Megtaláltuk Brad Pitt legjobb filmjét a Netflixen
További Cinematrix cikkek
- Kegyetlenül megdolgoztatta az agytekervényeinket Hugh Grant új vallásos thrillerje
- Az új Dűne-sorozat pont arról szól, amitől napjainkban a legjobban rettegünk
- Maradj csak szenvedő, irányítható és gyermek
- Ryan Reynolds felesége miatt újraforgatták a Deadpool & Rozsomák végét
- Jeff Goldblum fiai már kitalálták, mit szeretnének örökölni apjuk 40 millió dolláros vagyonából
Brad Pitt filmográfiája mostanra elképesztő méreteket öltött, az 58 éves amerikai színész nem véletlenül lett Hollywood egyik húzóneve. Az Interjú a vámpírral, a Harcosok klubja, az Ocean’s Eleven-filmsorozat, a Becstelen brigantyk, a Benjamin Button különös élete vagy a Volt egyszer egy... Hollywood mind olyan produkció, amelyben erős teljesítményt nyújt cikkünk alanya. Ám ha valaki a csúcson lévő, szinte tökéletes Brad Pittet szeretné látni, annak egy másik filmet, a kissé talán alulértékelt, de óriási élményt nyújtó Pénzcsinálót (Moneyball) ajánljuk megtekintésre.
A Pénzcsinálót jelen sorok írója a 2011-es premier óta direkt kerülte, merthogy kit érdekel egy újabb underdogsztori, amely ezúttal amerikai foci helyett baseballról szól, és két olyan fickó a főszereplője, aki a matematika segítségével igyekszik meghackelni a sportágat.
Mint kiderült, igenis élvezhetővé lehet tenni egy ennyire száraznak tűnő sportfilmet is, kiváltképp ha a forgatókönyvet akkora zseni írja, mint Aaron Sorkin.
A történet az Oakland Athletics csapatáról szól, vagyis pontosabban az itt dolgozó csapatfőnökről, Billy Beane-ről (Brad Pitt). A fickó fiatalon maga is megpróbálkozott a baseballal, de játékosként nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért később a másik oldalon próbált szerencsét. Billynek nincs könnyű dolga, hiszen az Athletics költségvetése jócskán elmarad az olyan vetélytársakétól, mint mondjuk a New York Yankees. Épp ezért jön kapóra Peter Brand (Jonah Hill), akit a csapatfőnök felfedez, és a fiatal közgazdász módszereire támaszkodva megpróbál utat új utat törni a baseballban.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy úgy neki lehet ülni egy ilyen filmnek, hogy tulajdonképpen a baseball szabályait sem ismerem pontosan. A Pénzcsináló azonban, annak ellenére hogy sportfilm, nem is annyira a sportolásról szól, hanem két olyan férfiról, akik pusztán a statisztikákra építve igyekeztek felfedezni és leigazolni olyan játékosokat, akikről mindenki lemondott már, potom pénzbe kerülnek, mivel túl öregek, furcsán dobnak vagy kezelhetetlen a személyiségük. A Peter Brand által használt módszer alapján viszont bennük van az az igencsak elrejtett plusz dolog, amely végül győzelemhez segítheti az Athleticset.
A Pénzcsináló nem csak azért különleges, mert Brad Pitt minden rezdülése élményszámba megy benne. Nagyszerűen támogatja a színész játékát az itt még feltörekvő Jonah Hill, valamint állandó feszültséget jelent szinte végig, hogy a begyöpösödött baseballszakemberek, mint például az Athletics edzője, Art Howe (Philip Seymour Hoffman) kézzel-lábbal kapálóznak az új módszerek ellen.
Úttörőnek lenni nem egyszerű feladat, és közel sem fáklyás menet, ezt a Pénzcsináló zseniálisan mutatja be.
Ahogy az emberi sorsokat is. Annak ellenére hogy a játékosokat kevesebbet látjuk, mégis a szívünkhöz nőnek, mert jól kidolgozottak, közülük leginkább Chris Prattet tudjuk kiemelni, aki nyúlfarknyi mellékszerepében is megmutatja, miért lett később olyan felkapott filmsztár.
Aaron Sorkin, akinek a neve a legtöbbeknek Az elnök emberei miatt lehet ismerős, Steven Zailliannal együtt remekül megírta a szkriptet, legfőképp rajtuk múlt, hogy ne vesszünk el nézőként a sok szakzsargonban, és izgulni tudjunk egy-egy új játékos leigazolásán vagy azon, ahogy a menedzserek a taktikákat vitatják meg.
A párbeszédeket a készítők úgy összerakták, hogy hiába játszódnak zárt, klausztrofób szobákban, mégis az állunk leesik a parázs szócsatáktól és a feszültségtől.
A film rendezője, Bennett Miller egyértelműen visszanyúlt kicsit az olyan elődökhöz, mint a Friday Night Lights, gondolunk itt a gyönyörű fényképezésre és az elektronikus zenére, de egy pillanatig sem bántuk a dolgot. Sőt a meglepő nézőpont miatt azt is kijelenthetjük, hogy a Pénzcsináló letér a sportfilmek által kitaposott mezsgyéről, és valami teljesen újat mutat. Ilyen pedig nincs túl gyakran.
A produkció élvezhetőségét jól jelzi, hogy két óránál is hosszabb, 133 perces, de simán néztük volna tovább. A sportfilmeknél sűrűn felvetődik a kérdés, hogy nem túl cukorszirupos-e a tálalás. A Pénzcsináló ebből a szempontból sem okoz csalódást, igazi, életszagú dráma, élő-lélegző karakterekkel, zseniális tálalással és legalább olyan jó Brad Pitt-tel. Aki eddig kihagyta, ne tegye, üljön oda elé, garantáljuk, hogy kicsit többnek érzi majd magát, miután megnézte ezeknek a bátor és kicsit talán őrült embereknek a sztoriját.
A Pénzcsináló magyar felirattal elérhető a Netflixen.