szemlélőnek Magyarország illiberális demokráciája, és hogyan működhet ez mint videojáték. Az Illusion című, hatvanperces dokumentumfilm a cseh Kateřina Turečková rendezésében pont ezt mutatja be: mindennapi élet Magyarországon, de közben egyre jobban növekszik a dühméter, döntéseket kell hozni, hogy kiálljunk-e egy hosszú sorból, vagy segítsünk-e a beteg édesapánknak, és így tovább. A film előzetesének a végén pedig megvan a lehetőség, hogy fegyverrel tüzeljenek a résztvevők egy Orbán-fejszoborra.
Az Illusiont nemrég mutatták be Ji.Hlava nemzetközi dokumentumfilmes fesztiválon, az egyik legkomolyabb filmes magazinnak számító Variety pedig szerda reggel interjút közölt Turečkovával. A rendező elmondja, hogy 10 hónapig élt Magyarországon, és az első hónap alapján tudta, hogy nem tud itt maradni. Az egyik barátja a CEU-n tanult, és amikor az egyetemet elkezdték vegzálni, akkor rájöttek, hogy hiába vannak tüntetések, egyszerűen nem tudnak semmit tenni az ügyért. Úgyhogy Turečková úgy döntött, hogy a maga módján próbálja meg az országot feldolgozni egy dokumentumfilmben.
A rendező azt is mondja, hogy a videojátékos formával azt is sikerült elérnie, hogy a film főszereplői névtelenek maradnak, nem akart a rendszernek semmi kapaszkodót adni, hogy "kezdjen valamit velük". Turečková kórházakban is forgatott, titokban, GoPróval, állítása szerint "majdnem beszart ezek után", mert szerinte a kórházakat "a hadsereg védi, fegyverekkel."
Turečková a film utolsó jelenetéről is mesél, amiben többen Orbán viktor fejszobrára tüzelnek igazi fegyverekkel. A rendező sejtelmesen azt mondja, hogy egy bizonyos hatóság hallott róla és arra utasították, hogy vágja ki a jelenetet. A cseh mentora annyit mondott erről, hogy
Tudom, hogy ez nehéz, de mi egy demokratikus rendszerben élkülnk. Ők pedig nem. Mi pedig ezt nem fogadhatjuk el.
A miniszterelnökre lövés egyébként a Zero című magyar filmben is felbukkant, bár ott a rendező Nemes Gyula a magyarországi premierre átsatírozta valamennyire Orbán fejét, hogy ne legyen annyira könnyen felismerhető a céllövöldézés közben.
Az Illusion egyébként nem kapott díjat a filmfesztiválon.
Ne maradjon le semmiről!