Bikinis holland lányok lógatják a lábuk a Dunába, valaki a mélybe veti magát gumikötélen egy toronyból, időnként tűzokádó artisták vegyülnek a gyroszért sorba álló tömeggel, svédek smárolnak olaszokkal, és pszichedelikus rajzokat vetítenek az óriáskerékre: tényleg minden olyan a Szigeten, mintha a valaki beelesdézett volna a Baywatch legjobb epizódjait nézve.
Na ezt kéne valahogy egyetlen, 1:1 arányú, túlsminkelt képben megfogalmazni, az Instagramra feltölteni, és megjelölni az #indexsziget taggel.
Hogy miért? A dicsőség kedvéért, a képek közül ugyanis rendszeresen szemlézünk majd az Index Facebook-oldalán és az Indexen, meg persze mindez azért is jó, mert a legjobb kép beküldője jövőre is ott lehet a Szigeten, hiszen két jegyet nyerhet a 2014-es rendezvényre! (Figyelem, nem vállalunk felelősséget azért, ha előre nem látható okok, például a világvége miatt a jövö évi Sziget fesztivál elmarad!)
Vagyis, ha a proban, két színpad, esetleg két kocsm aközt botorkálva érdekeset lát (nem csak a csöcs érdekes, ezt hangsúlyoznánk!) kattintson, mainpuláljon és töltsen fel. Ja, igen, a tageléssel minden feltöltő elfogadja, hogy a képeit felhasználhatjuk és megoszthatjuk az érdeklődő másokkal is az Indexen, a Facebookon, vagy akár az Instagramon. (Esetleg a Google+-on. Meg a Pinteresten.)
A fesztiválozók szemszögéből mutatja be a Szigetet a YouTube napi videosorozatában – írja a Google sajtóközleményében. Az első napról szóló videó már látható a Szigeten és a Sziget Flashback YouTube csatornán.
A Sziget első napját, szerdát bemutató videótól kezdve minden nap új résszel jelentkezik a "Sziget Flashback" videosorozat. A videosorozat a fesztiválozók videóinak felhasználásával készül. A néhány perces részekből álló videosorozat legújabb részeit minden nap meg lehet nézni a Szigeten is, a Pop-Rock Nagyszínpad bal oldalánál álló YouTube presents Budapest Park Tribute Színpad kivetítőjén.
Szigeten készített videóval bárki felvételei bekerülhetnek a videosorozatba. A fesztiválozók rövid, legfeljebb fél perces videóikban mutatják be szigetes élményeiket, ezeket töltik fel az internetre az említett színpadnál. A Sziget végeztével mutatják be a videosorozat utolsó részét. A záró epizód a hét legjobb videóival foglalja össze a fesztivált.
Natascha Khan, ismertebb nevén Bat for Lashes először lépett fel Magyarországon, pedig a szintipopot, néha akár gregoriánt és new age-et is bátran használó énekesnő már 2006 óta a kritikusok kedvence. Eddigi lemezein nagyon ügyesen csinált monumentális dalokat abból a magányból, amit valószínűleg tényleg csak női énekesek tudnak igazán jól prezentálni.
Ha valakinek nem vitte volna el minden fesztiválkedvét Nick Cave, akkor még épp kényelmesen átérhetett szomorkodni egy kicsit. A 33 éves énekesnő harmadik lemezével érkezett a Szigetre, hogy az egész fesztivál talán legaktuálisabb fellépője legyen a Tame Impala mellett a leginkább szaunára hasonlító A38 színpadon. Talán az utóbbinak köszönhető, hogy mindössze félház lett a fellépésen, de végül kivételesen tényleg a közönségnek lett igaza.
Natasha Khan egyike a popzenét művészi szintre emelő brit előadónőknek és most a Bat For Lashes-zel jött fellépni a Sziget fesztiválra. A koncert előtt beszélgettünk az elbűvölő énekesnővel a kedvenc moziijairól, a tengerről és arról, hogy egyre jobban foglalkoztatja a filmezés.
Az utóbbi években rengeteg indie pop énekesnő tűnt fel Nagy-Britanniában, te mennyire érzed, hogy nálatok van a műfaj központja?
