A spanyol-belga-magyar első hármas EU-elnökség részeként Belgium 250 ezer euróval száll be idén a Sziget fesztivál támogatásába - írja a belga Le Soir napilap alapján a HVG. A körülbelül 70 millió forintnak megfelelő összeggel a benelux államot szeretnék népszerűsíteni a fiatalok körében. Magyarország 55 millió forinttal (200 ezer euróval) járul hozzá a rendezvény mérlegéhez, a spanyolok mindössze 1,65 millióval (6000 euróval).
Brüsszel bőkezűségének okára a Le Soir kérdésére Olivier Alsteens, a miniszterelnöki kabinetiroda kommunikációért felelős képviselője azt mondta: „Mert így könnyen el tudjuk érni üzeneteinkkel a célcsoportunkat, a fiatalokat.”
A lap szerint a támogatás összege visszatetszést keltett Belgiumban. A Le Soir azt is számon kéri, hogy ekkora támogatásért cserébe miért nincs utalás a fesztivál plakátjain Belgiumra, esetleg az EU-elnökségre, de még az Európai Unióra sem.
Orfű egy csendes és gyönyörű hely Pécs mellett. Arról ismert, hogy itt lakik Lovasi András, aki csinált egy szimpatikus házi fesztivált a helyi kempingbe. Annyira jól sikerült, hogy idén már három is lesz belőle: egyet az EFOTT, egyet egy új, Alterego néven induló kft. szervez. Utóbbiak meghívták a Kiscsillagot fellépni, de Lovasiék nem mennek.
Negyven nappal a kapunyitás előtt publikus a Volt fesztivál teljes és részletes programja. A fesztivál legnagyobb fellépőit már korábban kihirdették, így egy ideje mindenki tudhatja, hogy koncertezik a Prodigy, a Massive Attack, Billy Idol, eljön az Air, a Youtube-sztár Dub DX ,és még a Cavalera fivérek is fellépnek a Soulflyjal. A hazai fellépők közül érdemes megemlíteni a budapesti Stargarden után Sopronban is koncertet adó Ákost, a harmincéves fennállását ünneplő Eddát és a nyári fesztiválszezonra a hibernációból felkeltett Omegát.
Tavaly is elázással kezdtük a fesztiválszezont, idén sem úsztuk meg, csak míg akkor Várpalotán sikerült a nedves bulit abszolválni, addig idén Csillebércen történt mindez. Igaz, az a hülye, aki az öt percig tartó felhőszakadásban pont a szabadban van, de tény, hogy ha felülről nem is, alulról mindenképpen ázott a jónép a nagy tócsáktól és a sártól. A szervezők végül is igazat mondtak mikor azt hangoztatták, hogy a terület nagy része aszfaltozott viszont, ha az ember koncertet is akart nézni, akkor bizony jött az utolsó pillanatban sátorba szorított nagyszínpad melletti dagonya, amit tisztán senki nem úszott meg, úgyhogy mi is, mint a síelők, úgy csúsztunk be a rácsok között a sáron a Deicide koncertjére.
Évek óta idén először volt igazi tavasz, így a májusi fesztiválszervezők simán beleőszülhettek az afeletti aggódásukba, hogy elviszi-e az özönvíz a rendezvényüket. Az előrejelzések szerint a nehezén már túl vagyunk, viszont az egy hétig tartó égszakadást nagy valószínűséggel megérzi majd az is, aki a várpalotai Pannónia Fesztiválra látogat, meg az is, aki a Csillebércen megrendezésre kerülő Metalfestre. Azt viszont tapasztalatból mondjuk, hogy igazán felejthetetlenné az tesz egy fesztivált, amikor amiatt izgulunk, hogy a következő pillanatban magunk dobunk egy hátast a csokimasszaszerű sárban, vagy a mellettünk álló, sört lóbáló félrészeg rúgja ki a lábunkat, mielőtt fejünkre öntené maradék italát.
