Index Vakbarát Hírportál

Star Trek-sztár az Indexnek: A mi Spockunk az eddigi legjóképűbb

2023.02.18. 20:22
„Hosszú és eredményes életet!” – ismerősen csenghet Spock köszönése bárkinek, aki picit is kedveli a Star Trek univerzumát. A trekkie-knek jó hír, hogy a február 14-én elindult SkyShowtime egy csomó Star Trek-filmet és -szériát elhozott nekünk, köztük a Magyarországon eddig nem látható Star Trek: Különös új világokat is, melynek különlegessége, hogy az 1966-os The Original Series előzménysorozata, és a szereplőgárdájában ikonikus karakterek is megfordulnak. A Star Trek: Különös új világok két sztárját, a fiatal Spockot alakító Ethan Pecket és az Egyes szerepében látható, korábban az X-Ment is megjárt Rebecca Romijnt exkluzív interjú keretében faggatta ki az Index a sorozattal kapcsolatban, a beszélgetés helyszíne a SkyShowtime amszterdami megnyitója volt.

Lapunknak a két színész többek között arról beszélt,

  • miért mérvadó és aktuális sci-fi a Star Trek még ma is,
  • Spockot milyen új aspektusból ismerhetjük meg a sorozatban,
  • jó bekapcsolódási pont-e a Különös új világok egy Star Trek-szűznek,
  • és az is kiderült, mit gondolnak a nagy rivális Star Warsról.

Mit jelent önöknek a Star Trek?

Ethan Peck: A Star Trekhez való csatlakozásom hatalmas mérföldkő volt a karrieremben, emiatt különleges helyet foglal el a szívemben, ugyanakkor az üzenetét is örök érvényűnek és kortalannak érzem, hiszen ez a franchise kíváncsiságra sarkallja a nézőket, arra ösztökél a képernyőn keresztül, hogy felfedezzék nemcsak saját magukat, hanem az őket körülvevő világot is. A Star Trek arra inspirál, hogy merészek legyünk.

Rebecca Romijn: Túlzás nélkül mondhatom, hogy egy valóra vált álom. Gyerekkorom óta trekkie vagyok, nyolcéves koromtól kezdve a The Original Series ismétléseit néztük folyton a tévében anyukámmal. Ethannel nagyon egyet tudok érteni, a kíváncsiságra való ösztökélés valóban ritka üzenet manapság, és a mi sorozatunkat, a Különös új világokat ebből a szempontból példamutatónak érzem, olyan szintű reményteljesség és optimizmus jellemzi, ami mostanra kiveszett a legtöbb hasonszőrű sci-fi-franchise-ból. Örülök annak, hogy epizodikus a történetmesélés, mert így minden egyes rész végén van egy üzenet, egy tanulság, amit magával vihet a néző. Nem csak úgy darálja egymás után az összefüggő történetet, hanem remélhetőleg meg-megáll elgondolkodni.

Ethan, mennyire érzi a súlyát annak, hogy a legendás Leonard Nimoy és az ugyancsak kiemelkedő Zachary Quinto után önre osztották Spock eljátszását? Mit gondol, milyen új aspektusát hozza el ön a jól ismert vulkáninak?

R. R.: Ő az eddigi legjóképűbb Spock. (nevetnek)

E. P.: Köszönöm, Rebecca. Őrület, és néha a mai napig alig akarom elhinni, hogy a mostani tévénézőknek én vagyok Spock. A Star Trek: Különös új világokat a pandémia kellős közepén forgattuk, nem is olyan régen, így egészen új számomra az élmény. Azzal kapcsolatban, hogy én mit teszek hozzá a karakterhez az eddig látottakhoz képest, azt gondolom, hogy a sorozat előtérbe helyezi Spock emberi oldalát, és sokat foglalkozunk azzal a kíváncsisággal, ami feltámad benne ennek kapcsán. Utóbbi remek humorforrásként szolgál, amit az írók nagyszerűen aknáznak ki. Spock szerencsére egy sokrétű figura, remélem, hogy sokáig játszhatom még őt, mert bőven akad még mesélnivaló róla.

A Különös új világok mennyire jó bekapcsolódási pont egy új Star Trek-nézőnek?

E. P.: Semmiféle előtudás nem szükséges ahhoz, hogy valaki leüljön a Star Trek: Különös új világok elé.

R. R.: A Star Trek-szüzeknek tökéletes alkalom a becsatlakozásra, ugyanis a legelső Star Trek-sorozat, az 1966-tól 1969-ig vetített The Original Series előzménysorozatáról van szó. A Star Trek: Különös új világok az Enterprise legénységét és kalandjait mutatja be, néhány évvel Kirk kapitánysága előtt.

