Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- vaják
- netflix
- tévé
- fantasy
- streaming
- nyitórész
- kritika
- adaptáció
- henry cavill
- ajánló
Szerelmes szörnyekkel indít a Netflixen a Vaják új évada
További Cinematrix cikkek
- Adrien Brody étkezési zavarokkal és PTSD-vel küzdött az egyik legismertebb szerepe után
- Matt Damon és Zendaya is ott lesz Christopher Nolan Odüsszeiájában
- Johnny Depp lánya sem menti meg a sírból visszarángatott vámpírfilmet
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
- Ennyire személyes hangvételű film még sosem készült a legendás intézményről
Pár nap híján két évet kellett várni a Vaják (The Witcher) második évados premierjére, amelyet a Netflix 2019 decemberében mutatott be. Az Andrzej Sapkowski művein, valamint az ismert videójátékos trilógián alapuló produkció rögtön nagy tömegeket, 76 millió embert ültetett le a képernyő elé. A produkció sok kritikát kapott, főleg amiatt, mert a történet keszekusza volt, a főszereplő Ríviai Geraltról (Henry Cavill) alig tudtunk meg valamit, mert a mutáns szörnyvadász két szónál szinte soha nem beszélt többet, a csapongó évad pedig amúgy is hagyott kívánnivalót maga után.
A készítő, Lauren S. Hissrich megígérte, hogy összekapják magukat, és a CD Projekt Red-féle The Witcher-trilógiára is jobban építenek majd. A Vaják második évada december 17-én érkezett meg a Netflixre, az évadnyitó alapján pedig úgy tűnik,
megérte türelmesnek lenni. A Vaják első része ugyanis – miután elvarrja a nagy csatát követő szálakat – arra koncentrál, ami a játékokban is nagyon működött: a misztikumra, a szörnyvadászatra és Geralt karizmájára.
Óriási változás az első szezonhoz képest, hogy Ríviai Geralt végre nemcsak hümmög és káromkodik, hanem összetett mondatokban beszél, ironizál és ha kell, meg is leckézteti Cirit (Freya Allan), Cintra királyságának menekülőben lévő hercegnőjét. A főszereplő, Henry Cavill maga indítványozta, hogy Geralt intellektusát is bemutassák, és ne ösztönlényként lássuk a férfit, aki annyiból áll, hogy kardozik, dug és járja a világot. A készítők tényleg visszavettek a meztelenkedésből, de kicsit sem hiányoznak ezek a 18+-os jelenetek, amelyek az első szezonban főképp a hatásvadászatot szolgálták csak.
Félreértés ne essék, a Vajákban biztos lesz még szex, a könyvekben is volt, meg a videójátékokban is, de ha kevesebb van belőle, úgy valóban hatásos. Főleg ha még érzelmet is csempésznek bele. Meglepő módon a romantika elég hangsúlyos a nyitó részben, Geralt a szuperdögös boszorkányt, Yennefert (Anya Chalotra) siratja, akinek nyoma veszett. De aztán a főhős fogja magát, és Cirivel együtt elindul Kaer Morhenbe, a vajákok főhadiszállására, mert ott biztonság vár rájuk.
Előtte viszont Geralt és Ciri kénytelen megállni a hóvihar miatt, és a szörnyvadász régi barátja, Nivellen (Kristofer Hivju) otthonában szállnak meg. A férfi nem olyan, mint ahogy Geralt emlékszik rá, ő maga is szörnnyé vált, és láthatóan nagyon rejteget valamit. Nivellen meséje hiába olyan, mint egy mellékküldetés a The Witcher 3-ból, nagyon működik. Henry Cavill, Kristofer Hivju és Freya Allan közt végig megy a verbális adok-kapok, amelynek során még többet megtudunk Geraltról, drámai múltjáról és persze jövőbeli terveiről.
Kristofer Hivju már a Trónok harcában nagy közönségkedvenc volt, Tormundot mindenki imádta, és itt is egy hasonló, bohókás, de rendkívül tragikus sorsú bestiát játszik, aki kicsit olyan, mintha a Szépség és a Szörnyetegből lépett volna ki.
A Vajáknak még mindig azok a részek állnak a legjobban, amikor a szörnyvadászat van a középpontban, ami az epizód végére indul be igazán. Van itt minden, horror, látványos kardozás és külön jár a piros pont a készítőknek azért, mert Geralt mozdulatai, a mágikus jelek állandó használata és maga a harcstílus is rettenetesen emlékeztet a The Witcher-trilógiára. Már az első epizód láttán kedvünk támadt elővenni a The Witcher 3: The Wild Huntot, főleg miután a Vad Hajszát is emlegették afféle gonosz mítoszként, amiről suttognak az emberek, de senki sem tudja, hogy igazi a fenyegetés, vagy csak egy részeg fickó lázálma.
Egy dolog biztosnak tűnik: a Vaják már az évadnyitóban összeszedettebb, mint az első szezonban valaha volt, Geralt és Ciri párosa remekül működik, és amennyiben a horror és a szörnyvadászat mellett a karakter- és világépítés a szezon hátralévő részeiben is hasonlóan nagy hangsúlyt kap, rettenetesen szórakoztató évadnak nézünk elébe. Úgy tűnik, megérte két évet várni a Vajákra, és ennek iszonyúan örülünk.
A Vaják második évada a Netflixen szinkronnal és magyar felirattal is elérhető.