A béna Dave Gahan-klónból az egyik legtöbb embert megmozgató művész úrrá vált Ákos nyitja majd a VOLT Fesztivált idén. A buliban az lesz különleges, hogy szemben az összes többi koncerttel, Ákos a fesztivál korábbi helyszínében, a Soproni Sportcentrum nagytermében tartja fellépését július 1-jén, mivel szerinte csak és kizárólag csarnokokban lehet az aktuális produkcióját bemutatni.
Idén rendezik meg tizedik alkalommal a Hegyalja Fesztivált, és a szervezők ezen alkalomból igyekeztek a lehető legjobb névsort összeállítani. Hogy az sikerül-e, mindenki döntse el maga, de az most már biztos, hogy fellép a mai metálmezőny egyik prominens képviselője a Machine Head (képünkön), a szórakoztató popban erős Basement Jaxx, a világzenéhez sorolt Transglobal Underground, és az elektromos Faithless. Utóbbinál kicsit pontosítani kell, hiszen nem zenekari produkció lesz, hanem a tagok DJ setje.
Év eleje óta jöttek itt sorban a hírek, hogy kik lépnek fel a nagy európai fesztiválokon, egyedül a mi legnagyobb bulinkról, a Szigetről nem tudtunk semmit, csak pletykákat. Most viszont már itt van az első hivatalos hír a fellépőkről, amik közül hirtelen nem is tudjuk kiválasztani melyik a legnagyobb név, szóval inkább nézzük sorjában. (Annyit azért elárulunk a bevezetőben, hogy nulladik napos fellépő még nincs, tehát lehet még reménykedni nagy névben.)
Négynaposra bővül az idén a Balaton Sound fesztivál; július 9. és 12. között több világsztár, például Moby és az elektronikus zene alapítójának tartott Kraftwerk is fellép Zamárdiban a szervezők keddi tájékoztatása szerint.
Kilenc világsztár már biztos fellépője a hivatalos nevén 3. Heineken Balaton Soundnak, mondta Vető Viktória, a fesztivált szervező Sziget Kulturális Szervezőiroda sajtófőnöke.
Közlése szerint a nagyszínpad világsztárjai között lesz az amerikai Moby és a német Kraftwerk mellett a brit Underworld formáció is. Ugyancsak a nagyszínpad vendége lesz a washingtoni Thievery Corporation legénysége, amely 2005-ben a Volt Fesztiválon már bemutatkozott nálunk. Először lép fel Magyarországon a sok év után új albummal jelentkező norvég Röyksopp.
A lista persze csak akkor lesz végleges, ha már lementek a koncertek, eddig ugyanis csak az utolsó pillanatban derült ki néhány fellépőről, hogy mégsem jön.
José Padilla tavaly és tavaly előtt is távol maradt, Richie Hawtin pedig egy vihar miatt nem indult el állítólag otthonról.
A megnövelt méretű, csaknem 10 ezer vendég befogadására alkalmas Samsung Mobile Arénában idén is a világ legfontosabb dj-i váltják egymást: az eddigi információk szerint biztosra vehető, hogy itt lesz Erick Morillo és a techno ikonikus alakja, Carl Cox, visszatér a tavalyi nagy kedvenc, David Guetta és a 2008-ban ezrek által várt fellépést pótolja Richie Hawtin.
Vető Viktória arról is tájékoztatást adott, hogy a nagyszínpad és számos kisebb programhelyszín mellett az idei évben is működik a vízparti T-Mobile Terasz, ahol a nap 24 órájában több műfajban váltják egymást a produkciók.
A fesztiválra június 12-ig lehet elővételben jegyeket váltani országszerte a jegyirodákban és interneten. A bérletek elővételben 25.000, a napijegyek pedig 9.900 forintba kerülnek, június 12. után bérletet 29.900, napijegyet 12.000 forintért lehet majd váltani. A szervezők várakozásai szerint - a tavalyi fesztiválhoz hasonlóan - idén is a kapunyitás előtt elkel minden jegy.