Picture On fesztivál – 2009. augusztus 7-8., Bildein (Ausztria)
"Az a nagyobb darab srác, aki éppen vérben forgó szemekkel inzultálja a Life Of Agony turnészemélyzetét a vacsoraasztal mellett, veletek jött, ugye?" – kérdezi félénken Paul Korbatits, az ausztriai Picture On fesztivál fő színpadmestere. Velünk, persze, úgyhogy futás az étkezőszobába, nézzünk utána gyorsan, mi történik, mielőtt kidobják, rossz esetben mindannyiunkkal együtt. A nagyobb darab srác indexes újságíró, és bár eredetileg nem azzal a céllal kelt útra, hogy aktív alakítója legyen a színpad mögötti eseményeknek, annyira meghatódott a ténytől, hogy a határtól elég tíz kilométernyire eltávolodni, és láss
csodát, máris saját öltözőt kapsz kanapéval és teli hűtőszekrénnyel, hogy a zenekar számára bekészített üveg vodka mellé párás szemmel hozatott még egy másikat, majd hitetlenkedve, hogy ezért sem kell fizetni, hamarjában egy harmadikat is. Mindeközben tisztességgel végigasszisztált egy komplett felpakolást, hangbeállást, átöltözést, koncertet, vállveregetést, pacsizást, törülközést, visszaöltözést és lepakolást, majd dolga végeztével úgy döntött, harap valamit. Szerencsétlenségünkre pont a főzenekar technikusaival egyszerre. A közös étkezés minden bizonnyal kedélyesen indult, és sosem tudjuk meg, hogy mi okozhatta a kisebb bonyodalmat, mert mire lélekszakadva berontunk a catering roomba, már csak a végkifejletet halljuk: sit back! Don't you touch that cookie, it belongs to the Hungarian mob! A Life Of Agony megszeppent hangmérnöke pedig engedelmeskedik, visszaül a helyére, és nem vesz a süteményből.
A fesztiválszezon lezárásaképpen szembenéztünk önmagunkkal és kérdőívben érdeklődtünk olvasóink tapasztalatairól. Kiderült, hogy a fesziválozók jelentős része keveset költ, és nem is a zene miatt megy, hanem inkább csajozni vagy pasizni. Az is biztossá vált, hogy jóval több a drogos a Balaton Soundon mint a Szigeten, és hogy az év koncertje a Tankcsapda születésnapi showja volt. Most szálljon magába, jövőre pedig bulizzon még nagyobbat.
A taxis szerint az Auchanban van a fesztivál, gyanakszom, hogy talán rosszul tudja, de tényleg az Auchan elé kanyarodik, aztán elszáguld a Decathlon mellett, és megáll a helyi ipari park közepén. Székesfehérvár külsőn, az autópálya árnyékában vagyunk, de az is lehet, hogy a Holdon, mindenesetre holdi kőzetnek tűnnek az öklömnyi sziklák, amin gyalogolunk. Épp egy magassarkús csaj botladozik kifelé, élénken magyarázza a barátnőjének, hogy nincs mit tenni, haza kell menni a másik cipőért. Épp kiröhögném, amikor az egyik nagyobbacska holdi kőzeten hatalmasat taknyolok, pedig nem is ittam, a bokám kifacsarodik, csodás estének nézünk elébe.
A Fehérvári Zenei Napokat, a fesztiválszezon utolsó eseményén idén először rendezték az ipari parkban, mert a belvárosban, a Bregyó-közben lévő sportközpontot kinőtte a rendezvény, és a lakók idegeit pedig túlnőtte a zaj. A válság a Fezent is sújtja, idén nincs elektronikus sátor és a headlinerek is visszafogottak. A tüctücsátortól valószínűleg a válságtól függetlenül is megváltak volna idén a szervezők, mert tavaly a remek Andre Tannebergerre építették fel az egész programot, ő pedig nem jött el és azóta is pereskednek vele. Helyette tematikus sátor van, idén reggae, ska, hiphop és pop felé nyit a metál, alter, rock felől a fesztivál.
