Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSalma Hayek bajusz után szakállal hódít
További Cikkek cikkek
Rémségek cirkusza
Az Amerikai pite rendezője, Paul Weitz is rájött, hogy vámpíros tinifilmmel nagyobbat lehet kaszálni, mint spermással, ezért gyorsan lecsapott Darren Shan 12 részes, szörnycirkuszos-farkasemberes regénysorozatára. Ráadásul olyan sztárokat nyert meg főszereplőknek, mint Willem Dafoe, Ken Watanabe és a szakállasan is dögös Salma Hayek. A szörnycirkuszhoz csatlakozó kezdő vámpír (Chris Massoglia) sztoriját Amerikában október 23-ától vetítik, így bevételi adatokat és IMDb-átlagot nem tudunk, csak azt, hogy a Rottentomatoeson 33 százalékot kapott. A Variety lehúzta ("Weitz az első három könyvből készített filmet, de valószínűleg nem kell folytatnia, mert megbukik, mint az Arany iránytű"), a cinemablendeseknek viszont tetszett ("transzcendens tinitörténet, egyszerű és vicces"). Salma Hayek azt nyilatkozta: csak a 7 hónapos kislánya miatt vállalta el a bajszos Frida karaktere után a szakállas nő szerepét, mert így könnyebben el tudta szórakoztatni a gyereket a forgatási szünetekben.
Utolsó idők
Mátyássy Áron Rage Against the Machine-pólóban vette át az Utolsó időkkel megynyert fődíjat januárban a filmszemlén, a diákzsűri Zöld Hollóját is megkapta, és a film zenéjét is díjazták. 23 nap alatt 150 millió forintból forgatta le első nagyjátékfilmjét, ebből 62 millió volt állami támogatás. A főszereplő (Kádas József) gázolajcsempész autószerelő az ukrán határon, ahol megerőszakolják a nővérét. A rendőrség nem foglalkozik az üggyel, így - vidék Charles Bronsonként - neki kell igazságot tennie. Bár van benne ladás autós üldözés és puskás lövöldözés, a sztori a készítők szerint akciófilm helyett inkább szocióba hajlik, így adott rá pénzt az MTV is. Kritikusunk szerint "a bosszúra várás a legjobb, hogy egyre nagyobb feszültséggel készülünk a főszereplővel együtt az igazságosztásra". Az autista lány főszerepét a rendező felesége, Vass Teréz alakította.
Észak
A Cirkofilm tovább szállítja kéthetente a díjnyertes skandináv filmeket. Most épp egy norvég road movie-t, amiben az alkesz főszereplő (Anders Baasmo Christiansen) öreg kabrió helyett motoros szánnal vág neki az ismeretlennek. A rendező, Rune Denstad Langlo az ünnepelt norvég bestselleríró, Erlend Loe könyvét ültette át filmre, és négy díjat is begyűjtött vele Berlintől Erdélyig, Mads Sjøgard Pettersent pedig legjobb mellékszereplőnek választották Norvégiában.
Welcome
A másik művészfilmet a Szuezfilm forgalmazza. Philippe Lioret egy öreg francia úszóedző (Vincent Lindon) és egy 17 éves kurd bevándorló (Firat Ayverdi) barátságát meséli el. A fiatal iraki fiú cápadresszben akar átszökni a La Manche-csatornán át Angliába, hát persze, hogy egy nő miatt, viszont a történet elején még úszni sem tud. A Barbárok a kapuk előtthöz hasonlított dráma 7,7 pontot kapott az IMDb-n, a rendező két díjat is elhozott vele a berlini filmfesztiválról.