Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÚjabb díjat nyert Szabó Réka dokumentumfilmje, A létezés eufóriája
További Cinematrix cikkek
- A Netflix megcsinálta a saját Breaking Badjét, csak sokkal viccesebben
- A világ egyik legcsúfabb oldalát mutatja be ez az új Netflix-film
- Egy ültő helyünkben végigdaráltuk Stephen King kedvenc misztikus sorozatát
- Kegyetlenül megdolgoztatta az agytekervényeinket Hugh Grant új vallásos thrillerje
- Az új Dűne-sorozat pont arról szól, amitől napjainkban a legjobban rettegünk
Szabó Réka A létezés eufóriája című dokumentumfilmjét a szarajevói fesztivál nemzetközi zsűrije emberi jogi díjjal (Human Rights Award) ismerte el a Szarajevói Filmfesztiválon. A Tünet Együttes 2015-ben bemutatott táncszínház előadásának próbafolyamatát feldolgozó film nemrég nagydíjat nyert a Kritikusok Hetén Locarnóban.
Bár ellentmondott a józan észnek, felkértem a 90 éves holokauszt túlélő Fahidi Évát, hogy szeretnék vele egy táncszínházi előadást csinálni. Azt akartam, hogy mindenki lássa őt. Egy duettet képzeltem Emesével, a nála közel 60 évvel fiatalabb táncosnővel. Életem legmeghatározóbb próbafolyamata volt – ezen keresztül szól ez a film a 20. századi történelemről, veszteségekről, a tánc erejéről, az öregedő testről, a szerelemről, egy 60 éven átívelő különleges kapcsolatról, és az élet elfelejtett értékéről
– vallja a film rendezője.
A 25. jubileumát ünneplő szarajevói fesztiválon öt készülő magyar filmet, illetve filmtervet is díjaztak - írja a Magyar Nemzeti Filmalap.
- A Filmalap Inkubátor Programjában készülő, A legjobb dolgokon bőgni kell című filmért az alkotók, Grosan Cristina rendező és Stalter Judit producer (Laokoon Filmgroup) a szarajevói fesztivál szakmai programja, a „CineLink Work in Progress” 50 000 euró értékű utómunka díját nyerték el, mely a Post Republic stúdió felajánlása.
- Szintén a Filmalap Inkubátor Programjában készül az első magyar egészestés animációs dokumentumfilm, Csáki László Kék Pelikán című alkotása, A '90-es évek nemzetközi vonatjegy-hamisítási lázát bemutató filmterv a „Best Pack & Pitch” díjat kapta meg Szarajevóban.
- Mikulán Dávid és a Nagyi projekt-et jegyző Révész Bálint Kix címmel készülő dokumentumfilm tervét a „Docu Talent” program zsűrije díjazta.
- Két magyar nyertese is lett a „Docu Rough Cut Butique” elnevezésű programnak, amely már leforgatott és még utómunka fázisban lévő dokumentumfilmeket mutat be a szakmabelieknek. Kőrösi Máté Dívák című alkotása a 2000 eurós pénzdíjjal járó „Cat&Docs” elismerést kapta meg, míg Dér Asia és Haragonics Sára Egy nő története munkacímű alkotása a DOK Leipzig, a rangos lipcsei dokumentumfilm fesztivál díját nyerte el.
Míg az első Szarajevói Filmfesztiválon, amelyet a boszniai háború idején, 1995-ben rendeztek meg, mindössze 37 filmet mutattak be, addig idén 56 ország alkotóinak 270 filmjét vetítették le.