A tapasztalt szigetlátogató tudja, hogy messzire kell kerülnie azt a színpadot, amelyikre úgy nevezett élő legenda fellépését hirdetik. Az élő legendák rendszerint ugyanis nem azért lépnek fel, mert még mindig jópofa dolognak tartják, hogy porban gázoló tinédzsereknek zenéljenek, hanem azért, mert hírnevük már nem elég erős ahhoz, hogy a régi felvételeikből megéljenek, viszont a koncertezésnél azóta sem tudnak jobb bevételi forrást. Az élő legendák általában tehát felejtéshatáron mozgó öregemberek, akiket jó szívvel csak kortársaik hallgatnak, nosztalgiázás céljából.
Már második próbáját állja ki viszont az élő legenda, Lee Scratch Perry, aki a tavalyi A38-as fellépéséhez hasonlóan a Szigeten is remek koncertet adott. Pedig a reggae legenda szerepelt reklámokban is, negyven évvel fiatalabb svájci feleségével és még ifjabb gyermekeivel Svájcban él, ráadásul 72 éves, szóval minden adott egy erős haknihoz.
Szombaton hetvenezren voltak a Szigeten, és ezzel a fesztivál minden eddigi nézőcsúcsot megdöntött. Tavaly még csak 65 ezer fő volt a rendezvény maximális befogadóképessége, ennyi jegyed adtak el csak egy napra. Idén viszont egyes területek gazmentesítésével ötszáz új sátorhelyet alakítottak ki a szervezők így ötezerrel növelték a Szigetre egyszerre beengedhető emberek számát.
A Magyar Dal Napja kivételével egyébként eddig minden nap több mint 65 ezer ember bulizott együtt a Szigeten, tehát idén minden nap nagyobb nyereséget jelent a szervezőknek a tavalyinál.
(Sorozatunkban bemutatjuk a Sziget élővilágát, hogy ön ne lepődjön meg, ha valamelyik képviselőjével összetalálkozik a sátrában. Azt is eláruljuk, hogy milyen zenét hallgatnak az állatok.)
Egyszer olvastam egy interjút Ganxta Zolee édesanyjával, akit arról faggattak, hogy hogyan viseli fia életmódját. Azt válaszolta, nincs vele problémája, egyedül azt nem bírja megszokni, hogy néha úgy keresik Zolit ismerősei telefonon, hogy „csókolom, a Dögléggyel szeretnék beszélni.” Ez a válasz jól jelzi a legyek társadalmi megbecsültségét, persze aki szarba meg mindenféle bomló hulladékba rakja a petéit, ráadásul akár már háromnapos korában, az ne számítson sok jóra.
A légy a hangyával és a darázzsal ellentétben nem a Hártyásszárnyúak, hanem a Kétszárnyúak (Diptera) rendjébe tartozik. A legtöbb hártyásszányú rovarnak két pár szárnya van, a legyeknek azonban – mint a rend neve is mutatja – csak egy pár. A másik pár nyeles gömböcskévé, úgynevezett billérré alakult, ami repülés közben segít manőverezni az állatnak. Szóval a légy két szárnnyal is jobban repül, mint a darázs vagy a méh, a zengőlegyek például tudják azt a kunsztot, mint a kolibri: sebes szárnycsapásokkal egy helyben lebegnek.
Magyarországon nagyjából hatezer kétszárnyú faj él, mind közül legismertebb a házi légy, a hangya mellett a Szigeten is ez a rovar fordul elő legnagyobb számban. Legellenszenvesebb szokásuk, hogy rárepülnek a kajára – muszáj nekik, mert csak így tudják kiszagolni a táplálékot, a megfelelő receptorok ugyanis ízeltlábaik végén találhatók. A nagyobb baj, hogy nemcsak megdézsmálják a 800 forintért vett, méregdrága gyrosunkat, hanem még pár ezer kórokozót is ott hagynak. A légy ugyanis milliószám hord magán és magában mikrobákat, és aki látta A légy című horrofilm idevágó jelenetét, az tudja, hogy a rovar táplálkozása minden, csak nem higiénikus. Először hány, aztán eszik, ilyen gusztustalanságra a legszétesettebb szigetlakó sem képes. Kórokozásban egyébként a házi légynél kicsit nagyobb és szebb húslégy is erős: ő az, aki „beköpi” a húst, a Patyomkin páncéloson 1905-ben történt lázadás azért tört ki, mert tele volt a húskészlet a rovar lárváival.