A nyárnak már vége, de a fesztiválszezonnak még nincs, tegnap kezdődött a Fezen Székesfehérváron, és egészen szombatig tart. A szokásos sok színpados rendezvény ez is, a szokásos fellépőkkel: Tankcsapda, Ossian, Quimby, Road, Depresszió, Edda, Republic, PASO, Péterfy Bori & Love Band meg a többiek. Külföldi név kettő van, a metálosok kedvében járnak. Pénteken az UDO, szombaton a Paradise Lost lép fel. Mindkettő új lemezzel jelentkezik a napokban, előbbi a fémharcosokat vonza acceptes zenéjével, utóbbi a sötétség kedvelőit tereli a színpad elé. Természetesen nem csupán annyi a program, amit itt felsoroltunk, így további böngészésre ajánlott ez az oldal.
A Budapesti Műszaki Egyetem nyolc karán idén 24 000 diák kezdte el a szemesztert. Elsősorban az első éves diákok elveszettségén hivatott javítani a BME Fesztivál, írják a szervezők. Szeptember 14-18. között napközben sportprogramok, kerti parti, civil sétány, BME-kvíz, karok közötti vetélkedők várják az érdeklődőket, esténként pedig koncertek a Műegyetem rakparton felállított két színpadon. Hétfő, a nulladik nap retrónap lesz, Korda Györgyékkel, Dévényi Tibivel és Ganxsta Zolee-ékkal. Kedden jön az igazán nagy durranás, a Scooter, táncos, ugrálós, pirotechnikás műsorral. A legendás hamburgiak már öt éve nem léptek fel hazánkban. Utánuk DJ Sterbinszky játszik az egyetemistáknak, a másik színpadon Palotai lesz. Szerdán Kispál és Vad Fruttik, éjszaka pedig Anima DJ-set. Csütörtökön a PASO és a Republic a sztárvendég.
Mint bizonyára már sokan tudják, kényszerű csere történt az idei Fezen fesztivál külföldi előadóinak sorában. Az északír Therapy? kénytelen volt lemondani Székesfehérvárra tervezett fellépését a frontember Andy Cairns szemműtétje miatt. Az énekes-gitáros beavatkozását már korábban is tervezték, de csak augusztus elején derült ki, hogy szeptember 7. a pontos dátum, és nem lehet halasztani. A Therapy? 19 éves pályafutása alatt ez mindössze a második alkalom, hogy le kellett mondaniuk egy koncertet – írták közleményükben, és persze elnézést kérnek minden magyar rajongójuktól.
Hogyan fesztiválozott a magyar az idén, hol ivott, drogozott, húzott be férfit vagy nőt a bokorba? Melyik volt a legjobb zene? Kérdőív. Ikszeljenek.
A magyar történelemben Szegeden zártak be először fesztivált idő előtt. 15-20 millió forinttól esett el az önkormányzat, a pénzből a mozit és a strandot is üzemeltetik. Erőt mutatott a városvezetés, de nem tudni, miért.
Az idei nyár utolsó fesztiváljának utolsó napján hirtelen egyszerre jött minden, amit fesztiválon rossz lehet. A jó arc polgármester nyugdíjaskímélő-programjának köszönhetően éjjel 2 körül elküldtek mindenkit aludni, ehhez jött az este érkező vihar, ami a széllel együtt tökéletesen elintézte, hogy mindenki, aki a SZIN környékén járt, kellőképp szarul nézzen ki másnapra.