Amikor 2006 környékén elkezdtem, akkor még nem volt ennyi lány. Az emberek nagy része kicsit furán is kezelt engem és a zenémet. Mára ez megváltozott, és az utóbbi négy-öt évben érezhetően több kísérletező női előadó tűnt fel. Nagyon örülök, hogy végre tucat pop helyett sokan kicsit sötétebb, misztikusabb hangulattal próbálkoznak.
Tudni rólad, hogy a pakisztáni származásod miatt rengeteg sérelem ért gyerekkorodban. Mennyire merítettél ebből a zenédben?
Egy bizonyos része a zenémnek biztosan merít ezekből a negatív emlékekből, ahogyan más tinédzserkori sérelmekből, mint a szülők válása vagy az első szerelmi csalódás. Ebben az időszakban próbálkoztam először zeneszerzéssel, szóval ezek a jelenségek értelemszerűen nagyban befolyásoltak.
A tolnai dombok és kukoricamezők után olyan volt egy rendőrségi blokádba botlani, mint amikor az ember váratlanul NAV-osztaggal találja magát szembe egy kisállat-simogatóban. Az ozorai fesztivál előtti utolsó falu, Igar közepén rendőrök nyüzsögtek az olvadt aszfalton, egymás után intették le a kocsikat, németek, osztrákok, hollandok nyitogatták értetlenül a csomagtartókat, cipzározták a csomagjaikat, tárcájukat, pakolták ki a zsebeiket. Nem tudni, hogy a pusztító hőség miatt, vagy egyszerűen a rendőrök sem látták már értelmét az egésznek, de mindenesetre a vizsgálat inkább felszínes volt. Ami azt jelentette, hogy a megalázó faktor persze megvolt: belenyúlkáltak a táskámba, és az autó összes olyan helyére, ahova az rejtene illegális anyagot, aki egy droglegalizált országban nőtt fel, és nem számít az erőszakszervezetek vegzálására. Viszont nem szedték ki a pótkereket, és nekem nem kellett a napon lengetnem az alsónadrágjaimat sem.
Ha már a vegzálásnál tartunk, egyes fesztiválozók később arról számoltak be, hogy ők nem estek át a tortúrán ilyen gyorsan, egyenként kellett kipakolniuk mindent a hátizsákjukból, a távolsági busszal érkezőket pedig még éjjel is leszállították, hogy az út mellett sorba állítva ellenőrizzék az igazolványaikat. Meséltek még egy mobillaborról is, ahol szúrópróbaszerűen pisiltetik meg a látogatókat, állítólag itt bukott le az a 30-40 ember (a jelenlévő 20 ezerből), akikről az MTI-nek és a Hír tévének minden hírében be kell számolnia.
A blokád mindenesetre látványos volt: vagy 30 rendőr dolgozott, további 10-15 pihent a felállított sátrakban, rendőrautók és rendőrségi buszok parkoltak a falu amúgy néptelen főutcáján, az egész közepén pedig egy szürke kamerás kocsi állt, rögzítve a ki- és beáramlókat.
Éveken át gyötrődtem, hogy már megint lemaradtam minden koncertről a Szigeten, mert elvesztem a bejárat és a Nagyszínpad közötti tér-idő kontinuumban, és csak néhány felvillanás maradt meg: valaki egy kör felest rendel, gimnáziumi osztálytársak tűnnek fel, aztán behajol a képbe fél tucat vikingnek öltözött olasz és pár holland lány, akik pizzát viselnek melltartó helyett. Aztán megint csak az utolsó számot érem el, annak is csak a végét, amikor már csak a közönség énekel önfeledten, egymás izzadságában fürödve.
Na, az idei Szigeten nincs ilyen veszély: nincsenek óriási húzónevek, fényesen ragyogó, de legalább még pislákoló csillagok, csak a tömény nosztalgia, a kíváncsiság, meg egy rakás együttes az mp3-gyűjtemények legmélyéről.
És minden idők legrosszabb lineupjának apró betűs részén is találni azért olyan neveket, amiért érdemes kijönni, ha már a részegen nagyméretű, szabadtéri installációkba hányás nem vonz minket.
Halkításra kötelezte a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft.-t a III. kerületi polgármester és jegyző csütörtökön. A kerületi önkormányzat szerint a korábbi évekhez képest lényegesen több bejelentés miatt szerdán három, kiemelten panaszos helyszínen, a Harrer Pál utcában, a Benedek Elek utcában és a Búza utcában is ellenőrző méréseket végeztettek. Annak ellenére, hogy mindhárom mérés eredménye a megengedett, 55 decibeles határérték alatt maradt, Bús Balázs fideszes polgármester további és folyamatos kontrollméréseket rendelt el.
