Az első koncertek előadóié a leghálátlanabb feladat: dögmelegben, lézengő tömeget kell megnyerniük tudván, hogy a tömeg a később fellépő zenekarokra vár (mindehhez jön a fesztiválos hangosítás, ami többnyire azt a tételt erősíti, hogy tisztességes audiofil ne járjon fesztiválra). Ezért a nap hőse az olasz trombitás, Roy Paci és kísérőzenekara, az Aretuska – bár fél háznak is nehezen volt nevezhető az a néhány száz ember, aki a nagyszínpad előtt kereste az árnyékot, érezhetően kedvvel játszottak és nem törődtek bele a körülményekbe.
Én az ilyen koncerteken azt szoktam csinálni, hogy a zenekar rajongóit figyelem, mert érdekes, ahogy mindenre tojva azt csinálják, amit több tízezer fős koncerteken szoktak, de Roy Pacinál egyszer csak azt vettem észre, hogy én vagyok az, akit figyelnek, és a néhány száz emberből legalább ezer lett. Elkoptatott kifejezés az örömzene, de Paciék koncertjére ez illik legjobban. Az ének csak alibi, itt az erős ritmus- és fúvósszekció a lényeg (bónusz, hogy a pozanos tuti dobogós lenne egy Réz András-hasonmásversenyen): az a hol reggae-be, hol ska-ba, hol funkba hajló vidámság, ami Manu Chaotól sem idegen. Na ja, Paci visszatérő vendégzenész nála. Hogy biztosra menjen, a trombitás néhány magyar szót is megtanul, így amikor a közönség nem érti, hogy „jump”, rögtön mondja, hogy „ugorj, my friend”, elköszönésével – „stop the war, respect” - pedig a Speak-rajongókat is megnyeri.
Egy színpaddal arrébb az egyik legjobb magyar koncertzenekar, az Irie Maffia játszik Paciék zenéjével rokon finomságokat. Náluk hangsúlyosabbak a reggae elemek, és nem idegenkednek a hiphoptól, de a legnagyobb különbség talán mégis az ének. Az Irie Maffia ezt nem hanyagolja el, a ghánai születésű Sena Dagadu itt jobban érvényesülhet, mint a Barabás Lőrinc Eklektricben (Barabás is játszik amúgy a zenekarban). Cserébe persze kicsit terheltebbek a dalszövegek, nem csak arról szólnak, hogy mindig süssön a nap és nőjenek örökké termő fák. A koncertjük végére több az ember, mint a nagyszínpadnál, a tömeg fesztiválra kész. A Kispál és a Tankcsapda megköszönhetik nekik és Pacinak az előkészített terepet.
Nagy erőkkel megérkeztünk a Voltra, túlvagyunk a szokásos első napi belerázódáson, tájékozódáson. Néhány nappal ezelőtt itt esett, szóval a ragyogó napsütés ellenére eléggé fel van ázva az erdei talaj a fesztivál környékén. Ezt a fesztiválon már nem érezni annyira, de a letaposott föld néha gyanúsan besüpped. Ráadásul péntekre záporok várhatók, szóval a zárt, nem vékony talpú cipő mindenképpen jobb választás a szandálnál. Feltűnő még, hogy felhőben rajzanak azok a kis idegesítő rovarok, amiket tisztességesen nem lehet agyoncsapni, csak elkenni – ez nem a muslicafóbiások fesztiválja.
Az árak nem sokat változtak a tavalyiakhoz képest. A korsó sör (Soproni, természetesen) 300 forint, a sötétebb változat (Soproni Démon) 350 zseton. Ha az ember a „3D pohár” nevű úri huncutságot is szeretné, picit drágább, 350, illetve 380 forint korsója. A dobozos változat 420 forint. A pálinka 4 centje 6-700 forint körül mozog (akárcsak a többi égetett szesz), a minőségi bor decijét 200-600 forintért vesztegetik. A félliteres üdítő 300-350 forint, az ásványvíz 250 pénz.
Az ételárusok között megtaláljuk a dühítő fesztiválos árréssel dolgozókat, vagyis egy olaszos tésztaétel 1000 ruppó, egy szalonnás-tejfölös kenyérlángos 700 forint, a tejberizs 600. Akkor már inkább hotdog és hambi (450-500 forintért) vagy egy tisztességes főétel az étteremsátorban (850-1100 forint), ahol isteni rétest is kapni 350-ért. Aki ennél jóval olcsóban szeretné megúszni az ékezést, vadásszon élelmet a bevezető út mellett levert boltsátorból (amíg ki nem ürül teljesen), nagyjából közértes árakkal dolgoznak, egy zsemle például 10 forint.