Ezektől függetlenül mindenki megpróbálta gátlástalanul jól érezni magát. Ganxsta Zolee és a Kartel összművészeti csoportosulás fellépésére mindenki összegyűlt például, akinek volt az előző évtizedben tévéje, és abban a korban volt, hogy már ismerte a "fasz", "kurva" és "pina" szavak jelentéseit, illetve ezeknek a szinonimáit. Az akkori füllel béna dalok ma már klasszikusokká értek, 2009-ben a tisztességes embereknek tisztában kell vele lenniük, hogy a Stricik és Kurvák-szintű pózolások sokkal viccesebbek, mint például a Belga bármikor is volt. Döglégyék mellesleg profi hattérzenekarral lépnek fel, ami ugyan kicsit elvesz az életérzésből, de cserébe lehet rá megfelelő mennyiségű sör után ugrálni. Természetesen az első két-három lemez dalai voltak igazán sikeresek, nem véletlenül: Zoltánék nélkül ma fogalmunk sem lenne róla, hogy ki a fasza gyerek, vagy hogy mire kell egy punci. Nem tudom, hogy mennyire unják még a haknizást, de simán jobban tolerálható ez, mint a hazai, ún. igényes zenekarok próbálkozásai.
Sikerült a lehetetlen, és a nyár utolsó fesztiváljának befejező napját úgy megkurtították, mintha csak egy gyerekzsúrral csinálnák ezt. Éjjel kettőkor a főjegyző akarata szerint lekapcsolták a nagy áramelosztót. Az égszakadás földindulásban még volt Guano Apes is, akik valamiért visszatértek.
Hangos a SZIN, derült ki Mózes Ervin, főjegyző számára, aki lakossági bejelentések és zajszintmérések után úgy döntött, elég a fiatalok vállalhatatlan szórakozásából, a hangos színpadokból, és minden lehetséges köztes megoldás helyett kiválasztotta a legkínosabbat, hogy hazazavar mindenkit éjjel kettőkor, az áramelosztót meg lekapcsoltatja.
Azt nem érti senki itt Szegeden, hogy a többnapos fesztiválnak miért az utolsó napját kell lerövidíteni, amikor állítólag a szerdával is gond volt már. Kérdés, mennyire hangsúlyos a bezárás politikai üzenete. A városban rendet kell tartani, nincs szükség elhajlásokra, ráadásul van olyan kemény és rendpárti a vezetőség, hogy ezt elég gyorsan és hatékonyan végigvigye, értelmezhető a városvezetés döntése. A Sziget fesztivál állandó bemelegítő eseménye, hogy a harmadik és negyedik kerületi polgármesterek zajszintet mérnek, bezárással fenyegetőznek, de végül nem történik semmi, mert a gyors politikai haszonszerzés legfeljebb választási időszakban éri meg.
Tavaly csak egy napra vetették be, idén öt napon át szaglászta a Szegedi Ifjúsági Napokra érkezők csomagjait egy, a röszkei határállomáson dolgozó kábítószer-kereső kutya. Szimata alapján a rendőrök 12 embert emeltek ki, és indítottak ellenük büntetőeljárást. (Az utolsó nap az ezzel próbálkozók közül hárman buktak le.)
A rendőrök azért vetették be a kutyát, hogy inkább a kapukon kívül tartsák a drogokat, és ne a fesztivál területén, a sátrak között keljen razziázniuk. A kutyának az volt a feladata, hogy elsősorban a csomagokat vizsgálja át, a szag alapján beazonosítsa, hogy melyik csomagban lehet esetleg kábítószer gyanús anyag.
A kábítószer kereső kutya tavaly egyszer már razziázott a rendőrökkel a SZIN-en, viszont idén először dolgozott a rendezvény mind az öt napján a bejáratnál. Az eb egyébként a röszkei határátkelőn dolgozik, csak tavaly több mint 60 kiló kábítószert szagolt ki a határon.
Végre kiderült, hogyan énekel élőben Macy Gray, és hogy forgat Koltai Róbert koncertjelenetet filmjébe a két melegcowboyjal, Pindorch Csabával és Szabó Győzővel. Koncertről filmezésbe botlottunk a Szegedi Ifjúsági Napokon.