Spock és Egyes mindketten a Star Trek: Discoveryből jönnek.

R. R.: Igen, és hatalmas meglepetés volt számunkra, hogy a vendégszereplésünk után saját sorozatot kaptunk. Talán Ethan és Anson (Mount, Christopher Pike szerepében – a szerk.) nevében is mondhatom, hogy abban a hitben voltunk, hogy jövünk-megyünk, és kész. Amikor azonban a Discovery második évados fináléjában először sétáltunk fel az Enterprise fedélzeti hídjára, mindhármunkból konkrétan fizikai reakciót váltottak ki a látottak. Nem hittük el, hogy ezt a gyönyörű díszletet csak ezért felépítették, és le fogják rombolni, és Ethan rögtön rohant oda hozzám kérdezősködni, hogy ha ez valami újnak a kezdete lenne, benne lennék-e. A többi történelem, mindhárman igent mondtunk a spin-offra.

A J. J. Abrams-féle új mozifilmeket látták?

R. R.: Én nem láttam, a Star Trek II: Khan haragja ellenben nagy kedvencem a mai napig a filmek közül.

E. P.: Igen, én megnéztem mindet, és nagyon tetszettek.

Vizuális megoldásokban lát hasonlóságot a modern tévésorozatok és az új mozifilmek között?

E. P.: A J. J. Abrams-féle filmek fényképezését sokkal ridegebbnek látom a színviláguk tekintetében, míg a mi sorozataink élénkebbek és fényesebbek. Bár, hozzá kell tennem, régen láttam az Abrams-filmeket, a Discovery és a Különös új világok fényképezése szerintem jóval inkább a The Original Seriesre hajaz.

Egy epizodikus és hetente új kalandokkal jelentkező sorozat jobb esetben hosszú évadokon keresztül érdekes tud maradni.

R. R.: Sok mindentől függ, hogy meddig maradunk képernyőn, a nézettségtől, az alkotók terveitől. De ha rajtam múlna, soha nem lenne vége a Star Trek: Különös új világoknak.

A kasza veszélye mennyire lebeg ilyenkor az önök feje fölött? Nagy nyomást jelent ez a színészeknek?

R. R.: Leginkább az első néhány epizódnál érezzük ezt. Olyankor tapintani lehet a feszültséget. A több évados elköteleződést sem olyan könnyű általában megoldani, ha egy évadnál többen szereplek valamiben, azt máris elég nagy teljesítményként könyvelem el magamnak.

E. P.: A Star Trek: Különös új világok egyik showrunnerével, Henry Alonso Myersszel pont erről beszéltünk egy ízben, hogy hihetetlen számomra, hogy két évad óta az egyik főszereplője lehetek ennek a sorozatnak. Manapság olyan könnyedén kaszálnak el tévészériákat, hogy ez majdhogynem csodának számít.

R. R.: Ráadásul a harmadik évadot is berendelték, bőven a második etap bemutatása előtt!

Rebecca, az X-Menhez és az alakváltó Mystique eljátszásához milyen emlékek kötik?

R. R.: Nagyszerűek, az X-Menre mindig jó szívvel fogok emlékezni, és büszke leszek rá, hogy a végén olyan magasságokba tört a franchise, mint a Logan. Érdemes megjegyezni, hogy csak két olyan színészről tudok, aki mind az X-Menben, mind pedig a Star Trekben szerepelt, jómagam és Patrick Stewart, aki a Picardban tért vissza a legendás szerepéhez.

Mindenesetre sok hasonlóságot vélek felfedezni Egyes és Mystique között, előfordul, hogy visszanyúlok ahhoz a karakterhez, amikor ennél a munkámnál inspiráció után kutatok.

A Star Trek nagy riválisával, a Star Warsszal milyen a kapcsolatuk?

R. R.: Még gyerekkoromban, hatévesen láttam az eredeti Star Warst a moziban. Legalább annyira magába szippantott, mint a Star Trek. Ha választanom kéne a kettő közül, nem tudnék, annyira más mindkettő.

E. P.: Nem tudok vitatkozni, a Star Wars is elég menő.

A Star Trek: Különös új világok szinkronnal és magyar felirattal is elérhető a SkyShowtime-on.