A közlemény szerint az önkormányzathoz érkező bejelentések alapján, előzetes időpont-egyeztetéssel a fesztivál ideje alatt III. kerületi házaknál, lakásoknál igény szerinti ellenőrző méréseket tudnak végezni a szakemberek. A polgármester és Kiss Anita jegyző csütörtökön tárgyalt Gerendai Károly főszervezővel és további halkításra kötelezte a szervezőket. A közleményben írtak arról is: rendkívül súlyos problémának tartják, hogy a korábbi évekkel ellentétben az idén a Fővárosi Katasztrófavédelem Igazgatóság Észak-budai Katasztrófavédelmi Kirendeltsége biztonsági okokból nem engedélyezte hangfogó falak felállítását az este 11 óra után üzemelő koncertsátrak kijáratánál.
Bús Balázs felszólította a szervezőt a sátrakban zajló koncertek hangerejének csökkentésére is, tudatta az önkormányzat. A hétfő éjszaka és kedd hajnalban elvégzett vizsgálatok során még a megengedett határértékek alatt volt a Sziget zajszintje.
Ma hajnalban kapták a Sziget szervezői a hírt, hogy Michael Kiwanuka egészségügyi problémákra hivatkozva lemondta csütörtökre, az A38 színpadra meghirdetett koncertjét, írja a sziget.hu. Sajnos más fellépővel már nem lehetett pótolni a fekete soulzenészt, így az A38 programja augusztus 8-án a következő szerint alakul: a Triggerfinger kezd 17 órakor, 18.45-kor jön a Donots, 21.15-kor lép színpadra Wax Tailor, és az eredetileg meghirdetett időpontban, 23.30-kor csap bele a Bad Religion.
Nincs jobb móka egy fesztiválon, mint csordában üvöltözni, sört locsolni és önfeledtem ugrándozni, néha eltaposva egy-két bátor női fesztiválozót. Ehhez a Flogging Molly ír kocsmapunkja a tökéletes kísérőzene. Dave Kingék budapesti fellépései minden alkalommal élményszámba mennek, és szinte képtelenség elszúrni a bulijukat. Szinte, mert sajnos ez tegnap sikerült.
A pofátlan hőség nem éppen a sátras koncertek barátja, de ami tegnap volt az A38 színpadon, az konkrétan guantanamói kínzástechnikákat idézett.
Először is szeretnék gratulálni annak, aki szerint a német Die Arzte inkább nagyszínpados koncert, mint a Flogging Molly. Mindkettő fellépett már ott korábban, azonban magyarázza el már nekem valaki, hogy a külföldi fesztiválozók között csak elenyésző mennyiségben található germán népség tényleg annyira meghatározó, hogy egy nemzetközileg sokkal ismertebb zenekart kelljen miattuk konkrétan egy szaunába rakni?
Nick Cave több évtizedes pályafutás után sem úgy jött a Szigetre, mint egy szakadt öregember a régi slágereit játszó haknizenekarával. Az 55 éves énekes ugyanis valahogy mindig aktuális tudott maradni. Vagy azzal, hogy megtanult gitározni és a Grinderman és a Bad Seeds élén is bemutatta, milyen egy tökéletes stricibajszos rocksztár, vagy idén azzal, hogy a februári lemezén mindenfajta zajongás nélkül is sikerült megteremtenie a rá jellemző végletekig feszült, forró és erotikus hangulatot.
A kérdés az volt, hogy a bajusztól idő közben megszabadult énekes mit tud kezdeni egy bulizni vágyó fesztivállal úgy, hogy tele van a dalparkja dobot is alig tartalmazó számokkal, amikre sokkal jobban lehet az esős belvárosban sétálgatni, mint sörmámorban tántorogni a Szigeten.
Újabb 24 embert állított elő a Fejér megyei rendőrség drogfogyasztás gyanújával az Ozora Fesztiválról, értesült a HavariaPress. A Fejér megyei rendőrfőkapitány még augusztus elsején rendelt el fokozott ellenőrzést a Sárbogárdi Rendőrkapitányság területére, tekintettel a Dádpuszta külterületén zajló hippifesztiválra, és a rendezvény biztonsági kockázataira. A rendőrök az ellenőrzések során szerdáig már közel 70 embert állítottak elő, ma reggel nyolc óráig pedig újabb 24-et, kábítószerbirtoklás gyanúja miatt.