Szinte érthetetlen, hogyan szúrták ki a szegedi programszervezők, hogy nekik a pénteki fellépőjük Macy Gray legyen, mivel a híres énekesnő nem popsztár, a nagy időszaka 1999-2000 között volt, amikor az On How Life Is című első albuma megjelent, ilyen dalokkal: Do Something, I Try, Sex O Matic Venus Freak, I´ve Comitted Murder, Caligula. Persze a legnagyobb sláger az I Try lett, több millió eladott lemez, szép slágerlistás helyek, díjak, valamint egy tökéletes koncertzárószám, ahogy ezt Szegeden megmutatta.
Nagyon szexi, rekedtes hangja (mezzo-szoprán) van Macy Graynek, még akkor is, ha a SZIN-en a hangjában lévő erőt csak egészen ritka pillanatokban mutatta meg, átadva figyelmet és szeretetet a két vokalistájának. Közepesnél jobb, de mindenképpen változó hangulatú koncertet láthatott Szeged népe péntek este, amikor Macy Gray megmutatta magát és tehetségét úgy, hogy túlzásokba véletlenül se essen.
A tegnapi koncertélményeim olyan mély nyomot hagytak bennem, hogy úgy érzem, meg kell osztanom őket veletek is rocker testvéreim! A SZIN, ha valaki nem tudná, egy eléggé antimetal fesztivál, amit már kimondani is szörnyű. A rendezvényen szinte mindenhonnan ordít a tüctüc, ilyen popszemetek a főfellépők. Jövőre Britney-t hozzák el?! Hová tart a világ?Egy rakat divatmajmot is felfedeztem, akiknek végképp semmi közük a rockzenéhez, csak mutogatni jöttek a hibátlanra fésült hajukat, vagy a borotvált hónaljukat. Azért egy napra lementem, mert fellépett régi kedvenc zenekarom, az Ossian. Rég nem láttam őket, mivel az utóbbi időben a koncertek előtt mindig elment a belépő ára is, de most semmi nem akadályozhatott meg.
A főeseményig még belenéztem Harcsa Veronikába, és be kell valljam, egész jó! Kicsit olyan, mint az Opeth, csak metal nélkül, és női énekkel. Egy pár szólót elviselnék benne, de nagyon megfogott így is, mivel ez is őszinte zene, nem olyan, mint az a szemét, amit a rádiók állandóan a pofámba tolnak. Mint kiderül, Veronika anyukája szegedi, ezért sokszor megemlítette, hogy de jó neki itt játszani. Szép hangja volt, jó zenekarral akár nightwish-i magasságokba is emelkedhetne ez a nő!
Idén is a SZIN zárja a nyári fesztiválokat (mármint azokat, amiken még garantáltan ott tudnak lenni a gimnazisták is), a különböző karszalagokkal teleaggatott karú emberek arcára már most kiül, hogy ez az utolsó lehetőség egy jó kis ordítva hányásra, a tarisznyás bölcsészlányok pedig még egyszer megmutathatják, hogy vannak nekik melleik is.
Zenei koncepció szintjén mindig a másod/harmadvonal bulija ez, ami az első nap Gabriella Cilmit jelentette, a nőt, akinek mindenki csak egy dalát ismeri (köszönjük az MR2-nek). Ugyanakkor lemezen már felvetődött a gyanú, hogy nem véletlenül. Gabriella élőben közel sem olyan szép, mint az agyonfotosopolt képein, még tisztes méretű pocakja is van neki. Kicsit kedvetlennek is tűnt, gondolom ez köszönhető annak is, hogy úgy a harmadik sor környékéig játszva be lehetett sétálni a koncertjén, és pár nagyon elszánt fanon kívül senki sem szórakozott rajta olyan önfeledten, mint az egy nagyszínpados koncerttől elvárható lenne. Ez leginkább azért van, meg Cilminek a remek hangja közel sem elég ahhoz, hogy órákon keresztül fenntartsa a figyelmet. A szegény ember Lily Allenjét láthattuk: felhigított, otthoni csillezésre alkalmas altatózene, igazi egyéniség, és figyelemkeltő pillantok nélkül. Ennél többet nem is lehet róla mondani, ez a buli semmilyen volt, márpedig a semmilyenségnél nagyobb bűn nem létezik a popzenében.