A Balaton Sound fesztivált először 2007-ben rendezték meg, a három napos eseményen 32 ezren vettek részt. Tavaly már 88 ezer látogatót vonzottak a három nap programjai.
Komoly lájnapra lehet számítani a Balaton Sound 2009-en. Bár a fellépők többsége már egy jó ideje nem tündököl régi fényében, mindenképp örömteli látni, hogy eljön hozzánk a szeretett/gyűlölt Moby, és a már Szigeten is bizonyított Underworld. Lesz még Röyksopp, és a (persze szintén előző évtized) trip hop hullámának egyik kiemelkedő formációja, a Thievery Corporation. Ami azonban zeneszerető embernek a legnagyobb szenzáció, hogy végre hazánk közönsége is megtekintheti ismét az elektronikus zene egyértelműen legnagyobb hatású zenekarát, a Kraftwerket - ők az élő bizonyíték arra, hogy a német zeneipar nem csak Scootert, meg visítós metált termelt ki.
Idén is lesz Azfeszt, amiről tavaly már elég sokan azt állították, hogy lassan az ország legjobb, leghangulatosabb fesztiváljává növi ki magát. A bulit augusztus 19-23-ig rendezik meg Nyírbátorban a Gyógyfürdő és Camping területén, és idén minden eddiginél több külföldi zenekart látnak vendégül. Ilyen az Agnostic Front nevű hardcore legenda, a kanadai The Flatiners , a holland Textures és a dán Raunchy, akikhez csatlakozik a német Deadlock, a poszt hardcore-t nyomó Enter Shikari és a punkrockot játszó Anti-Flag. Lazításnak pedig jön a Jaya The Cat, a The Toasters, a The Peacocks, illetve a Russkaja.
A Novarock eddig sem gyenge felhozatalához (Metallica, Slipknot, Limp Bizkit, Placebo, Mastodon stb.) csatlakozott az éppen újjáalakult Faith No More, és az éppen búcsúzó Nine Inch Nails is. Metálosoknak pedig a Dimmu Borgir lehet újdonság, de elmondjuk, hogy fellép a The Sword is, akiket Lars Ulrich Metallica-dobos a kedvenc 2008-as előadójának választott (mondjuk lehet azért, mert egyfolytában velük turnéznak). Aki esetleg nem tudná: a Novarockot az osztrák-magyar határon rendezik meg, kb. két km-re a hegyeshalmi határátkelőtől.
A legnagyobb nevet már ellőtték a 2009-es Novarockra, ami történetesen a Metallica lesz, de a minap kiderül még több fellépő kiléte. Nem meglepő módon a magyar-osztrák határon is (nem mintha Sopron nem ott lenne) tiszteletét teszi a Limp Bizkit, de többek között jön majd Chirs Cornell, a Kaiser Chiefs, a Static-X, a Lacuna Coil, vagy a Guano Apes is. Utóbbi zenekarnál nem csak az a meglepő, hogy még léteznek, hanem, hogy viszonylag nagy betűvel szedték őket a honlapon. UPDATE: Mint megtudtuk, 2005 óta valóban nem létezett a Guano Apes zenekar, viszont most ismét összeállnak egy fesztiválkörút erejéig, vagy még tovább...
Pár napja még azt olvashattuk a hírekben, hogy Wes Borlandnak esze ágában sincs visszamenni a mostanában mocorogni kezdő Limp Bizkitbe, most meg hirtelen hivatalos infóként jelenik meg a weblapjukon, hogy a zenekar újjáalakul, méghozzá az eredeti felállásában, tehát így: Fred Durst, Wes Borland, Sam Rivers, John Otto és DJ Lethal. Ez a csapat annak idején rengeteg lemezt adott el (az első háromból 33 millió ment el világszerte), sokan szerették a zenéjüket, divat volt utálni is őket, viszont az igazat megvallva igencsak minőségi produkciót raktak le az asztalra mindig (pl. ez a klipes dal is az, aki erre nem mozdul be, azzal valami baj van).