A kábítószeres bűncselekmények miatt megindított büntetőeljárások száma ezzel 92-re nőtt az érintett területen a fokozott ellenőrzés megkezdése óta. Ebből egy ügyben ismeretlen tettes ellen folyik a büntetőeljárás, 91 esetben pedig már megtörtént a gyanúsított kihallgatása is.
Az eddigi rekorder a 2009-es Sziget Fesztivál volt, 390 ezer bulizóval. De 2005, 2006, 2008 és 2011 is erős évek voltak, akkor 385 ezren mentek ki a fesztiválra. Az 1993-as induláskor mindössze 43 ezren voltak a Hajógyárin.
Idén a zenei vonal nem túl erős, de minden eddiginél látványosabb a Sziget.
A Biffy Clyro még csak most kezd ismert lenni Európa ezen a felén, úgyhogy sokakat meglepett, hogy a Sziget nagyszínpadának egyik főzenekara lett a skót trió. Tőlünk nyugatabbra viszont már arénákat töltenek meg, így a külföldiekkel teli Szigeten sem várható a kongó nézőtér. Ben Johnston dobossal beszélgettünk nemrég telefonon.
Európa keleti felében mostanában kezdett egyre népszerűbb lenni a zenekar, holott nem vagytok egy friss csapat. Mit gondolsz, miért alakult ez így?
Nem volt tudatos, hogy most nyitottunk volna a piacotok felé, egyszerűen így alakult. Jó persze, az tervezett volt, mert szépen magunkban elterveztük, hogy minél több helyen fussunk be és legyünk híres zenekar, de örülünk, ha ez működik, és a zenekar ismertsége egy folyamatos felfelé ívelő tendenciát mutat. Addig jó, amíg egyre nő a rajongók száma és nem kezd csökkenni.
A Fejér megyei Dádpusztán zajló Ozora Fesztivál biztonsági szolgálata szerda reggel közölte a Sárbogárdi Rendőrkapitánysággal, hogy olyan embereket találtak a fesztivál területén, akiken nem volt a belépőjegy megvásárlását igazoló karkötő, írja a police-hu. A helyszínre érkező járőrök igazoltatták a négy fiatalt: nagyobb mennyiségű készpénzt és egy olyan övtáskát találtak náluk, melyben egy külföldi fesztiválozó iratai voltak. A rendőrök elfogták és a Sárbogárdi Rendőrkapitányságon előállították Sz. Krisztián 20 éves százhalombattai, Cs. Ottó 19 éves székesfehérvári, M. Márk 22 éves százhalombattai lakosokat és egy 17 éves százhalombattai lányt.
A biztonsági szolgálat látta azt is, hogy a négy fiatal a rendőrség kiérkezése előtt kis alufóliás csomagokat dobált el. A nyomozók ezeket is felkutatták és lefoglalták: kábítószergyanús anyagot találtak bennük. Az előállított fiatalokat kábítószer gyorstesztnek vetették alá, ami a három férfi esetében pozitív lett, őket ezért a lopás mellett kábítószer birtoklása miatt is gyanúsítottként hallgatták ki, majd őrizetbe vették. Negyedik társuk, a fiatalkorú lány ellen csak a lopás miatt indult büntetőeljárás, ő szabadlábon védekezhet.
A YouTube-diszkó aljas dolog, vigyázzanak vele. Minap betettem háttérzenének egy lejátszási listát mindenféle örökzöld slágerekből, és utána napokig nem ment ki a fejemből egy David Bowie-koncertfelvétel. Folyton a Heroes elejét hallottam, ahogy a felemás szemű zseni elkezdi, hogy „you, you can be mean, and I, I'll drink all the time”, éreztem a ritmushangszerek négynegyedes zakatolását, sőt azt is látni véltem, ahogy Bowie az első „you”-nál kimutat a közönségre.