A Sziget fesztivált tartják a magyarok és a külföldiek is Budapest egyik fő vonzerejének, derül ki a Szabad Európa Társaság (SZET) felmérésből. Az idei Szigeten ezer embert, köztük 198 külföldit kérdeztek meg a rendezvényről, Budapestről, illetve a magyarokról. A felmérés szerint legtöbben nagyon elégedettek voltak a fesztivállal. A magyarok hetven százaléka szerint egyértelműen a Sziget a legjobb nyári fesztivál, és a külföldiek közül tízből kilencen azt mondták, hogy szeretnének még visszajönni.
Két fiatalt állítottak elő a szegedi rendőrök a Szegedi Ifjúsági Napokról, akik kábítószert próbáltak bevinni a rendezvényre. Mindkettőjüket a Szegedi Határrendészeti Kirendeltség kábítószer-kereső kutyája szagolta ki a tömegben szerda este, mire a rendőrök átvizsgálták a ruhájukat. Egy huszonnyolc éves sándorfalvi és egy húszéves bugyi férfi bukott le a marihuánával a bejáratnál, a sándorfalvi férfinél az elvégzett gyorsteszt a vizeletében is kimutatta a drog jelenlétét. Mindkét fiatal ellen büntetőeljárás indult.
A legnívósabb ausztriai popfesztivál, a St. Pöltenben augusztus 20. és 22. között zajló Frequency első és utolsó napjának fő fellépőit – a Kasabian és a Crystal Castles kivételével – idén már magyarországi rendezvényeken is láthattuk (The Ting Tings, Editors, The Subways, Jet, The Prodigy, Pendulum, The Crystal Method, Ska-P, Volbeat, Eagles Of Death Metal, MSTRKRFT), de a középső nap programja már magában is megér egy utazást: Radiohead, Grace Jones, Little Boots, Marc Almond, Jarvis Cocker...
A Frequency Festival eddig messze volt, 2002-től 2008-ig Ausztria túlsó felén, Salzburgban rendezték, 2009-ben viszont áttették St.Pöltenbe, ami Bécstől csak 60 km, így már könnyedén át lehet ugrani oda Magyarországról akár csak egy napra is. A badacsonyi Csorba-birtokon zajló születésnapi buli augusztus 20-i koncertnapja (fellép: a Pluto és a Galapagos együttes) és a 22-i Kincsem Park-os tömegdemonstráció (fellép: Madonna) közé így pont bepasszítható a Frequency középső csúcsnapja (bár nyilván sok magyar kedvét elvette, hogy a szervezők napijegyeket nem árultak, a 105 euróért kifejezetten jutányosnak számító háromnapos bérletekkel bő egy héttel a kezdés előtt meglett nekik a 40 ezres teltház, és csak 21-én reggel hirdették ki a www.frequency.at honlapon, hogy aznapra, illetve a harmadik napra 500-500 szerencsés még a helyszínen is bejuthat 70 euróért).
A rendezvény fő helyszíne az autópálya tövében a Veranstaltungszentrum (VAZ) konferencia-, vásár- és szabadidőközpont területe (itt áll a Race Stage nevű legnagyobb színpad, a Weekender UK Stage-nek és a tehetségkutató Open Stage-nek helyt adó csarnoképület), illetve a mellette levő sportpark (itt a másik nagyszínpad, a Green Stage), míg az éjszakai DJ és live act programokhoz este 10-től hajnalig buszok szállítják a fesztiválozókat a másfél kilométerrel arrébb fekvő Nightpark szektor tánctermeibe és onnan vissza (sátrazni a sportpark mellett, a Traisen folyó menti kempingben lehet).