Bár undorodunk tőle, a kultúrában szívesen látott vendég. Kevés rovar büszkélkedhet például azzal, hogy Nobel-díjas szerző legismertebb művének címében szerepel, és az első magyar Oscar-díjat is A légy című animációs rövidfilm kapta (lásd a fenti videót). És akkor még nem is beszéltünk a Légy jó mindhaláligról.
Légy a Szigeten: Aki bomló szerves anyagok között él, nem fog Jamiroquait hallgatni: a légy a legsúlyosabb, legzúzósabb és legdepresszívebb metál- és rockbandák koncertjeit látogatja.
Kedvenc zenekar: Insect Warfare
Elmarad az ausztrál Pendulum nagyszínpadi koncertje fél ötkor, mivel a zenekar felszerelését szállító kamion karambolozott. Ma tehát elektronikus rock nélkül maradnak a délután másnaposan kóválygó szigetelők, sőt fél órával később, vagyis négykor kezd csak az angol Wombat is. Viszont jó hír, hogy a nagy csúszások elkerülése érdekében legalább fél órával többet is játszanak majd.
Oktatóanyagunkban fesztiválkísérletünk egyik szereplője, Kata ismerkedik a legváltozatosabb külföldiekkel. De vajon melyik nemzet fesztiválozója jön azzal a szöveggel, hogy "Olyan a szemed, mint a Duna?"
Ha nem tudja, mi az a fesztiválkísérlet, kattintson ide, ide, ide, ide, ide, meg ide. Hat embert követünk a Szigeten, minden nap.
Mielőtt bárki is igazolást keresne téveszméjére vagy előítéletére írásaimban, és azt a helytelen következtetést vonná le, hogy azért nem járok ki a Szigetre, mert a Sziget rossz, ergya, esetleg káros az egészségre – gyorsan leszögezném: nem. A Sziget nagyon jó, a Sziget egészséges és csodálatos rendezvény, csak jelenlegi életformámhoz éppen nem megfelelő terep, ezért majd inkább jövőre teszem személyesen is tiszteletemet, most pedig terápiás jelleggel, de itthonról, azonban szellemesen, okosan, már-már zseniálisan – ahogy szoktam.
A Sziget leghíresebb tulajdonsága a por, mintegy állandó vendég, holott a szervezők mindent megtesznek elkerülésére, voltak például olyan évek, amikor Müller Péter és Gerendai Károly személyesen próbálták egyesével összefogdosni az összes porszemet, csak hogy neked jobb legyen – kedves ekefejű vendég.
Nyolc éve a Mezőtúri Rockfesztiválra 97-es Sziget-karszalag volt a belépő, de igazit csak tegnap szereztem a gyűjteményembe. Életemben először vagyok kint, de ezt egyik indexes ismerős sem akarja elhinni. A vashídnál szétküldött "Most jöttem, hol vagytok?" sms-re csak nulla információt tartalmazó válaszok jönnek ("Messze", "VIP rész", "Hilltop"), ezért némi tömény és egy térképes Pesti Est társaságában derítem fel a Szigetet. A képregényrajzolók, akikkel eredetileg interjút akartam készülni, már régen othagyták a Civil sátrat, és takonyrészegen fetrengenek valahol, képtelenség őket elérni. Majd holnap. Megtalálom az egyik kollégámat egy borozó pultjának támaszkodva, jól leitat egy üveg 2/1-es fröccsel, aztán eldülöngél a Nagyszínpad felé, hogy jó helye legyen, mire kezdődik a Sex Pistols.
(Sorozatunkban bemutatjuk a Sziget élővilágát, hogy ön ne lepődjön meg, ha valamelyik képviselőjével összetalálkozik a sátrában. Azt is eláruljuk, hogy milyen zenét hallgatnak az állatok.)