Szinte mindenkinek volt már hasonló tapasztalata, a Szigethez hasonló fesztiválokon is gyakran előfordul; egy dal megragadja az agyunkat, és nem ereszti, akkor sem, ha már az őrületig bosszant minket. Napokig a fejünkben szólhat a zene, de olyan eset is ismert, hogy valakit már három éve kísértett egy dal. A jelenséget a németek Ohrwurmnak, az angolok earwormnek nevezik (mindkettő jelentése „fülféreg”), magyarul leginkább dallamtapadás a neve, de jelzésértékű, hogy dallamot és egy rusnya ízeltlábút is nevezünk fülbemászónak. Nevezik még kognitív viszketésnek és agyviszketésnek is, sőt akaratlan zenei képzelgésnek.
Franciska Muzsikás rajongó. Zenei ízlése meglehetősen heterogén, mert imádja a Muzsikást, de emellett a szokásos gyerekslágereket és a punk rockot is bírja, például Halász Judit bármelyik dala legalább olyan nagy boldogsággal tölti el, mint a Ramones Blitzkrieg Bop-ja. Kiválóan járja a csárdást, tökéletesen rappel, de akkor sem esik kétségbe, ha felcsendül a közelében a Gangnam Style. Két és fél éves, kedden járt először a Sziget fesztiválon.
Lehet érvelni az ellen, hogy érdemes-e kivinni a Szigetre egy egészen kicsi gyereket. Például mert nagy a por, nagy a tömeg, nagy a zaj. De kedden, a nulladik napon nem volt fülsiketítő a zene, hatalmas térben lehetett rohangászni, ketten vigyáztunk rá folyamatosan, és bár por volt, de az a homokozóban is van.
Franciska hattól kilencig vett részt a fesztiválon, ezalatt két koncertre, a Rájátszásra és a Muzsikásra látogatott el, kalandozott a pszichedelikus Lumináriumban, evett jégkását, ivott almalevet, lepacsizott a Quimby Csodaországban programsorozat beöltözött királynőivel, megtekintette a kutyafejet és sárkányt mintázó művészeti alkotásokat, barátságot kötött egy csapat zebrának öltözött hollanddal, egy részeg angol nővel, összefirkálta azt a falat, ahová bárki írhat bármit, és rengeteget táncolt.
Egy átlagos fesztiválozóhoz képest valamivel nagyobb figyelmet szentelt annak, hogy a Sziget egy légifolyosó alatt fekszik, ezért percenként elhúz felette egy utasszállító, valamint, hogy a koncerthelyszínek előtt lefektetett műanyag borítás a hűtő vízpermet miatt tocsogó hangot hallat. Egyedül azt kifogásolta, hogy a Muzsikás koncert alatt nem üzemel táncház, és az átlagosnál nehezebben látta be, hogy a pogózó belgák nem egy gigantikus, boldog táncház résztvevői, ezért nem is érdemes beállni közéjük.
Érdemes felkészülni arra, hogy egy két és fél évessel a Sziget a szülőknek az átlagosnál fárasztóbb. Egyfelől a folyamatos figyelem miatt, másrészt, mert legalább tízszer kell gyors egymásutánban felszaladni a világzenei színpaddal szembeni domb tetejére, majd vissza az aljára. Fárasztóbb, ugyanakkor kényelmesebb is a gyerekkel a Sziget, ugyanis sehol sem kell sorban állni. A Luminárium mindig is érdekelt, de sosem voltam képes kiállni a kígyózó sort, most viszont azonnal előre engedtek, csak úgy, mint a Metapay feltöltő előtt várakozó sorban és a jegypénztárnál is. Ráadásul még soha ennyi kedves és mosolygós In-Kalost nem láttam, mint amikor gyerekkel próbáltam bejutni egy helyszínre.
A Sziget idei célja, hogy a szokásosnál satnyább zenei programot cirkuszi látványosságokkal ellensúlyozza, a két és fél éves gyereknél maximálisan betalált. A fesztviált óriási játszótérként élte meg, így azt sem vette zokon, hogy a hajógyári szigeti rendes játszótér a fesztivál idején zárva tart.
Saját stúdiót épített fel a Szigeten és naponta többször sugároz műsorokat a fesztiválról a Funkhaus Europa német közszolgálati rádió. Napközben a csatorna magazinműsoraiba illeszkedő anyagokat készítenek, este pedig 23 órától koncerteket közvetítenek a Szigetről a World Live című műsorban.
