Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVigyázat, ez az új misztikus sorozat függőséget okoz
További Cinematrix cikkek
- Adrien Brody étkezési zavarokkal és PTSD-vel küzdött az egyik legismertebb szerepe után
- Matt Damon és Zendaya is ott lesz Christopher Nolan Odüsszeiájában
- Johnny Depp lánya sem menti meg a sírból visszarángatott vámpírfilmet
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
- Ennyire személyes hangvételű film még sosem készült a legendás intézményről
Durva belegondolni, de ott tartunk, hogy amiatt, mert a Netflix egyszerre ad ki teljes sorozatévadokat, szinte teljesen elszoktunk attól, hogy egy-egy produkció heti jelleggel érkezik. A Disney+ és az HBO Max azért még állják a sarat, a két streamingszolgáltató az amerikai csatornákkal együtt a régi modellt követi.
Utóbbin, vagyis az egyik amerikai kábeltévén adták az elmúlt 10 hétben a Yellowjackets című új, misztikus drámasorozatot, amelyre úgy rácsúsztunk, hogy minden epizód befejeztével azt kívántuk, bárcsak ezt is a Netflix vetítené, mert akkor három nap alatt ledarálnánk az egészet. A Showtime nagyon régen tudott hasonló minőségű sorozatot felmutatni. A Yellowjackets arra a korszakra emlékeztetett minket, amikor még azon izgultunk, hogy merre kanyarodik a Californication vagy éppen a Shameless történetének íve.
A Yellowjackets egy szerencsétlenül járt, lányokból álló focicsapatról szól, akiknek a repülője meghibásodik Kanada sűrű erdei fölött, és lezuhan. A történet két idősíkon játszódik, az egyik a jelenben, amikor a már középkorú Shauna (Melanie Lynskey), Taissa (Tawny Cypress), Natalie (Juliette Lewis) és Misty (Christina Ricci) igyekeznek úgy tenni, mintha minden rendben lenne velük. A valóságban ez közel sincs így, egyikük színleli, hogy szereti a családját, de van köztük, aki a karrierjébe menekül, más a drogokba és az alkoholba, és akad olyan is, aki egy idősek otthonában szadizza a bentlakókat.
Amellett, hogy a már idősebb exfocistákat csúnyán megzsarolják, és rendkívül izgalmas látni, hogy mennyire képtelenek voltak feldolgozni a velük történteket, a lényegi rész mégis a múltban játszódik. A nyitójelenet rögtön megalapoz a hangulatnak, a készítők előrevetítik, hogy a túlélő tinédzserekből kannibálok lesznek, és legalább egy társukat tuti felfalják. De hogy jutnak el idáig?
Az biztos, hogy feszültségből már az első évadban is akad egy jó adagnyi. A Brown Universityre készülő Shauna (Sophie Nélisse) titkolja, hogy legjobb barátnője, Jackie (Ella Purnell) fiújával lefeküdt, és tőle vár kisbabát. Taissa (Jasmin Savoy Brown) diszkrét leszbikus kapcsolatot ápol az egyik barátnőjével, a rocker Natalie (Sophie Thatcher) a beilleszkedéssel küszködik, Misty (Sammi Hanratty) pedig mindent elkövet, hogy ne kelljen visszamennie a társadalomba, ahol mindenki szemében lúzer. A vadonban viszont hallgatnak rá a többiek.
A múlt és a jelen annyira elütnek egymástól, hogy olyan, mintha két különböző sorozatot néznénk. a szokatlanul alaposan kidolgozott szálakat pedig a színészi alakítások kapcsolják össze remekül.
De közös pont a misztikum is. Mindkét idősíkban vannak furcsaságok: a már említett kannibalizmus mellett a pogány istenimádat is felüti a fejét, főleg, miután a Yellowjackets csapata kollektíven begombázik, és kis híján rögtön az évadfinálé előtt lemészárolják egymást.
A Yellowjackets igazi karakterdráma, nem is a hátborzongató, földöntúli motívumokért érdemes nézni. Hanem az az izgalmas benne, hogy miképp mennek tönkre életek egy ilyen tragédia miatt. Hogyan roppannak meg a jó kislányok, és válnak olyan dühöngő őrültekké, akik ijesztő maszkokat viselve vadásznak a legjobb barátaikra.
Szinte elkerülhetetlen, hogy egy másik hasonszőrű sorozattal, a Losttal hasonlítsuk össze a Yellowjacketset, de ezt most inkább mellőznénk. Ugyanis a Showtime sorozatának írói sokkal tudatosabban kevergeti a szálakat, és már a 10. rész végére egy csomó minket kínzó kérdésre megkaptuk a választ. Az alkotók egyébként egy friss interjú alapján nagyjából öt évadra terveznek a produkcióval, ami azt jelenti, hogy jócskán kifejtik majd nekünk, milyen brutális dolgok történtek még a tinilányokkal.
Ha minden igaz, a Yellowjackets még 2022-ben visszatér a második évadával, ha a forgatást a járvány el nem gáncsolja. Addig is a rajongók gyárthatják a teóriákat, hogy vajon tényleg túlélte-e a flúgos Lottie, és az ő szektája csapott-e le a végén az egyik szerencsétlen túlélőre. Az új részek a showrunnerek szerint még sötétebbek, és betegesebbek lesznek, amit alig várunk. Beálltunk a Yellowjackets-fanatikusok sorába. Merthogy ez az egyik legjobb drámasorozat a tévében, ami idehaza ismeretlen a legtöbbeknek, a Redditen viszont epizódonként előfordul, hogy közel 9 ezer komment is születik. Ez azért nem véletlen. Tényleg van mit kitárgyalni.