Emlősállatokkal ritkán lehet összefutni a Szigeten, pedig vannak, csak legtöbben jól elbújnak a lárma elől. A sünnel a legesélyesebb a találkozás, mert éjszaka aktív és sokat mászkál, és mert nem fél annyira az embertől, mint illene neki. Pedig Brehm szerint már az ókori rómaiak is vadászták bőréért (gyapjúanyagok kártolásra használták), Spanyolországban pedig sokáig az ebédlőasztalra is került. De a Pillangóként ismert, teletetovált, fővárosi underground figura is írt sünpörköltreceptet a – jórészt börtönben készült – csövesszakácskönyvében.
Fejkamerás riportereink egyszerűen megijedtek a hepatitistől, majd ittak rá egyet, és elmentek vérvételre.
Beraktam a CD-lemez-diszk-lejátszóba a meglehetősen zseniális Chaos Xex Pistols Secret History – the dave goodman story – címet viselő elektronikus lézerlemezt, és arra gondoltam, hogy mindenki kapja be.
Amikor kamasz voltam, és először meghallottam Johnny Rotten énekét, Miskolc fölött kiderült az ég, megállt a szél és a Lenin Kohászati Művek míves kéményei egy perce megszűntek füstöt okádni. Mindenki tahó volt – nagyjából másfél kilométeres körzetben - , és a szökésre nem mutatkozott túl nagy esély. Tehát az áldozat, amit az index olvasóiért hoztam, amikor nem mentem ki a rohadt Sex Pistols koncertre, csak hogy beszámolhassak az itthon maradásomról, nagyobb, mint képzelnétek – ti, kerek fejű semmittevők, mintegy a Danubius Rádió hallgatói.
A lelkemet adtam nektek – szoppancsok.
Itthon maradtam tehát, és különösen figyelembe vettem, hogy az olvasói nyomás első sorban az otthon kúrható nők kifejtésére irányul, amitől ezennel mereven elzárkózom, mert csak. (itt idézném fel egy kedves kommentelő megjegyzését, aki saját kezűleg számol be két gyermekről, mint lakótársról, miközben nem tudja feldolgozni az otthon kúrható nő paradigmáját. Gyerek, honnan van, baba?)
Aranyérmes lett Dylan, aki 10 hónaposan már fesztiválokon nevelkedik
Legendás a történet a punkról, aki egy bokorban elsírta magát, amiért sikerült nyilvánosan leszopnia az egyik haverját, pedig a lányokat szereti. A Sziget sokakból előhozza a Rocco Siffredit, de eddig úgy tűnt, hogy a szponzorált színpadok megjelenésével párhuzamosan eltűnt a fesztiválról a nyilvános (szaknyelven public) szex. Pedig dehogy.
Lehűlés, zápor, zivatar is várható péntek este Budapesten, erre a fesztivál látogatóit napközben már többször figyelmeztették a hangosbemondón. A Hajógyári-szigeten estére ajánlott viselet az esőkabát. "Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint az éjszaka folyamán felhőszakadás nem lesz, de záporok és széllökések is várhatók" - mondta Vető Viktória, a Sziget sajtófőnöke. A szigetlakókat és a különböző programhelyszínek üzemeltetőit a hangosbemondókon arra kérik, hogy ellenőrizzék sátraik rögzítését. "Ha villámcsapásokkal tarkított nagy vihar lenne - bár erre most nem számítunk - akkor a sátras programhelyszínekről kiküldjük az embereket" - tette hozzá a sajtós.
(Sorozatunkban bemutatjuk a Sziget élővilágát, hogy ön ne lepődjön meg, ha valamelyik képviselőjével összetalálkozik a sátrában. Azt is eláruljuk, hogy milyen zenét hallgatnak az állatok.)
