32 országban gyilkoltak meg újságírókat munkavégzés közben 2008-ban egy civil szervezet jelentése szerint. A 2007. évhez képest idén 17,5 százalékkal csökkent a meggyilkolt újságírók száma, ami egyértelműen az iraki helyzet javulásának köszönhető.
Harminckét országban összesen 95 újságíró halt meg hivatása gyakorlása közben eddig idén - közölte hétfőn közzétett éves jelentésében a Presse Embleme Campagne nevű civil szervezet.
A 2007. évhez képest (110 áldozat) idén 17,5 százalékkal csökkent a meggyilkolt újságírók száma, ami egyértelműen az iraki helyzet javulásának köszönhető (a közép-keleti országban idén 15 újságírót öltek meg a tavalyi 50-nel szemben) - áll a genfi székhelyű szervezet jelentésében.
Egyes országokban - Mexikóban, Pakisztánban, Indiában, Thaiföldön, Oroszországban vagy a Fülöp-szigeteken - viszont aggasztóan romlott a helyzet.
Irak - immár hatodik ízben - a 2008-ban is a világ legveszélyesebb országa volt a sajtó szempontjából, még ha idén 70 százalékkal csökkent is az ott meggyilkolt újságírók száma a tavalyihoz képest. A PEC szerint a csökkenés az iraki belbiztonság viszonylagos javulásának köszönhető.
Az iraki háború kezdete - 2003 - óta legkevesebb 265 újságírót gyilkoltak meg az ázsiai országban.
Blaise Lempen, a PEC főtitkára szerint több más országban aggasztóan alakulnak a dolgok. Mexikó, ahol a bűnözési hullám erősödése nyomán 9 újságírót öltek meg 2008-ban (szemben az előző évi hárommal), a második legveszélyesebb ország a PEC szerint.
Pakisztánban is érzékelhetően rosszabbodott a helyzet, elsősorban az Afganisztánnal határos törzsi területeken. A 2008-ban meggyilkolt 8 újságíróval (2007-ben 5) Pakisztán a harmadik a legveszélyesebb országok között. Pakisztánt India (2008-ban 7, 2007-ben 2 áldozat), a Fülöp-szigetek (2008.ban 6, 2007-ben 4), Grúzia (5) és Oroszország (2008-ban 4, 2007-ben 1 áldozat) követi a szomorú listán.
A jelentés szerint a gyilkosságokon túl számos újságírót elraboltak Afganisztánban, Szomáliában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Irakban, a Gázai övezetben és Mexikóban.
2008. évi jelentésében a PEC üdvözli, hogy az államok megállapodtak egy genfi székhelyű nem hivatalos munkacsoport létrehozásáról, amelynek feladata a konfliktusövezetben dolgozó újságírók védelméről szóló nemzetközi egyezmény tervezetének kidolgozása.
A PEC mintegy száz ország 35 újságíró-szövetségét és -szakszervezetét tömöríti.