Woodstock emléknappal indít az idei SZIN a Woodstock Remember Stage-en. A koncertsorozaton fellép majd Jimy Hendrix és Janis Joplin korhű másolata valamint a Bluestock best of Woodstock formáció, mely a woodstocki fesztivál fellépőinek dalaiból válogat. Bár az eredeti fesztiválra nem ment el, a szegedi megemlékezésre már odaért a The Doors is, természetesen az emlékzenekar formációban. Zárásként az 1968-as musical 1979-es film változata, a Miloš Forman nevével fémjelzett Hair film kerül vászonra.
Augusztus 26-án már minden színpadon dübörög a SZIN. A Nagyszínpadon a Subscribe, Depresszió és Tankcsapda lép majd fel, míg a Pepsi Színpadon a délutáni koncerteket követően a Belmondo, Vad Fruttik és a Magashegyi fellépése visz bele mindenkit az éjszakába. Az A38 Színpadon lesz – egyebek mellett – Korai Öröm és Anima Sound System és a hajnali koncertek közt láthatjuk majd a Sunchase és a Black Sun Empire fellépését. A Borsodi Malátabárban többek között Roy és Ádám, valamint a Napra varázsolják el közönségüket. A további színpadokon a változatos hazai zenei életet reprezentáló fellépők mellett megismerhetjük a Red Hot Chili Peppers hazai mását, az Erős Pista nevű zenekart is.
Augusztus 27-én lép a Nagyszínpadra Gabriella Cilmi. Őt előzi meg a Kispál és a Borz, a 30Y és a Heaven Street Seven. A Pepsi Színpadon a Russkaja zárja ezen a napon a sort. Az A38 helyszínen Badár Sándor stand-up komédiást és Evil Nine produkcióját is hallhatjuk, valamint a további helyszíneken lesz Beatrice, Jamie Winchester, The Moog és tucatnyi más koncert.
Egyre többen adnak hangot azon véleményüknek, hogy rettenetesen sok a fesztivál Magyarországon, ráadásul szinte mindegyiken ugyanazok a zenekarok lépnek fel, és ehelyett inkább specializálódni kellene. Műfajoknak kéne fesztivált rendezni, mert ilyen csak egy van, a Balaton Sound a maga elektronikusabb felhozatalával. Legalábbis a nagyok közül, ugyanis kicsiben ott van még az évek óta jól működő, goában utazó Ozora, az idén induló, leginkább a dark rock/stoner közönséget vonzó Fekete Zaj, vagy az Azfeszt Nyírbátorban. Utóbbin olyan külföldi zenekarok lépnek fel, amik max 2-3000 embert vonzanak egy-egy koncertre, és ugyan már nem egy közülük volt mondjuk a Szigeten is, de valamiféle specializálódás itt is tetten érhető, ha jelenleg még sok is átfedés a magyar zenekarok tekintetében más rendezvényekkel. Külföldiben viszont főként a metal megy. A pár ska zenekart leszámítva csak metálcsapatok tették itt tiszteletüket idén is, de a modernebb fajtából.
Minden könnyűzenei műfajban megvan az a zenekar, amit akkor sem illik szidni, ha valami szart csinál. Van egy szent tehén, amit csak elismerni lehet, és ha valami még sem tetszik tőlük, akkor inkább a régi idők szép dolgait kell felemlegetni éles kritika helyett. A hardcore-nak ez az Agnostic Front. Kétségtelen, hogy ez a New York-i csapat a műfaj istene. Itt játszik a mai napig két olyan ember is, akik előtt a stílus szerelmesei térdre borulnak. Roger Miret énekes és Vinnie Stigma gitáros a nyolcvanas évek elején olyat alkotott, ami egy ma is erős közösséget tart össze, már-már vallási szekta érzetét kelti néhol. 1983-ban kiadott United Blood EP-jüktől a '89-es Live At CBGB koncertlemezig minden megmozdulásuk klasszikus. Utóbbi azon ritka, a műfajhoz tartozó élő felvételek közé tartozik, amik képesek voltak tényleg visszaadni egy hardcore buli pogózós, moshpites, színpadmászós hangulatát.
