Lenyűgöző képeken a kereszthalál és a feltámadás
További Cinematrix cikkek
- Tanítani kellene, hogyan cseszték el ezt a horrorfilmet
- Megdöbbentően mocskos a Netflix új westernsorozata, de mi pont ezért imádjuk
- Még a születésnapján is emészti Whitney Houston elvesztése Kevin Costnert
- Végre visszatért a legelborultabb sci-fi-sorozat a világon
- Brutálisan valósághűek a francia akciófilmek, az Ad Vitam szimplán kegyetlen
A húsvét a kereszténység legfontosabb ünnepe – hangzik el a film nyitójelenetében, igaz, ehhez be sem kell ülni a moziba, mert kis túlzással mindenki tudja. Olyan evidens, olyan magától értetődő, hogy nem szükséges tovább ragozni.
Az Exhibiton on Screen dokumentumfilm-sorozat legújabb része természetesen ezt a témakört dolgozza fel:
látványos film az emberiség történelmének egyik legkiemelkedőbb eseményéről, Jézus Krisztus kereszthaláláról és feltámadásáról.
A Phil Grabsky rendezte A húsvét a művészetben című angol képzőművészeti film 85 percben idézi fel a bibliai történeteket, és kapcsolja őket össze a húsvéti motívumokat és életképeket megjelenítő leghíresebb műalkotásokkal.
A húsvét a művészetben több évtizedet, sőt évszázadot átölelő művészettörténeti kalandozás. A filmet a műkincsek kiállítási helyén, múzeumokban és galériákban forgatták. A mozi több tucat alkotó képeit és szobrait tárja a nagyérdemű elé, elsősorban mégis Caravaggio, Leonardo, Raffaello, El Greco és Dalí munkáit állítja a középpontba.
A film az utolsó vacsorától egészen a feltámadásig kíséri végig Jézus történetét. Ahogy haladunk az időben, úgy ismerünk meg egyre több alkotót is. A jól ismert biblikus történetek a legkülönfélébb stílusokban jelennek meg. Ez az alkotói sokszínűség elsősorban a keresztre feszítés és a levétel a keresztről témákban festett képeknél figyelhető meg.
- Rubens egy hibátlan testű, izmos, szoborszerű férfiként ábrázolja Jézust a A kereszt felállítása című képén.
- Az isenheimi szárnyas oltárra festett Golgota-jelenet, Matthias Grünewald fő műve a valaha volt legkegyetlenebb és legnyomasztóbb festmény ebben a témakörben: a rideg valóság leképezése, amely hűen tükrözi a szenvedést.
- Rembrandt Levétel a keresztről festménye olyan, mintha a jelenetbe invitálná a nézőt, mintha a néző lenne a sorban a következő, aki átveszi Krisztus testét.
Ahány festő, annyi nézőpont és technika, egyvalami azonban biztos: Jézus Krisztus szenvedéstörténete minden korszakban kiemelt témája volt a képzőművészeknek. A filmben álomszerű és nyers, színes és fakó, mozgalmas és csendéletszerű alkotásokat, valamint hozzájuk kapcsolódó történeteket és információkat is megismerhet a közönség.
A rendező Jeruzsálemben, az Egyesült Államokban és Európa-szerte felvett képkockák segítségével térképezi fel, hogyan ábrázolták Krisztus passiótörténetét évszázadokon keresztül.
A film rövid, mégis tartalmas, egyszerű felépítésű és követhető, hiszen a Biblia alapján halad az időben. Annak ellenére, hogy nem mondható túlzottan pörgősnek, mindenképp érdekes és elismerésre méltó dokumentumfilm. A filmben megszólaló művészettörténészek és kulturális szakemberek oktató jellegű gondolatmenetei tovább színesítik és dúsítják a narrációt, összekötő kapocsként funkcionálva a képek és a Biblia között.
A húsvét a művészetben április 21-től megtekinthető a hazai mozikban.