Egyre duzzad Usztics Mátyás egykori színművész mozgalma, a Magor, amely hazai tulajdonú cégek termékeinek vásárlására buzdít, és hitvallása szerint megpróbálja útját állni a Magyarország gazdasági gyarmatosítására készülő multinacionális finánctőkének. Utánajártunk, hogy milyen gazdasági rendszerben működik a Magor-mozgalom, kik állnak mögötte, és mekkora hasznot lehet húzni a rovásírásos hangulatú iparvédelemből.
Tavasszal zsong a tiszta magyar kereskedelem
Tekintse meg képeinket! |
"Egyre több magyar kistermelő érdeklődik a mozgalom iránt, jelenleg 81 vállalkozó gyárt Magor-védjegyes termékeket" - mondja el kérdésünkre Dömötör Pál a mozgalom mögött álló cég kereskedelmi igazgatója. Dömötörtől megtudjuk, hogy a mozgalom a védjegyek után fizetett licencdíjból tartja fent magát, vagyis minden Magor-termék után, amin ott díszeleg az ősmagyar vitéz, bizonyos százalék a védjegyet birtokló Géniusz Film Kft.-t illeti meg. A céget hárommillió forintos törzstőkével alapította Usztics Mátyás és felesége, és Kft. a Cégbírósági adatok szerint jelenleg is az ő tulajdonukban van.
Akár 12 százalékot is levehet Usztics cége
"Minden termék licencdíja más, hiszen az egyes termékcsoportoknak más például a marketingköltsége, illetve a termelők más haszonkulccsal dolgoznak" - mondja el Dömötör, aki példaként megemlíti, hogy míg egy vekni kenyéren mindössze fél százalék a mozgalom haszna, addig mondjuk egy sampon után már 12 százalékos licencdíjat kell fizetni. A termelők által fizetett licencdíj felett a rendszerbe belépő boltoknak is kell tagsági díjat fizetniük, bár a mozgalom elején ezt nem szedték be, és az új vállalkozók is csak egyszeri belépési díjat kellett, hogy fizessenek. "Tervbe vettük, hogy ezentúl rendszeres tagsági díjat szedünk, de ennek pontos összegét még nem állapítottuk meg, de legfeljebb évi ötvenezer forintról lehet szó" - mondja Dömötör.
És hogy mit kezdenek a bevétellel? A Magor-honlap tanúsága szerint a védjegylicencből származó bevételeket a magyar kultúra ápolására fordítják. Usztics Mátyás tervei közt hazafias televízió-csatorna indítása is szerepel, de az Index információ szerint a mozgalomból származó profitból egyelőre csak a Nemzeti Kamara Színház működési költségeit tudják fedezni. A színház Usztics Mátyás és Rácz Gyula rendezésében kínál szellemi táplálékot a nemzettudatos kultúrafogyasztónak: a repertoáron szerepel irodalmi válogatás gyerekeknek, kávéházi kuplé-összeállítás, felolvasóest Wass Albert műveiből, és egy unióellenes zenés darab Rekviem egy szabad Magyarországért címmel. Ráczcal összefutottunk a Lehel téri Magorban, ahol a társulatvezető azt mondta, a bevételek egyelőre leginkább a telefonszámlákat és a mozgalom ilyesféle költségeit fedezik, de a társulat azért, ha éhezve is, de elvan.
Mátyás lekáderez
Megpróbáltuk megtudni, hogy milyen feltételekkel lehet belépni a mozgalomba, hogy mit jelent a Magor-honlapon szereplő kitétel, miszerint kizárólag magyar termelők termékeit árulják, de nem kaptuk választ arra, hogy elég-e a magyar állampolgárság, vagy esetleg egyéb, a származást igazoló iratokat is be kell mutatnunk. "Usztics Mátyás mindent személyesen intéz" - tudtuk meg Dömötör Páltól.
Politikamentes cukorka
Rabok legyünk, vagy tönkölyprézli?
