Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- adam sandler
- netflix
- film
- dráma
- thriller
- ajánló
- a24
- kritika
- tévé
- streaming
- bűnügyi
Ezt az Adam Sandler-filmet nem szabad kihagyni a Netflixen
További Cinematrix cikkek
- Matt Damon és Zendaya is ott lesz Christopher Nolan Odüsszeiájában
- Adrien Brody étkezési zavarokkal és PTSD-vel küzdött az egyik legismertebb szerepe után
- Johnny Depp lánya sem menti meg a sírból visszarángatott vámpírfilmet
- James Gunn a véres és kimerült Supermanhez hasonlította Amerikát
- Ennyire személyes hangvételű film még sosem készült a legendás intézményről
Adam Sandlert csak imádni vagy utálni lehet, harmadik opció nem nagyon létezik. Ennek legfőképp az az oka, hogy a színész az elmúlt pár évtizedben a védjegyévé tette, hogy olyan filmekben vállalt főszerepet, amelyek a teljes, agykikapcsolós szórakoztatást tűzték ki célul. Ettől a műfajtól pedig sok néző a falra mászik. Ide lehet sorolni A vizesnyolcast, a Távkapcsot, a Nagyfiúkat és a Kellékfeleséget is a legismertebb címek közül.
Ritkábban, de az is előfordul, hogy Sandler a drámai műfajba tesz kisebb-nagyobb kitérőket, a Ki nevet a végén? és A Meyerowitz-történetek után azonban mindenkit megdöbbentett, amikor 2019-ben kijött a mozikba a Csiszolatlan gyémánt című bűnügyi thriller.
A híres nevettetőből ugyanis senki nem nézte volna ki, hogy egy ennyire sötét és komor bűnügyi thrillerben elvállalja a főszerepet.
Márpedig így történt, fél évvel később, 2020 közepén pedig nemzetközileg a Netflix is közzétette a Csiszolatlan gyémántot (Uncut Gems). Azok után, hogy az online videótár első saját sorozata, a Lilyhammer lekerül a kínálatból március végén, jobban érdemes odafigyelni az ilyen rejtett gyöngyszemekre. Mert könnyen előfordulhat, hogy az ember addig halogatja a megnézésüket, hogy suttyomban a Netflix megszabadul egy-egy olyan filmtől, amely egyébként jó pár embernek betalálna.
No, nem mindenkinek. Sőt, azt mondanánk, hogy a többségnek nem való a Csiszolatlan gyémánt. Egy olyan, több mint kétórás történetről van szó ugyanis, amelyet ahhoz hasonló élmény nézni, mintha az ember fejét a víz alá nyomnák.
A produkció mögött egyébként az az A24 áll, akik gyártóként olyan különös alkotásokat jegyeztek, mint a Lady Bird, az Örökség vagy a Fehér éjszakák, de ők állnak például az HBO-s Eufória mögött is.
Mindez nagyjából körülírja, hogy mire érdemes számítani a Csiszolatlan gyémánt esetében, de a Netflix thrillerje még az előzetes elvárásainkhoz képest is durva lett. Tényleg olyan egyszeri és megismételhetetlen élmény, amit nem szabad kihagyni.
A történet egy Howard Ratner nevű gyémántkereskedőről szól, aki egy rettentően ritka afrikai fekete opálra teszi rá a mancsait – a 130 perces játékidő alatt pedig a hülyén beszélő, igazi lúzernek tűnő fickó igyekszik meggazdagodni belőle. Eközben meggyűlik a baja egy híres kosárlabdázóval, aki úgy véli, ez az a gyémánt, amely szerencsét hoz neki, és mindenáron megvásárolná. Képbe kerül ráadásul néhány dühös maffiózó is, akik Howardtól (Adam Sandler alakításában) követelik a pénzt, amivel a főhős tartozik nekik.
A Csiszolatlan gyémánt egy meghökkentően kaotikus film, amelyben rengeteg az üvöltözés, és néha olyan érzés fogja el az embert, mintha a felét improvizálták volna. A valóságban azonban jól átgondolt forgatókönyvre építették fel ezt a modern tragédiát a készítő Safdie testvérek, ami végső soron egy függőről szól, aki egyenletes és gyors tempóban halad a saját veszte felé. A produkcióban a szinte felismerhetetlen, állandóan motyogó és kínosan vigyorgó Sandler mellett nagyszerű teljesítményt nyújt Julia Fox is, akit anno a Gotham Awardson Az év felfedezettje díjára jelöltek, de azóta is várat magára, hogy a modell-színésznő úgy igazán betörjön Hollywoodba.
A hektikus történetvezetéshez hasonlóan sikerült összerakni a film zenéjét is. Ha valaki az első 10 percben nem tudja elviselni ezeket az idegborzoló dallamokat, annak van egy rossz hírünk: a legvégéig kitartanak. Cserébe viszont nagybetűs filmélményt kaphatunk a Csiszolatlan gyémánttól, amely egyértelműen Adam Sandler egyik legemlékezetesebb filmje.
A Csiszolatlan gyémánt szinkronnal és magyar felirattal elérhető a Netflixen.