Bár még van nagyjából 5 hónap a nagy nyári fesztiválokig (júniusban indul a szezon, de előtte is lesz pár erős feszt), már sok hivatalos honlapon kint vannak a fontosabb headliner fellépők, a nagy nevek. Áttekintjük, idén hova érdemes kiutazni fapadossal, hogy három napon keresztül részegen egy sárban fetrengjünk német, angol vagy spanyol fiatalokkal.
Felkerültek az első fellépők az akár hazai fesztiválnak is mondható, pont az osztrák-magyar határvonalon elterülő Novarock honlapjára, amely szerint a fesztivál főzenekara a Metallica lesz. Ez amúgy csak hab a tortán, mert a metálrajongók még az olyan csapatoknak is örülhetnek, mint a Slipknot, a Trivium, a Mastodon, a Disturbed, vagy a Killswitch Engage. Aki meg nem csak a széttorzított riffeket szereti, annak ott lesz mondjuk a Placebo, a Gogol Bordello, vagy a Black Stone Cherry, de ez ugye még közel sem a vége. Jegyeket már lehet is kapni (rövidesen itthon is).
A külföldi nagy nevek, mint a Backyard Babies, Morcheeba, Mattafix, és a hazai zene befutottjai mellett a SZIN szervezőgárdája a szegedi zenekarokról sem feledkezett meg. Lássuk kik indulnak szegedi színekben:
Az első SZIN-en még a szüleink csápolhattak, ugyanis azt még a KISZ rendezte ' 68-ban. Azóta eltelt negyven év és a Szegedi Ifjúsági Napok néhány év kihagyást és a városon belüli helyszínváltozást leszámítva nagy sikerű.
Idén az újszegedi Partfürdő felé vegye az irányt, aki leszáll a vonatról a szegedi nagyállomáson. A helyszín adottságait kihasználva medencében is lehet bulizni. Ebben sajnos nincs víz, de innen néhány lépésnyire és egy sekély vizű medencében le tudja hűteni magát, aki akarja. Néhányan innen hallgatták a Tankcsapdát. A nulladik nap egyébként Gólyatábor hangulatban telt, sok jókedvű egyetemista, semmi tömeg, semmi por, jókedvű részegség.
Elmenőben az elkobzott tárgyak felől érdeklődtünk. Kiderült, hogy nem érdemes szikét vinni magunkkal, még ha az a sátorállításhoz is kell, mert nem vihetjük be a fesztivál területére. Ezen kívül a vibrátorát se hozza a SZIN-re senki. A bejáratnál ugyanis veszélyes tárgynak minősítik, az esernyőkkel, szegecses övekkel együtt.
Tegnap a Backyard Babies után a Tankcsapda is odavert egyet a jónépnek a SZIN-en. Az idei fesztiválturnén már megszokott kellékekkel jöttek: láng, konfetti, görögtűz, füst, lábdob, basszus meg gitár. A fotókat Fakan Csabának köszönhetjük.
Ha én egyszer gazdag ember, avagy amerikai tinifilmeket rendező filmes leszek, mindenképpen felhívom a Backyard Babies nevű svéd hardrock/glam/punk rock zenekart, hogy volna egy kis melóm: a lányom szalagvatójára rendeznénk egy kerti összejövetelt, és ehhez kellene zenélni, a fellépést pedig bevágnánk a Freddie Prinze Jr. főszereplésével készülő új filmembe. Van rá 10 000 euróm, nu? "Fuck off and die" válaszolná stílszerűen a zenekar gitáros/énekese Nicke Borg, és valahol igaza is lenne, pedig nem sértésnek szánnám a felkérést: nagyon jó hangulatot teremtenének egy puccos buli utolsó félórájában is.