Mindenki hallott már horrorsztorikat gyilkos darazsakról, a darázscsípést övező parára jellemző, hogy még képregényhőst is ihletett. Ha nyaktájékot ér a csípés, valóban lehet halálos – egyszerűen azért, mert a fullánkon keresztül a bőr alá fecskendezett darázsméreg által kiváltott duzzanat elzárja a fő légutat –, és még jobban kell vigyázniuk azoknak, akik allergiásak a darázscsípésre. Mégis nagyon ritkán történik ilyen haláleset Magyarországon, leginkább azért, mert a darázs csak akkor csíp, ha megzavarjuk a fészkét vagy ha megtámadjuk, például véletlenül rálépünk (a hessegetést szerencsére általában nem értékeli offenzív hadmozdulatnak). A darázscsípés után maradó fájdalmas, viszkető dudort pár nap alatt le lehet lohasztani, ha gyorsan bekenjük valamilyen gyulladáscsökkentő krémmel vagy alkalmazzuk a népi gyógymódot, az ecetes borogatást. Egyébként a méhekkel ellentétben a darazsak nem a kamikaze-harcmodor hívei: fullánkjuk többször bevethető, nem pusztulnak bele a csípésbe (persze a bosszúból lesújtó, összetekert újságpapírral szemben nem vértezte fel őket a természet).
A Sziget évről évre az antialkoholizmusom tesztelésének kiváló terepe, de azért ennyit az egész nem ér, majd hülye leszek kimászni a halálsorra, csak hogy magamnak bizonyítsam: már megint milyen rettenetesen nagyszerű csákány vagyok, aki képes végignézni háromezer miskolci punk dühöngését egyetlen félig üres sörösüveg körül, pusztán azért, hogy megveregesse saját vállazatát.
Baromságnak tűnik, mert az, ezúttal itthon maradok, és megpróbálom rekonstruálni a Sziget-érzést házilagos körülmények között.
Mi van a Szigeten?
Tömeg, lerészegedés, kúrható csajok, némi zene és közösségi érzés.
Sorra fogom venni valamennyit, hogy beszámoljak róla, mennyire is lehet kiküszöbölni az utazást az élményt, miközben a fílinget tökéletesen rekonstruáljuk, hogyan lehet otthon is hülyének lenni, anélkül, hogy a szájba lökött Iron Maiden dobálná magát a Nagyszínpadon.
Nekem, bakker, ne dobálja magát az Iron Maiden, van CD-lejátszóm, oszt akkor állítom meg, amikor akarom, nem beszélve a hangerőről, különben is már a nyolcvanas években is kellemetlen és tehetségtelen csapat volt, hangerőmániás proli csürhe, csak a vesztesek hallgatták.
Mai első demonstrációmban a tömeget próbálom meg megoldani az otthonomban.
A tömeg egyébként az a körülmény, ami miatt igazán utálni lehet a fesztivált: ismeretlen hülyék jönnek szembe folyamatosan, aztán akkor fordul minden rosszra, amikor jön egy ismerős, van a tökömnek szüksége ismerősökre, úgyis mindegyik tartozik nekem, vagy tartozom neki, vagy csak szimplán egy érdektelen, unalmas barom, akivel sohasem találkoznék, de itt természetesen közelít, örül és köszön.
Ne köszönj!
Koszos akkor is tudok lenni, ha itthon maradok, nem mosakszom, nem mosok fogat, és elfogadom a kínai étteremben a helyi specialitást, amitől olyat izzadok, hogy a tetves monitoromon megjelenik a kék halál, és a szerencsétlen Microsoft arra kér: küldjem el az adataimat, mert Nyugat-Amerikában megbénult a szerverforgalom, leálltak a teherhajók, és Paris Hilton könyörgőre fogta egy katolikus papnak.
Vertél már agyon kilenc öves tatut egyetlen gépszíjjal?
Akkor nekem te ne ugass.
"Teltház nem volt a Sziget második napján, csütörtökön mégis látogatói csúcs született: a fesztivál 16 éve alatt ezen a napon látogattak ki a legtöbben, 68 ezren a Hajógyári-szigetre" - mondta el Vető Viktória, a fesztivál sajtófőnöke pénteken. Az előző években viszont egy napon ennyien nem is lehettek volna egyszerre a Szigeten, hiszen idén növelték meg a rendezvény befogadóképességét 65 ezerről 70 ezerre. A szervezők azt remélik, hogy pénteken és szombaton már teltház lesz. (MTI)