Úgy tudjuk, a Hacktion című sorozat is szerepel az MTV októberben induló új műsorstruktúrájában. A Kálomista Gábor producer nevéhez fűződő, a hackerek titkos világát bemutató sorozat egyike volt azoknak, amiket úgy kapott meg tavaly nyáron a Duna TV, hogy mást rendelt meg. A Duna két produkció miatt pert indított, az akkori fideszes kurátorok pedig rendőrségi feljelentést terveztek az állítólag milliárdos nagyságrendű pénzek eltűnése miatt. Ám ebből végül nem lett semmi.
A Fonyódi Tibor (Tűzvonalban, Géniusz) forgatókönyvéből készült sorozat első hat részét tavaly nyáron forgatta le Kálomista Gábor Megafilm Kft. nevű cége 64 millió forintért a Jadedragon Kft.-nek, a Duna Televízió megbízásásból.
A botrány akkor pattant ki, amikor kiderült, a Duna TV nem erre a sorozatra adott megbízást, hanem az Egy különleges emberre, ami hackerek helyett egy időutazó magyar vállalkozóról szólt volna. A Duna a nyolcrészes, egyenként félórás sorozatot 205,2 millió forintért rendelte meg a cégtől, amiből 184,6 millió forintot át is utalt. A sorozat, amit helyette kapott, tartalmában és technikailag sem hasonlított arra, amire megbízást adott.
Ugyanez történt a Suli buli című ezoterikus sorozattal is, ami helyett egy munkahelyi szituációs komédiát kaptak. Arra a szériára a See Walker Kft.-vel szerződtek, amely a munkát szintén továbbadta a Megafilmnek. Kálomista Gábor korábbi nyilatkozatai szerint mindkét esetben a forgatókönyvnek megfelelően, HD minőségben készítették el a sorozatokat, utóbbit 48 millió forintért. A Duna ebben az esetben 146,2 millió forintot utalt át a fővállalkozónak, az eredeti megbízás 162,5 millió forintról szólt.
„Mivel a vállalkozók nem azt szállították, amit megrendeltünk, a Duna TV a két eset miatt bírósághoz fordult, és polgári perben kívánta visszaszerezni az átutalt összegeket. Hogy mi történt azóta, nem tudom” – nyilatkozta az Indexnek A. Szabó Magda, a Duna volt alelnöke.
Az ügy pikantériája, hogy nemcsak a megrendelt filmek nem készültek el, a vállalkozók is eltűntek. Az Origo korábbi cikke szerint a Jadedragon Kft. és a See Walker Kft. tulajdonosa, Turi Sándor a cégeket néhány millió forintért eladta egy villanyszerelőnek és egy takarítónak. A megrendelő és a sorozatot legyártó cég között így nyoma veszett 120 és 98 millió forintnak.
A bírósági pert a Duna jogerősen megnyerte, nyilatkozta az Indexnek Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója, majd hozzátette: "A cégek nem vettek részt a tárgyalásokon, elérhetetlenek, kézbesítési megbízottjuk sincs. A leszerződött összegeket vissza kellene fizetniük, sejthetjük, hogy sosem fogják, eltűntek a semmibe.”
A Duna volt vezérigazgatója, Cselényi László ugyan tavaly júliusi lemondásakor azt állította, azért távozik, mert a médiatörvény megszüntette a tv önálló gazdálkodását, és ezzel szerinte megszűnt a teljes önállósága, de a valódi ok az általa megrendelt gyanús sorozatok ügye lehetett.
Mint ismert, 2009 őszén a parlamentben az MTV-től elvont és a Duna TV-nek adott 2,4 milliárd forintos támogatásból Cselényi 1,3 milliárd forintos nagyságrendben nyolc sorozatot - két ifjúsági, három felnőtteknek szóló és három dokumentfilmsorozatot - rendelt meg, amelyekről sorra derült ki, hogy az átutalt összegek töredékéért más cégek készítették el őket.
Cselényi lemondásának így köze lehetett ahhoz, hogy néhány nappal hamarabb jelentette be Szabó László - aki akkor a botrányt kipattintó, a Duna TV-t felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének fideszes delegáltja volt -, hogy a gyanús ügyletek miatt rendőrségi feljelentést tesznek. Szabó akkor azt mondta, felmerült a különösen nagy értékre elkövetett hűtlen vagy hanyag kezelés alapos gyanúja, mivel „a Duna Televízió 1,5 milliárd forint értékben szerződött külső gyártású produkciókra különböző cégekkel, ám azok ennek az összegnek a 68-70 százalékát lenyelték”.