A Szin (Szeged Ifjúsági Napok) nulladik napnak aposztrofált első napja az esti sörözés/borozás mellé feszes tempójú, könnyen énekelhető refrénekkel operáló kvázi glam/punkzenét prezentált: nyolckor jött négy, nem túl jóképű svéd faszi a színpadra, és olyan hangulatot varázsoltak a porban önfeledten táncoló gimis csajoknak, hogy menten a saját szalagavatóm jutott eszembe 1988-ból, csak azon a bulin Bikinire meg Queenre roptuk. Igazi szűz füllell láttam neki a műélvezetnek, na jó, egyszer végigtoltam a zenekar Myspace oldalán hallható nótákat (ha jól emlékszem, mindet játszották tegnap) és megéztem a videót is, amit a Fuck off and Die-hoz csináltak, de így is kiválóan szórakoztam a koncerten, mert hosszúnak ugyan nem nevezném (egy óra körül volt a tiszta játékidő), de töménynek annál inkább.
Sztárallűrökből jutott már bőven idén nyárra, de még mindig tudnak újat mutatni a fellépők. A SZIN szervezői is érdekes kívánságokkal találkoztak. Az egyik zenekar 15 darab 50x100 centiméteres törölközőt kért a színpadra. A méret nyilván nagyon fontos lehet, ha hangsúlyozták.
Míg egyesek szerint a törölközőn múlhat a fellépés sikere, addig mások az alkoholra esküsznek. Szerepel a backstage itallapján pezsgő, sör, bor- az utóbbiból helyi változatra is nyitottak néhányan. Elmaradhatatlanok a tömények, mint a vodka, és a whisky.
De nem csak alkoholból merítenek lelkierőt a sztárok színpadra lépés előtt, hanem például a nagy elődökből is. A SZIN szervezőinek ugyanis egy bekeretezett Guns N Roses fotóval is fel kellett szerelniük egy backstage-et.
A környezet- és egészségtudatos SZIN hasonló szemléletű fellépői gyümölcsleveleket, teát és tejet, gyümölcsöket, sőt Noni Juice-t is rendeltek. Egészségére ilyen gondos énekes talán igénybe veszi az immunerősítő gyümölcslé elfogyasztásához a SZIN-en vásárolható re:poharat is.
update: A külföldi fellépők technikai igényei is megnőttek az idei SZIN-re. Néhányan olyan erősítőket kértek, amiket már vagy 30 éve nem gyártanak.
A Szegedi Ifjúsági Napok (SZIN) ad egy nagyot a természetnek is, és megpróbálják ökobaráttá tenni a fesztivált.
A környezettudatos intézkedések egyik legfontosabb része az úgynevezett re:pohár. Az Európában már bevált ötlet szerint a környezettudatosan alkoholizáló fesztiválozó első lépésként a sör mellé a poharat is meg kell, vegye, viszont a fogyasztás után a poharat visszaviheti, ahol újabb söradagot kap, esetleg, ha már eléggé berúgott, visszakapja a pohár árát. Ez az rendszer, ismerve a fesztiválokon fogyasztott sörmennyiséget, jelentős mennyiségű eldobott pohártól kíméli meg a környezetet.
Szintén az evés-iváshoz kapcsolódik a másik újítás: a Balaton Grill standjainál komposztálható étkészlet jár majd a kaja mellé. Nem kell kertészmérnöknek lennünk, hogy tudjuk, a biológiailag lebomló tányérok és evőeszközök használatával csökken a keletkezett hulladék, értékes másodnyersanyag (vigyázat szakszó!) nyerhető belőle, amit akár talajjavításra is fel lehet használni a későbbiekben.
Sörolimpiának ad otthont Megyer, Magyarország legkisebb települése augusztus 29-én és 30-án. Hordóemelgetés és -gurítás, sörivó-, illetve -kóstoló verseny is lesz a kétnapos fesztiválon, ahol 12 fajta sört lehet majd fogyasztani. A házak udvarában büfék, pubok, kézműves vásár és játszóház várja az érdeklődőket. A zsáktelepülés határában fedett színpadot és nézőteret állítanak fel, ahol 15 zenekar lép majd fel, többek közt a Snake Heart, a Tirpunk, a The Grenma és a Zorall.