Idén nem olyan sokkal az Azfeszt nyitása előtt elkezdték pletykálni, hogy az egész fesztivál elmarad, ugyanis az eddigi termálfürdőt éppen felújítják, és itt most nem csak olyan festés mázolásra tessék gondolni, ugyanis az egész terület fel van túrva. Első ránézésre érthető, hogy nem hitték az emberek, hogy itt bármit is lehet rendezni. Pedig a nyitónapon kiderült, hogy de: a szervezők ügyesen megoldották a színpadok elhelyezését az építési területen, és még egy darab medencét is üzembe tudtak helyezni, még ha az csak nyolcvan centis is a víz benne.
Így eshetett meg, hogy egy gigantikus vakondtúrás közvetlen szomszédságában lépett fel a brit Enter Shikari. Az a csapat, ami egyre népszerűbb tőlünk nyugatabbra, pedig a zenéjük kb. olyan, mintha a Scooternak elege lett volna a sok műanyagból, és jó sok gitárral dúsítaná fel a zenéjét. Most biztos sok rajongó habzó szájjal jönne nekem eme sarkos leírás miatt, úgyhogy pontosítok: az Enter Shikari nintendo core-t játszik, ami úgy jön ki, hogy a most már lassan lefutó metalcore-ba tényleg a Scooterre hajazó szintipüttyögéseket kevernek, és ezt elég dominánsan teszik. Ez ugye rettenetesen hülyén hangzik, tulajdonképpen az is, de a tinik zabálják, még itt Magyarország keleti részén is. Soha nem gondoltam volna, hogy képes ez a zene itthon pár ezer embert megmozgatni, pedig de. Ráadásul koncert után lányok tömkelege (plusz néhány fiú) várta a csapatot a színpad hátuljánál, néhánynak sikerült is bejutni a huszonéves srácokhoz.
Már javában készülnek a Szegedi Ifjúsági Napok szervezői, hogy augusztus utolsó hétvégéjén a fellépő sztárok kívánságait is ki tudják elégíteni.
Fellép majd Macy Gray és Gabriella Cilmi is a legnagyobb nyárzáró fesztiválunkon. Egyikük úgy gondolta, hogy semmi extrát nem kér, csak jön és énekel, míg a másik azért jelzett néhány kívánságot. Így például rózsákkal szeretné telerakni öltözőjét, de emellett egy vanília illatú gyertyát is akar. Bár aktívan használja notebookját, arra felhívta a figyelmet, hogy egy hagyományos golyóstoll is legyen az öltözőben.
Valószínűleg így a Sziget után nem gondol senki a további fesztiválozásra, de a buli folyik tovább, egész pontosan a nyírbátori Azfeszttel. Mivel medence is van a fesztivál területén, így akár láblógatva is lehet majd partizni, ami már majdnem pihenés. Idén minden eddiginél több külföldi csapat lép fel itt, kezdve a hardcore-keresztapákkal, az Agnostic Fronttal, a Volbeattel, a Darkest Hourral, a Skindreddel, az Anti-Flaggel és még egy rakás zenekarral, természetesen magyarokkal is. Aki pedig nem zajra vágyik, az nézhet stand up comedyt, vagy elmehetnek a Báthory Várkastélyba, ahol annak idején az a hírhedt Báthory Erzsébet született, aki a mai napig is számos magyar és külföldi halálmetál zenekart megihletett.