Szerdán kezdődik a tizenhatodik Volt Fesztivál. Az elsőn még csak 5 zenekar lépett fel 1993. április 4-én, az azóta eltelt tizenöt év fejlődése látványos: négy nap, 250 fellépő és dj, kultúrprogramok, erős fesztiváljelleg. A legnagyobb nevek a csütörtökön fellépő hiphop alapegyüttes, a Cypress Hill, a magyarok közül pedig a legendás Ultra Rock Hírügynökség, vagyis az URH (eredetileg Orgazmus). A Nagy Testvér figyel téged. Ki akarja nyírni a doktor. Észak-Jemen jó hely. Satöbbi.
Akik a tavalyi Szigeten kihagyták a Manu Chaot, pénteken pótolhatják, a szalonpunkok szombaton az Offspringre, az igaziak a csütörtöki Expoitedre pogózhatnak. A drumandbass szerelmeseinek Roni Size-t és össznépi zenekarát ajánljuk, a levitézlett (de talán még hallgatható) metálbandák rezervátumából a Clawfingert engedték ki a Voltra, a „furcsa és vicces feldolgozások” kategóriagyőztesei pedig Senor Coconut és a Nouvelle Vague. A balkáni hangulatról a Shantel gondoskodik, a karibiről Roy Paci. És persze jön a magyar hangszeres könnyűzene krémje Barabás Lőrinc Eklektrictől Neón át a PUF-ig, bár az URH mellett akadnak még meglepő nevek (a F.O. System, illetve az újra aktív Dr. Beat). Helyieknek pedig természetesen kötelező a szombati Moby Dick-koncerten üvölteni, hogy indulj keresztesvitéééz.
A napi belépő a helyszínen 6900 pénz, a bérlet 16900 rénes magyar forint. A közel félmilliárd forint költségvetésű rendezvényre 60-70 ezer vendéget várnak. 250 tusoló/mosdó és ugyanennyi vécé gondoskodik az alapszükségletekről a fesztivál területén, továbbá 3 mentőautó, 5 orvos, 12 ápoló, 25 járőr és 300 biztonsági őr (és a számmániásoknak azt is eláruljuk, hogy 900 szervező dolgozik majd a rendezvényen). Eső legfeljebb pénteken várható (de várható), egyébként meg folyamatosan blogolunk majd a fesztiválról, maradjanak velünk.
A Volt Fesztivál a magyarok Glastonburyje, legalábbis a rendezvény védjegye, hogy legalább az egyik nap bőrig áznak a fesztiválozók. Az 2005-ös Volt különösen emlékezetes: konkrétan mocsárrá változott a soproni Lövérek, miután a régió éves csapadékmennyisége (de legalábbis sok-sok lé) két nap alatt zúdult le. Idén ezt megússzuk, de azért valószínűleg nem marad szárazon a Volt színhelye.
Mint Nadray Attila, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa elmondta, szerdán és csütörtökön napos idő várható Sopron környékén, 32-33 Celsius-fokos csúcshőmérsékletekkel. Pénteken azonban hidegfront érkezik, ami heves, akár felhőszakadás-szerű záporokat, zivatarokat, sőt akár jégesőt is hozhat magával. A csúcshőmérséklet ekkor 25 fokra csökken, és a viharossá fokozódó szél is okozhat gondokat. Szombatra elvonul a front, de délelőtt még kellemetlen lehet az erős szél. Délutánra már kisüt a nap, 26 Celsius-fokig melegedik a környék, és a megpróbáltatások után happy end várható.
Végre megtekinthető a Szegedi Ifjúsági Napok második reklámszpotja! Ímhol az első, a mostaniban van egy fiú és egy lány, ugyanúgy néznek ki, még kettő várható.
A Balatonföldvári Szabadtéri Színház már harmadik alkalommal várja programokkal azokat, akik nem csak napozni, fürdeni, és lángosozni szeretnének a Balaton déli partján. Hanem szeretnének valami mást is. Ez a Kultkikötő.
Szerdán Roy Pacival, a Kispállal, Dreadzone-nal elindul a Volt, esik is róla még szó elég, az ország más pontjain viszont rockzene szól közben, csütörtöktől jövő vasárnapig, más nem is kell. Békés megyében Gyopárosi Rockfesztivál, Pécstől nyolc kilométerre meg Rockmaraton.