Egy ismerősöm mesélte, hogy neki van egy rokona, aki a programok miatt jár ki a Szigetre. Nem mintha tudnám méltányolni ezt a perverziót, ezt a magyar lélektől idegen elferdülést, de sort kerítek rá, hogy program-szempontból is kifejtsem helyzetem nagyszerűségét, azáltal, hogy mintegy harminc méterre voltam hajlandó ezen a héten elhagyni lakóhelyemet.
Volt-e a Szigeten Zöld Ember? - kérdezném metsző gúnnyal, mert egészen biztos vagyok a válaszban, miszerint ugyan volt, de ezt követően már csak három lépést tett, és utána sokáig mesélték neki az önkéntes egészségügyi dolgozók, hogy a répa-LSD-állott sör kombináció milyen veszélyes lehet a jövőre nézve, ő pedig boldog öklendezés közepette próbált valamit felfogni a hallottakból.
A Sziget számos eddigi környezetvédelmi tevékenysége mellett idei évben részt vállal a klímaváltozás elleni harcban is. A fesztivál – a színpadok világosításával és hangosításával, a vendéglátó egységek üzemeltetésével, és minden egyéb kiszolgáló egység biztosításával - évente átlagosan 300.000 kWh energiát használ fel. Ezen energia előállítása kb. 100 tonna CO2 kibocsátásával jár. Ez megegyezik 30 háztartás, 40 átlagos autó (15000 km/év), vagy akár 333 szigetlakó (8.000.000 millió/fő) lélegzetvételének éves széndioxid kibocsátásával. A 100 tonna CO2-t a Sziget idei évben a CO2NTRA segítségével az ENSZ által auditált CER kvóták törlésével megváltotta. Ezzel hozzájárult ahhoz, hogy a piacon forgalomban lévő, kibocsátásra jogosító CO2 kvótákból ezt a 100 tonnát a jövőben már nem használhatják fel nagymennyiségű széndioxid kibocsátással működő gyárak, üzemek. Ezáltal közvetve ennyivel csökkentettük a Föld lakóinak CO2 kibocsátását.
Már majdnem elfelejtettem, hogy a Szigeten aludni is szoktak az emberek, amit azért nem annyira nagy kunszt megvalósítani itthon, de a mellékkörülmények izgalmassá tehetik a kísérletet, mivel a Szigeten valaki folyamatosan ordít, és ha nem valaki, akkor valami.
A Szigeten aludni olyan, mintha két Lendvai Ildikót viselnél fülbevalónak, akik folyamatosan vitatkoznának.
Mit mondják, nem kellett elköltöznöm a Moszkva térről, hogy megközelítsem az élményt, bár különös módon vasárnap hajnali 4 és 6 között alig akad rablótámadás, szirénázó autó, esetleg fegyveres kéregetés. Olyan ez a két óra hetente, mint valami szanatórium, mi a feleségemmel direkt fennmaradunk, és ébren élvezzük a csöndet, hogy hatkor feküdjünk le, amikor végre beindul valami agyhalott segéderő egy gőzborotvával, hogy kiszedje a Mammut réseiből a benőtt hajléktalanokat.
Gyakorlatilag nem érzékelhető különbség a Sziget és a Moszkva tér között, leszámítva, hogy itt hiába tiltakoznék, nem jönnének a polgármesterek, hogy betiltsák a villamost, speciális tekintettel az éjszakai síncsiszolásra, amiért külön is járna egy fitymára forrasztott műköröm az alkotóknak. Eleinte még jó ötletnek tűnt, hogy a bevásárlóközpont egyenletesen zárt műkőfalára néz az ablakunk, de aztán tapasztaltuk, hogy így kétszer kapjuk meg a zajt: egyszer direktben és egyszer visszaverődésben, amihez képest elenyésző ártalom, ha egy félrészeg bolgár népmetál zenekar tolja reggelig valamelyik büfé teraszán (persze, szigorúan akusztikusan, lévén csendrendelet).