Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cikkek
- cannes
- filmfesztivál
- quentin tarantino
- pedro almodovar
- lars von trier
- ang lee
- alain resnais
- johnnie to
- park chan-wook
- terry gilliam
- heath ledger
- francis ford coppola
- kenyeres bálint
Tarantino Brad Pittel megy az Aranypálmáért
További Cikkek cikkek
Kevesebb ingyenpezsgő és sztároktól hemzsegő parti várható a gazdasági válság miatt az idei Cannes-i Filmfesztiválon. A Vanity Fair egyenesen lefújta a szokásos buliját, miközben a filmesek bedőlt üzletekről pletykálnak.
Brad Pitt kevesebb rongyrázással
„Már túlzás is volt az a sok parti, idén legalább a mozira koncentrálhatunk a sztárok és a fényűzés helyett"- nyilatkozta a fesztivál igazgatója, Thierry Fremaux a Reutersnek. Azért Brad Pitt, Johnny Depp, Penelope Cruz, Jude Law tiszteletüket teszik a fesztiválon, Charlize Theront és Eva Greent pedig Galliano és Karl Lagerfeld öltözteti a vörösszőnyeges vonulásra.
A nyitófilm is szakít a hagyományokkal, a Pixar Up című meséjével először indul animációval a tizenkét napos fesztivál. A világjáró nyugdíjas lufiárusról szóló film nem csak ebben lesz újító: az idei az első alkalom, hogy a frakkos-nagyestélyis közönség 3D-szemüvegben üli végig a nyitófilmet.
Tarantino vs Almodóvar
A pénzszűkét az erős versenyprogram feledteti, a tavalyi ismeretlenebb arcok után idén a szerzői film nagyágyúi mérkőznek meg egymással az Aranypálmáért. A nácigyilkosos Becstelen Brigantykkal indul Quentin Tarantino, aki tizenöt éve a Ponyvaregénnyel egyszer már megkapta a fesztivál fődíját. Pedro Almodóvar a Volver után újra Penelope Cruzt hozza magával: a Broken Embraces-ben egy író emlékezik vissza a balesetére, amiben a látását és az élete szerelmét is elveszítette.
Lars von Trier idén horrorban utazik, az Antichristban egy rossz házasság fordul még szörnyűbbre, miután a pár kirándulni indul az erdőbe. Ang Lee, a Túl a barátságon rendezője, zsinórban hat nyomasztó film után most egy könnyed darabbal került be a versenybe. A Taking Woodstock a 69-es rockfesztiválról szól, és egy családról, akik abban bíznak, hogy a hippik fellendítik a tulajdonukban álló motel forgalmát. Jane Campion, aki a Zongoralcekével 93-ban elvitte a fődíjat, most egy szerelmi drámát hoz John Keatsről, aki 19. századi romantikus költőhöz méltan huszonöt évesen meghalt. Alain Resnais, a Szerelmem, Hiroshima nyolcvanhat éves rendezője is új filmet készített.
Erős az ázsiai felhozatal is. Johnnie To, a hongkongi kultrendező egy szakácskodó exbérgyilkosról szóló thrillerrel megy Cannes-ba, az Oldboyt jegyző Park Chan-wook Thirst című filmjében meg egy rosszul sikerült orvosi kísérlet változtat vámpírrá egy vallásos férfit. Bemutatják a kínai Lu Yö Spring Feverét is annak ellenére, hogy a rendezőt az előző, Cannes-ban bemutatott filmje után 2006-tól öt évre eltiltották a rendezéstől Kínában. A film egy szenvedélyes homoszexuális kapcsolatról szól.
Heath Ledger utolsó alakítása
A fesztivál legjobban várt filmjét versenyen kívül játsszák: Heath Ledger utolsó alakítása látható Terry Gilliam The Imaginarium of Doctor Parnassus-ában. A fiatal ausztrál színész a film forgatása alatt halt meg, és az itt félbemaradt munkát Johnny Depp, Colin Farrell és Jude Law játékával egészítették ki.
Francis Ford Coppolának csak a hivatalos programon kívül jutott hely, a Tetro című kisköltségvetésű filmjéhez a saját családja története adta az alapot. „Versenyen kívül bemutattuk volna, de ezt Coppola elutasította, mert ő a versenyprogramban akart szerepelni" – nyilatkozta a fesztiváligazgató.
A magyarok a Made in Hungáriát árulják
A magyarokat két erős év után idén kevésbé rúghatunk labdába. Tavaly Mundruczó, két éve Tarr Béla került be a versenybe, de most csak a mellékszekciókban kaptunk helyet. A Rendezők Kéthete programjában szerepel A repülés története című rövidfilm Kenyeres Bálinttól, ami az idei filmszemle nyitófilmje volt. Emellett a Kritikusok Hetébe válogatták be az Új Budapest Filmstúdió egyik koprodukcióját, amiben a főszerepet a Fehér tenyérből ismert Hajdu Zoltán Miklós játssza, és a zenéjét Márkos Albert szerezte. A szekció különprogramjában Nagy Dénes Russian Playground című rövidfilmjét is játsszák és a Transsiberian Voices-t, amit Vízkelety Márton fényképezett. A marketen a Hungaricom állít standot, és itt a Made in Hungáriát és Goda Kriszta Kaméleonját is levetítik.
A cannes-i zsűri elnöke Isabelle Huppert francia színésznő, a fesztivál fődíját május 24-én osztják ki.