Ha valaki nem csak azért jár fesztiválokra, hogy a fején görögdinnyehéjjal üvöltse bele a világba, hogy "nefürgyélle", esetleg megunta a headbangelést a Necksprain zenekar zúzására, annak a Campus fesztivál kínál egy pár érdekes alternatívát, ott van rögtön a július 24-én, csütörtökön sorra kerülő élő Fotelpatkányok, ami nem egy Ikeás fotelbe telepített rágcsálócsaládról szól, hanem két sorozatfüggőről, akik a helyi Friss rádióban heti rendszerességgel osztják az észt kedvenc szériáikról.
A Café Magenta fantázianévre hallgató sátorkomplexumban lesz koktélbár, chill-out zóna és egy színpad is, amin július 25-én a Blog.hu és az Index promines bloggereit lehet kérdésekkel bombázni, ott lesz a Homár, a KMK, a C:c, a Hogyvolt, a Szakítós, a Basahalom, és még sok más blog írója, itt a soha vissza nem térő alkalom, hogy megtudja, miért pont a Homár tékozol, és mi az isten az a Basahalom.
Korábbi postunkban már elhintettük a most hétvégén, Balatonaligán rendezendő Beach Club Beach bulit, de az esemény különlegessége és közelsége, illetve személyes kötődéseink miatt itt egy emlékeztető.
Az aligai volt pártüdülő teraszán június 28-án, vagyis holnap a fröccsöző Kádár János lassan fakuló képére pakolnak egy rakás hangszert, lemezjátszót és mélyládát, aztán délután 3-tól másnap délutánig le sem áll a partirobot.
A dél-angliai Glastonburyben és a dániai Roskilde-ben kezdődnek az idei nagy nyári rockfesztiválok. Glastonbury péntektől, Roskilde vasárnaptól több száz fellépővel, köztük a legnagyobb sztárokkal, s várhatólag százezret is elérő rockrajongóval.
A zánkai BalaTONE hagyományt szeretne teremteni, és ezentúl minden évben meghív egy-egy magyar várost, illetve annak összes lakóját a fesztiválra. Az ötlet értelmében az adott település lakcímkártyájával rendelkező lakói ingyenesen vehetnek részt a fesztiválon. Idén Debrecen a kiválasztott.
Július 2-án rendezik a Pecsában a Bringin It Back hardcore-fesztivált, az eddigi talán legnagyobb budapesti rendezvényt a műfajban, az oldschool és újvonalas hc kultikus vagy feltörekvő zenekaraival, három amerikaival, egy kanadaival, egy portugállal, egy olasszal, egy brittel és két magyarral. Az első koncert délután négykor kezdődik, a fesztivált az éjfél környékén kezdő New York-i Madball zárja. Van itt egy szpot is.
Újabb külföldi fellépőt jelentett be a SZIN, a Mattafix nevű együttest két londoni alapította négy éve, ők Marlon Roudette és Preetesh Hirji, előbbi a karibi térségben nőtt fel, utóbbi pedig indiai, ennek megfelelően pedig a Mattafix zenéje is (divatos kifejezéssel élve) igazi multikulti popzene, van benne reggae, hiphop, jazz és soul, táncolható ritmusok, dúdolható dallamok, illetve rock, ha az kell.
A balatonaligai volt pártüdülő egyes számú villájának teraszán, pár méterre a Balatontól szervez bulit most hétvégén a Girls & Mathematics közkedvelt csapata. A gyengébbek kedvéért: ebben a villában szállt meg annak idején Fidel Castro, Mao és Brezsnyev (meg ugye Carlos is, nem hivatalosan). Most hétvégén hazai és brit lemezlovasok, illetve egy tehetséges rockzenekar és egy fiatal énekesnő zenélnek a pázsiton, a buli déli napsütésben kezdődik, és ugyanabban ér véget, egy nappal később.
Elkészült a szezonzáró Szegedi Ifjúsági Napok reklámfilmje, négy darab szpot lesz, meg lehet nézni az elsőt, folyt. köv., böff.
A haladó szellemű fesztiválok környezettudatosak, a SZIN is az például, de a Hegyalja fesztivál is két évvel ezelőtt szervezte először és támogatja azóta az ún. gerillakertészkedést, azaz a Zöld Vadműveletet, melyben idén 57 csapatnyi, azaz 270 főnyi gerillakertész vesz részt 20 magyar településen. Az akciók június 5-én kezdődtek és egy hónapig tartanak, a tavalyi világrekord volt, az idei nagyobb lesz, mint a tavalyi.
A hét második felében rendezi idei fesztiválját a Pannonia Allstars Ska Orchestra, a ska és a reggae hazai képviselőinek szinte mindegyikének részvételével. Minden nap már délben kezdődik a muri, délután ötig soundsystemek és dj-k a színpadon, öttől pedig koncertek éjjel kettőig, aztán buli hajnalig. Csütörtöktől vasárnapig PASO Ska Reggae Club sátortábor és találkozó a budapesti Ártér Kultúrparkban. Napijegy 1500 HUF, bérlet elővételben 3500, helyszínen 4000. A vasárnap ingyenes, akkor zár majd a PASO Soundsystem meg lép fel pl. egy Mr. Skunk nevű ember.