Szabó László most az MTVA kommunikációs igazgatójaként arra a kérdésünkre, megtörtént-e ez a feljelentés, azt válaszolta, „nem tettünk feljelentést, mert az új médiatörvény szükséges és célirányos megszületése okán világosan látszott, a történetet maga a Duna TV fogja felgöngyölíteni, ahogy az meg is történt”.
Tegyük hozzá, hogy csak ebben a két esetben. Úgy tudjuk, a többi megrendelt filmmel és sorozattal kapcsolatban eddig nem történt sem bírósági eljárás, sem rendőrségi feljelentés, pedig Ókovács Szilveszter még februárban is azt nyilatkozta az Origónak, „csaknem egymilliárd forint szó szerint a kanálisba kerülhetett, vagy másképp mondva, elcsatornázták valakik”.
Szabó László kérdésünkre megerősítette, tavaly nyár óta csak ez a két per indult az ügyben, „rendőrségi eljárás a jövőben sem várható, a többi sorozat ügyét bíróságon szeretnénk tisztázni, ennek már folynak az előkészületei”.
Az eddigi két per eredményei láttán feltehetően a többi esetben sem sikerül bírósági úton visszaszerezni az elúszott pénzeket. Megkerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányságot azzal kapcsolatban, hogy hivatalból indítottak-e ezekben az ügyekben nyomozást, de azt az választ kaptuk, "sajtónyilatkozat egy adott cégnél előforduló lehetséges visszaélések gyanújáról nem kellő és elégséges adat büntetőeljárás megindítására".
Érdekes körülmény hogy Kálomista Gábor, a két filmet elkészítő Megafilm Kft. producere a perről azt mondta az Indexnek, most hallott róla először.
Ennek ellentmondani látszik az a magát megnevezni nem kívánó, volt Duna tévés által elmondott történet, miszerint Kálomista – akit november 11-én, Ókovács megválasztása előtt a Duna TV vezérigazgatójának jelölt a Szalai Annamária vezette médiatanács – múlt év végén „egyezkedő látogatást” tett Ókovács Szilveszternél a Duna épületében. A beszélgetés után Ókovács állítólag kijelentette, őt meggyőzte Kálomista Gábor arról, hogy a megrendeléshez képest elkészült sorozatok még beleférnek a művészi szabadságba, és hogy semmi kivetni való nincs a színvonalukban, ezért műsorra tűzhetőek. (Az üggyel kapcsolatban megkerestük Ókovács Szilvesztert, ám eddig nem válaszolt levelünkre.)
Ez a Haction esetében a közeljövőben meg is történik, méghozzá az MTV-n, mivel az összevont közmédiumok vagyona, benne a filmek, sorozatok is, az MTVA-hoz kerültek, így ott dönthetik el, hol milyen műsor kerüljön adásba.
Információink szerint a kalandos előéletű Haction első hat részét október első hetétől az m1 tűzi műsorára, sőt nagyon valószínű, hogy Kálomista Gábor új szerződést kötött a köztévével a sorozat folytatására. Az MTI-ben közreadott forgatási képek alapján úgy tűnik, augusztusban újra munkához látott a stáb, de erről Kálomista és az MTVA kommunikációs igazgatója sem akart nyilatkozni, mondván, az MTV őszi műsorstruktúrájáról később akarnak bejelentést tenni.
Nem hivatalos értesülések szerint az új szerződésen pecsét van, a további 24 részt részenként nagyjából 11 millió forintért vállalta a producer.
Fonyódi Tibor forgatókönyvíró honlapja szerint a sorozat első hat része nem a Megafilm, hanem a Generix gyártásában készült 2010 nyarán (producernek ő is Kálomistát jelöli meg). A történet a titkosszolgálatnak dolgozó és a kiberterroristák ellen harcoló „fehér galléros” hackerek, az Infrastruktúra-védelmi Osztag ügynökeinek titokzatos világába enged bepillantást. A fontosabb szerepekben Oroszlán Szonja, Hujber Ferenc, Dunai Tamás, Bicskey Lukács és Szente Vajk látható. A tavaly nyáron leforgatott hat epizód önállóan is megállja a helyét, de a sorozatnak csak egy részét képezi, és nem feltétlenül az elejét.
Idén áprilisban Fonyódi elkezdte a kiegészítő 24 epizód (24x25p) forgatókönyveinek írását, a forgatás nyár elején kezdődött, a harminc epizódból álló első évad utómunkálatai kora ősszel zárulnak. A Magyarországon, a nem is olyan távoli jövőben zajló, sci-fi-szerű sorozat első hat részét Csillag Mano (Szíven szúrt ország) rendezte, a folytatást viszont az MTI-ben augusztus 24-én közreadott képek szerint már az eddig főleg vágóként dolgozó Deák Kristóf vette át.