De ezt az olajat szüretelni kell.
Irigylésre méltó helyzetben vannak a mediterrán népek hozzánk képest. Abban a tekintetben, hogy náluk évente nem egyszer van szüret, hanem kétszer: előbb a szőlő, majd pár hónapra rá az olajbogyó.
Az első olajfát Pallasz Athéné ültette az Akropoliszon – a görög mitológia szerint.
Ha ez nem is igaz, az bizonyos, hogy ezek a görcsös-göcsörtös derekú örökzöldek a Földközi-tenger keleti részéről származnak, és már az ókorban ellepték azokat a földeket, ahova görög és föníciai telepesek magukkal vitték.
A fa bogyóiból nyert olaja miatt ültették volna szélesebb körben is, de kényes növény lévén, nehezen viseli a szélsőséges hőmérsékleti ingadozást: –12 °C alatt azonnal magfagy (de a –4–5 °C hideget sem bírja hosszú távon).
A trópusokon is megél, de nem hoz termést.
Pedig a termés, és az abból kinyert zöldes-sárgás lé az, ami miatt érdemes foglalkozni az olajfával. Nemhiába nevezte már Homérosz is az olívaolajat folyékony aranynak, amit nemcsak étkezési és vallási célokra használtak az ókorban, de világításra a mécsesekben, gyógyításra, bőr- és hajápolásra is. Sőt a korabeli versenyeken is ezzel az olajjal kenték be magukat az atléták, hogy nehezebben találjon rajtuk fogást az ellenfél.
Az olívaolaj megmaradt volna a mediterrán vidékek hétköznapi konyhájában, ha nem csinálnak belőlük kulináris különlegességet az Egyesült Államokban letelepülő olaszok. Az 1920-as évektől kezdve lendületet vett az Olaszországból induló export, majd az 1970-es évek egészségtudatos gasztroforradalmának köszönhetően még inkább megnőtt a kereslet, amit már a portugál, spanyol és görög termelők is meglovagoltak.
Manapság is nagyrészt ez a három ország látja el olívaolajjal a világot, kiegészülve francia, szlovén, horvát, török, tunéziai és marokkói termelőkkel,
de olyan új vidékek is bekapcsolódtak a termelésbe, mint pl. Kuvait (az öt kontinensen összesen félezer termelő van jelen 53 országban). Területenként persze óriási a különbség még az egyforma technológiával kinyert olívaolajok között is, hiszen amellett, hogy a több száz fajta és klón terem, a termesztési mód, de még a terroir is meghatározó, akárcsak a borok tekintetében.
A bor amúgy is jó hasonlítási alap, mert majdnem annyi a zöldmunka az olajfákkal, mint a szőlőtőkékkel.
Ugyanúgy évekbe kerül, míg termőre fordul a növény, fontos a megfelelő metszés, a földmunka, a növényvédelem, esetenként a csepegtető öntözés. Mindkettő gyümölccsel hálálja meg a gondoskodást, igaz, az olajbogyókból kevesebb minőségi lé nyerhető: 6-8 kilogrammból 1 liter.
Viszont tovább él az olajfa, mert amíg Európa legidősebb szőlőtőkéje kb. félezer éves (Mariborban található), addig Horvátországban és Olaszországban is nyilvántartanak olyan – még ma is termő – fákat, amelyek legalább kétezer évesek.
A minőségi olívaolajat tehát ugyanúgy szakboltokban érdemes keresni, mint a minőségi bort. Szerencsére egyre több ilyen van hazánkban is, de kettő kiemelkedik közülük.
Ha minőségi, extraszűz olívaolajat akarunk választani, a szín a legkevésbé fontos szempont. Sokszor inkább csak zavaró tényező az ízérzékelés tekintetében, ezért a komolyabb olajteszteken sötét poharakat használnak kóstoláskor.
Leghasznosabb tanács, ha a címkét olvassuk el tüzetesen:
(Borítókép: Bakcsy Árpád Zoltán / Index)