A legnagyobb német regionális közszolgálati műsorszóró társaság, a kölni központú Westdeutscher Rundfunk (WDR) városi fiataloknak szóló, úgynevezett globális popzenére (global pop) szakosodott kulturális csatornája kilenctagú stábbal dolgozik a Szigeten Francis Gay zenei igazgató vezetésével.
A budapesti műsorfolyam első adásaiban egyebek mellett arról volt szó, hogy mit jelent a világhírű magyar fesztivál neve, és hogyan kell kiejteni. Ennek a problémának a nehézségét a fesztivál számos külföldi vendégének megszólaltatásával illusztrálták, akik közül nem soknak sikerült kimondani azt, hogy sziget. Egy másik bejelentkezésben pedig arról kérdeztek vendégeket, hogy mit jelent számukra az idei Sziget angol nyelvű mottója, az Island of Freedom, vagyis A szabadság szigete.
A vasárnapig tartó közvetítést bevezető adásban a csatorna zenei igazgatója elmondta: a Sziget egyik különlegessége a megakoncertek és a bensőséges, intim hangulatú koncertek egymásmellettisége. A nagyszínpad műsorából a Nick Cave & The Bad Seeds, valamint a Franz Ferdinand koncertje mellett kiemelte, hogy a brit Blur megszerzéséért nagy elismerés illeti a szervezőket.
Hangsúlyozta, egyedülálló, hogy "nagyon öntudatosan képviseli magát a meleg közösség", és az is páratlan a nagy nemzetközi könnyűzenei fesztiválok világában, hogy külön helyszínen mutatkozik be a roma kultúra. A Sziget szellemiségéről szólva úgy vélte, "nagyon-nagyon bátor" dolog, hogy a szervezők a jobboldali konzervatív kormány politikájának "ellenmodelljét" képviselő fesztivált rendeznek.
A Funkhaus Europa a német mellett a legnagyobb németországi bevándorló csoportok nyelvén is sugároz adásokat. A műsorokat a Radio Bremen és a berlin-brandenburgi regionális közszolgálati műsorszóró társaság (RBB) stábjával közösen készítik. A saját meghatározása szerint nemzetközi és interkulturális rádió adásait a sugárzási területen naponta átlagosan 620 ezren hallgatják. A csatorna műsorát az interneten is lehet hallgatni.
Körülbelül ezer embert kellett ellátni szerda reggelig a Szigeten. A legtöbben végtagsérülésekkel jelentkeznek, de a hőség is gondokat okoz. A Sziget egészségügyi szolgálata körülbelül 450 emberrel dolgozik a fesztiválon. A szolgálathoz tartozik 18 orvos, 38 nővér és 8 mentő, utóbbiak teljes személyzettel. A többiek betegkísérők, tolmácsok és az esetek dokumentációit írják le.
Mellettük három műszakban összesen 72 járőr keresi folyamatosan a sérülteket a fesztivál területén. A rádióval és GPS-szel is felszerelt járőrök egyszerre 24-en, hármas csoportokban járják a Szigetet. Szeles Géza, az egészségügyi szolgálatot vezető orvos ezt azzal indokolta, hogy egy ekkora rendezvénynél nem elég passzívan megvárni, hogy a sérültek, betegek maguk jelentkezzenek.
Az egészségügyi szolgálat a több száz tagú biztonsági személyzettel is folyamatos összeköttetésben áll, mentőkoordinátoruk pedig ott ül az operatív irányítási központban. A fesztiválozók az elmúlt években elég jól megtanulták, hogy vész esetén az elsősegélynyújtót vagy a biztonsági őrt kell értesíteni, ezért már viszonylag kevés értesítést kapnak az Országos Mentőszolgálattól.
Az egészségügyi személyzet péntek délután hatkor kezdett el dolgozni a Szigeten, szerda reggelig körülbelül ezer esetet kellett ellátniuk. A leggyakoribbak a traumatikus esetek. Magasan a végtagsérülések vezetnek, ezen belül is a boka vagy térdsérülések fordulnak elő a legtöbbször.
Szeles Géza hozzátette ugyanakkor, hogy ezeken kívül is minden előfordulhat, egy résztvevőt például kórházba kellett vinniük vakbélgyulladás gyanúja miatt. A hőség biztosan emelt az ellátási számon, viszonylag sok volt az ájulás annak ellenére, hogy az egészségügyi szolgálat is oszt vizet - mondta. Problémát jelent, hogy esténként sem hűl le a levegő és azoknak, akik éjszaka is szórakoznak, nem tud pihenni a szervezetük. Ha a következő napokban nem enyhül a hőség, akkor ezeknek az eseteknek a száma várhatóan emelkedni fog annak ellenére, hogy járőreik figyelmeztetik a napon ülőket.
