2020. április 27., hétfő 15:07
Tizenkilenc független újság szerkesztőségénél – köztük az Indexnél – volt kíváncsi A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) arra, hogy a kormány mennyire akadályozza ezeknek az újságoknak a munkáját a koronavírus-járvány ideje alatt.
A TASZ kutatásából többek között kiderült:
- Az állami csatornákon és az operatív törzs sajtótájékoztatóin kívül nagyon nehezen jutnak információhoz, a minisztériumok és állami intézmények a korábbinál is ritkábban válaszolnak.
- Ahhoz képest, hogy eleinte az operatív törzs tájékoztatóin a kormány konstruktívnak mutatkozott, Kovács Zoltán államtitkár emlékezetes kiborulása óta (ami pont a magyar sajtó napján volt) csak online sajtótájékoztatók vannak, ahová előre el kell küldeni a kérdéseket. Azt pedig a kormány választja ki, hogy melyik kérdésre válaszol, melyikre nem.
- Az egészségügyi dolgozók retorzióktól tartva még név nélkül sem mernek újságíróknak nyilatkozni.
- A közmédia híradója külön alműsort hozott létre, ahol a kormánnyal kritikus médiafelületek kormánynak nem tetsző cikkeit bélyegzik úgy álhírnek, hogy esélyt sem adnak arra, hogy az érintettek esetleg cáfoljanak. Hasonló projektbe fogott a fideszes Századvég is.
Ezenkívül megemlíti a kutatás, hogy a NER-média propagandistái szájzárat követelnek a kormánykritikus sajtó tagjaira, és rendőri intézkedéseket sürgetnek velük szemben. A TASZ felmérésével kapcsolatos bejegyzést ezen a linken lehet elérni.