Évente négy-hatmillió ember fesztiválozik Magyarországon, a rendezvények ezentúl egységes pályázati rendszerben kérhetnek pénzt az államtól, és még az internet-szolgáltatások utáni 0,8 százalékos járulékot is megkapnák.
Külföldön a nyári fesztiválok reneszánsza mintha épp idén lenne túl a csúcson, nálunk viszont most indult be igazán, két hónapig tart, iszonyú sok sör folyik majd. Több lesz a boldog ember, mint a szomorú. Sírás és kacagás, eső és nap, koncertek és strand, Roy és Ádám, ezek lesznek még. Nemcsak a Sziget a világ. Összefoglaljuk a júliust, ugyanis alig múlik el nap fesztivál nélkül, hét darab is lesz.
Ismét, immár negyvenedik alkalommal zárja a nyári szezont a Szegedi Ifjúsági Napok. A fesztivál idén ráadásul az ökotudatos életszemlélet népszerűsítését tűzte ki zászlajára, nemcsak a sörét, pályázat is van, és a témával foglalkozó civil szervezetek jelentkezését várják. De lesznek érdekes együttesek, meg most először mobiljegy is.
Az idén ötödik alkalommal megrendezett Azfeszt amellett, hogy az amatőr zenekaroknak nyújt bemutatkozási lehetőséget a nyári fesztiválszezon kellős közepén, remek hazai és külföldi profik is fellépnek rajta, közben pedig négy medencében lehet fürödni. Vannak még humoristák és dj-k is, illetve a Raised Fist nevű svéd csapat, ami pedig.
A balatoni fesztiválok nagy sikerén felbuzdulva idén is megrendezik a BalaTone fesztivált Zánkán, az egykori úttörőtáborban július 24. és 27. között. A nyári könnyűzenei fesztiválok egyik legolcsóbbikán lehet strandolni és lángosozni, illetve extrémsportolni, lesz kerékpáros találkozó, és öt színpadon lépnek fel magyar, illetve külföldi zenekarok, például a Tankcsapda, a PASO, illetve a Zion Train és RZA a Wu-Tangből.
Szigetes sajtótájékoztatót tartott Gerendai Károly csütörtök délben egy tetőtéri szórakozóhelyen a Blaha Lujza térnél, ahol kiderült többek között, hogy hova kerül idén a metálszínpad, miért lesz így jobb, milyen zenére kell majd elaludniuk a lakótelepieknek, hol lesz pontosan a vietnami vízi bábszínház, és hogy milyen dalok, hány forintért lesznek hallhatók a mínusz egyedik napon. A tájékoztatón megjelent Presser „Pici” Gábor és Novák Péter is.
Az Atoms For Peace lényegében véletlenül alakult meg. Ez az öt zenész azért jött össze pár évvel ezelőtt, hogy előadja Thom Yorke Radiohead-frontember első szólólemezét, a The Erasert. Aztán valahogy együtt maradt a csapat, nevet választottak az említett lemez egyik dalából, és csináltak egy már zenekarként jegyzett albumot. Az Amok idén jelent meg, és ez az öt ember a zenekar fennállásának történetében először turnéra indult, így jutott el a szlovák Pohoda fesztivál után a szerb Exitre is, jól átugorva Magyarországot.
A nagy zenekarok meghatározó tagjainak szólóprojektjei a legtöbbször olyanok, mint maguk a nagy zenekarok kicsit olcsóbb, gazdaságos kivitelben. Thom Yorke első szólólemeze konkrétan olyan, mintha a Radiohead rideg hangulatú Kid A/Amnesiac lemezpárosának gitármentesített, nagyon elektronikus változatát hallanánk, a második, (mert azért valljuk be, az Atoms For Peace hiába zenekar, mégis csak Yorke-ról szól), már valamivel élettel telibb, és nem olyan, mintha tök egyedül kullognánk a világban a civilizáció romjain, hanem mondjuk van egy süketnéma társunk is. Szóval a The Eraser, még ha kiváló album is, de valóban olyan, mint a nagy zenekar lecsupaszított light kiadása, az Amok viszont egy kvázi Radiohead-lemez lett nem Radiohead-tagokkal, minőségbeli különbség nélkül, már ha a Radiohead legutóbbi, valamint az Atoms For Peace első lemezét nézzük.