Lassan mindenkinek lesz egy Quimby-élménye Magyarországon. Valakinek ez az első angol nyelvű felvételek egyike vagy a budapesti éjszakában, a föld alatt adott első koncertek valamelyike, és persze van, akinek az X-Faktorban hallott Most múlik pontosan. Nekem éppen egyik sem. A Quimby nekem fesztiválzenekar. Évről évre szinte minden fesztiválon látni lehet őket, és bár nyilván intimebb tud lenni egy klubkoncert, ennek a zenének szinte új életet ad a szabad levegő, a napsütés, és a vurstli.
Ilyen szempontból tökéletes ötlet volt a Quimby Csodaország projekt. A zenekar belakta a Szigetet, viszont nem annyira szembetűnően, mint amennyire számítani lehetett rá. Én a Volt Terasz rendezvényeit érintettem, de például az ígért mutatványosokat nem láttam. A bejáratnál az aszfalton egyébként a zenekar által kitalált festések fogadták (és persze fogadják a fesztivál végéig) az embereket. Az is szerencsés eset talán, hogy a Sziget szervezői a látványt újabb szintre emelték a fesztiválon, így sok díszítést a Quimby ehhez már nem tudott hozzátenni, mert a cirkuszi hangulat alap volt.
Tíz év kihagyás után izgalmas élmény újra a Szigetre vetődni, alig van, ami változatlan: a diáklányok megvannak még, csak már németajkúak, a sör is folyik (talán már kevésbé vizezik, mint annak idején, bár tény, hogy pont háromszor annyiba kerül). Viszont a csapos úgy néz rám, mint egy ufóra, amikor készpénzzel akarok fizetni, el is hajt a bankkonténerbe fesztiválkártyát csináltatni azzal a megértően atyáskodó félmosollyal, mellyel együgyű, de jóravaló neandervölgyi szomszédjának mutogathatta ősünk a kovakőhasználat fortélyait. A piros telefonfülkéket, tarháló punkokat, kispénzű filozófusokat mind lesöpörte a színről az új idők szele, és mintha a szomszédos Quimby-koncertről is azt zúgnák át G-dúrban a kabócák: öreg vagy, haver!
Semmi gond, nem lógok ki a sorból: a világzenei színpad környékén nem egy tisztes őszes halánték kandikál ki a színpad előtt álldogáló közepes tömegből, és az amfiteátrumszerűen használt buckaoldalon is nagy számban vegyülnek évtizedek irodai gályarabságában megereszkedett hátsófelek a fess és jellemzően félmeztelen fiatalok között.
Hét helyen, a Nagyszínpadnál, a Világzenei nagyszínpadnál, a területre bevezető K-híd-nál, a városközpontban, a két közlekedési főútvonalon és a legnagyobb étkezőblokknál állítottak fel a Szigeten párakapukat, amelyek hűtik az alattuk elhaladó látogatókat.
Vető Viktória, a rendezvény sajtófőnöke elmondta, hogy felkészültek a hőségre, a résztvevők több helyen is találnak vízlelő helyeket, 24 munkatársuk pedig folyamatosan vizet oszt a fesztiválozóknak. Emellett locsolókocsijaik is járják a területet és nem csak az utakat, de – ha ők akarják – akkor az embereket is vízzel permetezik.
A hőségriadó miatt ásványvízből a vendégek bármennyit bevihetnek magukkal a Szigetre – közölte. Nem árt alaposan felkészülni, az előrejelzés szerint ma délutánra 39 fokos hőség várható.
Augusztus 5-én este, majd az éjszaka folyamán és augusztus 6-án hajnalban kilenc külföldi - nigériai, olasz, kameruni, valamint francia - állampolgárral szemben intézkedtek a rendőrök a 21. Sziget Fesztiválon. A külföldieknél igazoltatásuk során kábítószergyanús anyagot találtak - közölte a rendőrség.
Ellenük - szabadlábon hagyásuk mellett - kábítószer birtoklás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a III. Kerületi Rendőrkapitányság.