- Kultúr
- Cinematrix
- sikoly
- film
- mozi
- slasher
- x besorolás
- 18 plusz
- csak felnőtteknek
- vérengző
- kés
- menekülés
- jenna ortega
Megálltunk tőle a növésben, annyira brutális az új Sikoly-film
További Cinematrix cikkek
- Tanítani kellene, hogyan cseszték el ezt a horrorfilmet
- Megdöbbentően mocskos a Netflix új westernsorozata, de mi pont ezért imádjuk
- Még a születésnapján is emészti Whitney Houston elvesztése Kevin Costnert
- Végre visszatért a legelborultabb sci-fi-sorozat a világon
- Brutálisan valósághűek a francia akciófilmek, az Ad Vitam szimplán kegyetlen
Azoknak, akik nincsenek képben, röviden elmagyarázzuk a dolgot: a híres kaszabolós franchise hatodik felvonását a hazai mozik csak este 10 és reggel 5 között vetíthetik. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy napi egyszer kerül nagyvászonra a Sikoly VI. Ki lehet egy ilyen húzással nyírni egy mozifilmet? Abszolút. Láthatóan azonban Szellempofa nemcsak nemzetközileg, hanem idehaza is hasít, és a Sikoly legújabb részére csak úgy özönlenek az emberek a közösségi médiában keringő képek, posztok, beszámolók szerint. Ilyen az, amikor a tiltás pont az ellenkező hatását váltja ki, a nézők jóformán egymást tiporják, hogy megnézzék,
valóban olyan öldöklős lett-e a Sikoly VI, hogy X-be kelljen rakni.
A 2022-es Sikolyt is rendező duó, Matt Bettinelli-Olpin és Tyler Gillett apait-anyait beleadtak, hogy az új film minden eddiginél brutálisabb legyen. A szakemberek sikerrel jártak, ebben a részben, amikor leszúrnak valakit, akkor bizony nem egy-két, hanem legalább húsz-harminc döféssel csinálják. Bizonyos karaktereket egyenesen kifiléznek a kétórás játékidő alatt, és néhány esetben olyan helyekre döfködik az egyre véresebb kést, ahová a franchise eddig nem merészkedett. A penge van, amikor szemüregekben, szájban landol, mi meg tényleg sikítunk mindezek láttán. De nem riadalmunkban, hanem örömünkben: végre egy felnőtteknek szóló slasher, ami tényleg véres.
A történet ott veszi fel a fonalat, ahol az ötödik Sikoly abbamaradt, az előző filmben bevezetett, fiatal szereplőgárda igyekszik feldolgozni a velük történteket. Egészen pontosan azt, hogy ijesztő álarcot viselő elmebetegek próbálták őket kinyírni. A Pókember-filmekben szokták manapság mondogatni, hogy nem az a lényeg, hogy ki van az álarc mögött, hanem az, hogy a maszk mit szimbolizál, és valami hasonló Szellempofáról is kijelenthető, akinek a felbukkanása mindig halált jelent. Ezúttal a nagy macska-egér párharc, a „whodunnit” nyomozás ráadásul nem kisvárosi környezetben, hanem Amerika metropoliszában, New Yorkban zajlik. A döntésnek hála nemcsak a vérengzést tekintve újul meg a franchise, hanem az eddig látottakhoz képest még elborultabb, még nagyobb léptékű terrorizálás veszi kezdetét. Bármiféle visszafogottságnak itt nyoma sincs.
Igaz, hogy jumpscare-jelenetekből ezúttal sokkal kevesebb van, de azok hatásosabbak, mint az előző filmben, és az ijesztgetésekbe torkolló feszültségépítés is alaposabb, átgondoltabb.
A Sikoly-franchise egyik legemlékezetesebb jelenetsorát kapjuk meg ebben a filmben, amikor a szereplők metróznak, és körülöttük mindenki ijesztő álarcokat visel, a sok Szellempofa-maszk pedig mind azt az ígéretet hordozza, hogy valamelyik alaknál kés van, és nem fél használni.
Az előző Sikoly óta a szereplőgárdából Jenna Ortega igazi húzónév lett, valószínűleg sok fiatalt bevonz a Wednesday-sztár erre a horrorfilmre. Ahhoz képest viszont az írók nem voltak túl kegyesek a 20 éves színésznő karakterével, Tarával, akin nem mélyítettek szinte egyáltalán, meghagyták papírmasé-egyszerűségű, romantikus lelkű és megtört kislánynak. Hozzá képest a Yellowjacketsből ismert Jasmin Savoy Brown, aki Mindyt alakítja, megint nagyszerű, ahogy nyomozgat, és a negyedik falat áttörve kiszólogat. Ezt, a meta aspektusát a Sikoly nem hajlandó elereszteni, és nagyon örülünk neki, mert baromi jól áll a horror franchise-nak az egész. A fiatal színészek közül azonban Melissa Barrera az, aki ezúttal ellopja a show-t, a hírhedt Billy Loomis törvénytelen gyerekében az ötödik részt látva nem gondoltuk, hogy ennyi lehetőség lehet, de az új filmben zseniálisan építették tovább a fiatal lányt. Iszonyúan izgatottak vagyunk, hogy az esetleges folytatás őt hova viheti el.
Igaz, hogy a fiatalok ezúttal jóval nagyobb szerephez jutnak, de a Sikoly még mindig egy olyan franchise, ami a régmúltra támaszkodik. Ez a felvonás viszont már nem annyira átkötő rész, mint a 2022-es film volt, így az alkotók sokkal kevesebbszer mutogatják az első négy filmből ismert arcokat. Courteney Cox mindenütt szimatoló riportere és sokéves kihagyás után a Sikoly 4 eseményeinek egyik túlélője, Kirby Reed (Hayden Panettiere) is visszatér azért asszisztálni egy kicsit, ami a Sikoly-rajongók lelkének jót tehet. A cselekmény szempontjából pedig azért fontos, mert még jobban hangsúlyozza, hogy a Sikoly-maszkot viselő őrült igazi legenda, aki a film világában egy igazi mítosznak számít már.
A Sikoly VI-ot óriási élvezet nézni, még ha esetenként a bűnös élvezet kategóriába is esik bele a film.
Az átvezető párbeszédek Mindy okoskodásain kívül elég fájdalmasak, és szekunder szégyenérzetet váltanak ki belőlünk. Ennek a franchise-nak tényleg az áll a legjobban, amikor felemelkedik a kés, lecsap az áldozatára, a vér fröcsög, a többiek meg sikítva rohannak a gyilkos(ok) elől.
Félelmetes belegondolni, hogy a filmsorozat már a hatodik részénél tart, ennek ellenére mennyire friss tudott maradni. Nem gondoltuk volna, hogy egyszer majd ott tartunk, hogy jobban várjuk a következő Sikoly-filmet, mint mondjuk egy Star Wars-mozis folytatást. Márpedig így van. A Sikoly továbbra is egy plázahorror, de a lehető legjobb fajtából. Egy abszurdul erőszakos, esetenként túljátszott, túlhúzott, önmagát bátran parodizáló franchise-ról van itt szó, és pont emiatt működik. Slasher- és horrorrajongóknak kötelező néznivaló, igazi hiánypótló gyöngyszem, már ami a bevállalósságát illeti.
8/10
A Sikoly VI jelenleg is látható a magyar mozikban.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.