Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTizennégy történelmi filmtervet támogat a Filmalap
További Cinematrix cikkek
- Ismét eltolták a Batman II-t
- Adrien Brody étkezési zavarokkal és PTSD-vel küzdött az egyik legismertebb szerepe után
- Matt Damon és Zendaya is ott lesz Christopher Nolan Odüsszeiájában
- Johnny Depp lánya sem menti meg a sírból visszarángatott vámpírfilmet
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
A Filmalap által felkért szakmai zsűri kiválasztotta a kulturkampf 2.0 égisze alatt beindított, "forgassunk minél több filmet a magyar történelem eseményeiről " (nem hivatalos) nevű, történelmi játékfilmterv-program nyerteseit. A kiválasztott tervek alkotói a program kiírása szerinti egymillió forint összegű díjazásban részesülnek.
A támogatott filmtervek:
- Horváth Áron: Bartók
- Fazekas Máté: Erdélyi menyegző
- Tallián Mariann: Feleségek felesége
- Bergendy Péter – Hellebrandt Gábor – Szabó Róbert Csaba: Hadilányok
- Vészits Andrea: A halhatatlan kapitány
- Csáji László Koppány: Kezdetek és végzetek
- Cs. Nagy Sándor: Láthatatlanok
- Szigel Gábor: A magyar tenger kalózai
- Fülöp Péter: Paripa
- Tősér Ádám: Partvonalon
- Móray Gábor: Rabló és pandúr
- Rainer-Micsinyei Nóra – Horváth János Antal: Ránk szakad az ég
- Szabó Pálma: Rosseb bakák
- Baráth Katalin: Vesztegzár
A címek persze nem sokat mondanak, a Bartókot úgy nagyjából be lehet lőni, de azt is inkább életrajzi filmnek, mint történelminek. A magyar tenger kalózai remélem, az SMS Zenta cirkáló első világháborús kalandjairól szól majd, és nem egy Ötvös Csöpi-parafrázis lesz belőle; a Láthatatlanok lehetne egy fasza kommandós film a labanc vonalak mögé beszivárgó kuruc egységekről; A halhatatlan kapitány lehetne pl. egy Tenkes-remake, de Tarantino stílben (bár a Rosseb bakák már a címében is ezt ígéri, ugye); a Rabló és pandúr pedig könyörgöm, legyen már egy véres-sötét Rózsa Sándor-film, köszönöm.
Összesen egyébként 404 filmterv érkezett a felhívásra egy hónap alatt. A Filmalap legújabb kezdeményezésének célja a nagyközönség számára befogadható, a magyar történelem eseményeit, sorsfordító pillanatait és alakjait felidéző filmek támogatása volt.
Olyan történetek forgatókönyv-fejlesztése indulhat el, amelyek segítségével a nézők átélhetik, hogy hogyan éltek, gondolkodtak és viselkedtek eleink. Azok a történelmi alakok és hétköznapi emberek, akiknek életébe, sorsába e történetek segítségével betekinthetünk, példaként állhatnak előttünk. (...) Reméljük, sokakat látunk majd közülük életre kelni a vásznon
– nyilatkozta Havas Ágnes, a Filmalap vezérigazgatója.
A részvételnek nem volt feltétele a filmes képzettség vagy tapasztalat. A Filmalap olyanok jelentkezését is várta, akik tehetséget éreztek magukban egy olyan magyar történelmi vonatkozású történet létrehozására, amely a hazai és nemzetközi nézőket, a filmes piacot, valamint a fesztiválok közönségét is érdekelheti.
A program szakmai zsűrije
- Dr. Csorba László történész
- Jakab Juli forgatókönyvíró
- Köbli Norbert forgatókönyvíró
- Lengyel Balázs forgatókönyvíró
- Lovas Balázs forgatókönyvíró
- Maruszki Balázs forgatókönyvíró
- Dr. Oborni Teréz történész