Állatbarátoknak kötelező ez az új mozifilm
További Cinematrix cikkek
- Nicole Kidman az új filmjéről: Volt, amikor úgy éreztem, az sem érdekel, ha sosem érnek hozzám többé egész életemben
- Egy hónap sem telt, de már több mint 300 ezren látták ezt a magyar filmet
- Perverz módon kínozza a nézőket a Netflix sorozata, és nem is szégyelli magát miatta
- Hollywood mindig is a férfiak játszótere volt, és úgy tűnik, az is marad
- Ekkora állatságot rég láttunk filmben
Vannak olyan filmek, amelyek nem akarnak többek lenni, mint aminek látszanak. A Katonadolog (Dog) című új produkció pont ilyen. Channing Tatum bújik egy ranger bőrébe, aki szíve szerint visszamenne a seregbe szolgálni, ám fejsérülése és az őt kínzó poszttraumás stressz miatt ez szinte lehetetlennek tűnik. A Tatum által játszott főhős, Jackson Briggs számára azonban fény villan az alagút végén: ha elviszi elhunyt katonatársa temetésére annak Lulu nevű kutyáját, lehet, hogy kap még egy esélyt a főnökétől a bizonyításra.
Papíron a feladat könnyűnek tűnik, de a belga juhászkutya képtelen huzamosabb ideig jól viselkedni, ráadásul Briggshez hasonlóan ő is afféle PTSD-ben szenved, miután megjárta a frontot. A Katonadolog már az első előzetese alapján is egy aranyos road movie-nak tűnt, ahol a főszereplő és a rábízott eb között eleinte feszült a hangulat, később összeszoknak, megbarátkoznak és elválaszthatatlanok lesznek. Ebből a szempontból nem árul zsákbamacskát a film, mert tényleg ennyiről van szó.
A történet egyébként elég vékonyka, Channing Tatum karizmája (és karizma) viszont szépen elviszi a hátán a Katonadolgot, amelynek a mozis bemutatója az orosz–ukrán háború miatt elég szerencsétlen időpontra esett, de senki se engedje, hogy ez riasztóan hasson rá. Minden kiszámíthatósága és eldurrogtatott kliséje ellenére ugyanis a Katonadolognak óriási szíve van. Az a fajta 90 perces kaland, amit végigmosolygunk, nevetünk a poénokon, aztán hiába tudjuk, hogy úgyse lesz semmi baja a kutyának, ezredjére is izgulunk a végén.
A Katonadolog Channing Tatum rendezői debütálása, és bár a korábban a Jump Street-filmekben és a Magic Mike-ban is látott szívtipró biztonsági játékot játszik, azt kell, hogy mondjuk, remekül indított ezzel a filmmel.
Simán húzhatták volna két órásra is a készítők a történetet, de nem tették. Rakhattak volna bele bántóan gagyi CGI-kutyát, de ezt sem lépték meg. Ezért pedig hálásak lehetünk, mi nézők.
Azoknak, akik az ilyesmire kíváncsiak, eláruljuk, hogy három különböző kutyát is használtak a forgatásokhoz, a Lulu név pedig onnan jött, hogy Tatumnak volt egy így hívott házikedvence, akit 2018-ban vesztett el, és nagyon szeretett. Az ember és állat közötti dinamika végig kiválóan működik a filmben, azt sejtjük, hogy a személyes érintettség miatt is.
Channing Tatum alkotása, melyet a színész Reid Carolinnal közösen hozott tető alá, végső soron egy családi film. Arra mondjuk érdemes számítani, hogy ezen a műfajon belül a bevállalós és határfeszegetős fajtából, ugyanis egy édeshármas is van benne, meg a főhős a dugásról és az ölésről is meglepő természetességgel beszél.
Utazós, road movie-ból amúgy se kaptunk mostanában túl sokat, talán a Kodachrome volt ehhez leginkább hasonlítható, a maga kedves, melankolikus hangulatával. Vagyis a Katonadologra azt is rá lehet fogni, hogy igazából
hiánypótló darabról van szó.
Valószínűleg lesznek olyan nézők, akik azért mennek el rá, mert egy aranyos kutyás film. Másokat Channing Tatum neve húz be a vászon elé, és akadnak majd olyanok is, akik csupán egy kiszámítható, de szórakoztató, és nem túl hosszú családi filmre vágynak. Senki sem fog csalódni közülük, mert a Katonadologban minden megvan ezek közül. (Az érzékenyebb lelkűek a zsebkendőt se hagyják otthon, pityergésre felkészülni.)
Ez az a film, amire sokak lelkének lehet szüksége most, amikor minden a háborúról és a járványról szól, felváltva. A Katonadolog másfél óra mosolygás, és kész. Igen, vannak benne egyenruhások és trauma is, de végső soron ebben a produkcióban a szeretet a lényeg.
A Katonadolog február 24-e óta látható a magyar mozikban.