A mozgalom gazdasági hátterének felgöngyölítése után kíváncsi fogyasztóként elzarándokoltunk a mozgalom egyik mintaboltjába.
Irigykedhet az összes többi kiskereskedelmi egység, a gördeszkaboltoktól a nutrianagykerekig, mert talán egyikben sem csíphetünk el olyan dialógust két vásárló között, mint a Lehel téri Magorban, a fagyöngyös almalekvárok közelében.
Vásárló 1 (szenvedélyes komcsifaló néni): Rabok legyünk, vagy szabadok? Vásárló 2 (idős mérnök, vagy sumerológus) Na most majd kiderül.
Ettől eltekintve a jellegzetes Magor-bolt leginkább egy éjjel-nappali, egy zsírban tobzódó mangalica-bemutatóterem és egy biobolt keverékének tűnik, meglepően izmos felhozatallal bonbonfélékből.
Riporterduónk a termékskála, a vásárlók és a kereskedők szondázása miatt érkezett meg a nagyszámú flakon, palack, zacskó és csemegekosár közé, melyek mindegyikéről Magor - Usztics Mátyáséhoz megtévesztésig hasonló - arca nézett ránk, jellegzetes szittya tekintettel. Aztán jól meglepődtünk, amikor jattolás után kiderült, hogy a tulaj nem más, mint egy fiatal lány, egy ex-médiacápa, amennyiben korábban marketinges topmenedzser volt a Magyar Hírlap kiadójánál és a TV2-nél. Aztán merész váltással belevágott a rovásírásos kereskedelembe.
Mivel itt megtalálható majdnem a teljes Magor-termékskála, a kisebb éjjelnappali méretű helyiségben jól fel tudtuk mérni, hogy meddig is jutott eddig a "tiszta magyar" termékeket propagáló mozgalom.
Várakozásainkkal ellentétben nem láttunk szélsőjobbos politikai tacepaókat, a falra függesztett néhány plakát Usztics Nemzeti Kamara Színházát hirdette.
Polimer a nyereg alatt
Klikk a képre! |
Enfarkába harapó ellentmondás, hogy a csinosabb áruk egyúttal a poshadt nyugati kultúra diadalát is jelentik a tarsolylemezes antikapitalizmus felett. Kedvenc márkanevünk a Magyar Termék For Men After Shave volt, mindössze 269-ért.
Vikidál és a szemiták
Alkoholokból a sztereotip várakozásnak megfelelő a kínálat (bőséges), obligát borokkal, pálinkákkal és vermutokkal, sőt van sör is, pezsgőből viszont nincsen a szemiták humorára oly jellemző száraz, csak édes meg félszáraz. A piák csomagolása általában felső középkategóriás. Nem alkoholos italból is megvan már a Magor alapkészlete, ásványvízzel, almalével és szörpökkel. Az egyébként ígéretes akácvirág szörp csomagolása láttán az a szívszorító érzés fogott el, mint bármelyik tüntetésen, amikor feltűnik egy barázdált arcú, nyúlszőr kalapos, kopott ruhás, vikidál gyulai hangerővel kurvanyázó nénike. Szegény innivalót sörösüvegbe kényszerítették, söröskupakkal lezárva.
|
Két sumér beszélget
Reggelizni talán még a pártus hercegek is szoktak, így van tiszta magyar tejfel és többféle gyümölcsös joghurt. Úgy látszik, ha a böcsületes sumér ember reggelizik, akkor azt teljes svunggal teszi: talán ezért van, hogy a tejtermékek mindegyike vejdling méretű kiszerelésben kapható.
Az utolsó markáns termékcsoport a bonbonféléké, de hát jól tudjuk, hogy a Tigris és az Eufrátesz között mindig is szerettek nyammogni a Szíriuszról érkezett vitézek. Az igazi tiszta magyar szájszagosító cukorkától a klasszik nagydobozos bonbon-szortimentig van itt minden, egészen személyes kedvencünkig, az egész mandulás grillázsrúdig.
|