Szomorú év volt a 2015-ös a Prodigy-rajongók életében. Megtörtént ugyanis a lehetetlen: hiába jelent meg új Prodigy-lemez, hiába voltak friss számaik, a Magyarországon hihetetlen népszerűségnek örvendő zenekar nem lépett fel. Se Budapesten, se Zamárdiban, se Sopronban. Elmúlt egy év Prodigy-koncert nélkül, csak azzal vigasztaltuk magunkat, hogy időnként megnéztük ezt a videót:
Aztán eljött végre 2016-as év, elkezdődött a nyári fesztiválszezon, és rögtön az elején le is tudjuk a Prodigy éves magyar fellépését: a Volt Fesztivál utolsó napján lépnek fel Sopronban, ők lesznek a Nagyszínpad utolsó fellépői (az különösen vicces, hogy közvetlenül a Slayer után, de az most mindegy.)
Kvízünkből most mindenki megtudhatja, mekkora Prodigy-rajongó is valójában egy tízes skálán.
Már megint ugyanaz. Június vége, aszfaltolvasztó hőség. Egy hátizsák pár ruhával, esőriasztó dzsekivel, sok víz, szendvics. Na jó, hamburger. Késve indulás, sztrádamatrica sms-ben, „mi az a kurva telefonszám, megvan, nem, az a parkolás, akkor ez, nem, ez is parkolás, sszameg, csak megvan”, tankolás, elkésés. Gyerekek begyűjtése kis kitérővel, aztán padlógáz, parkolás porban, gyaloglás porban, karszalagozás, koncertek keresése, táncnak szánt ugrálás, kaja, pia aranyárban, vállalható állapotú vécé keresése, majd még éjjel padlógáz vissza, ágyba hullás hajnalban.
Majdnem másfél hónappal az idei Sziget kezdete előtt elfogyott az összes bérlet a fesztiválra. Június 30-tól már csak napijegyet lehet kapni, de azokból már csak összesen 25 ezer darabot. A bérletek számát 55 ezerben maximalizálták, ezeket kapkodták el mára
Egészen furcsa helyzet állt elő a Volt Fesztivál nulladik napján: ugyanis úgy adták át a Petőfi Zenei Díjakat, hogy alig pár nappal előtte több tucat zeneipari szereplő (köztük a jelöltek, a díjazottak és maga a rendezvénynek helyszínt adó Volt Fesztivál is) nyílt levélben fejezte ki aggodalmait a közszolgálati rádió körüli átalakítások miatt. Az egészen bizarr, szinte skizofrén helyzet rányomta bélyegét a Volt keddi, nulladik napjára is.
Idén is van VOLT Fesztivál, idén is lesz Instagram-pályázat az Indexen, hiszen a mottónk továbbra is az, hogy mit ér egy jó koncert, egy jó fröccs vagy egy jó villázás egy fesztiválon, ha nem készül róla kép? Olyan, mintha meg sem történt volna, akkor meg minek? Az Index idén is segít, hogy minél több ismerőshöz jusson el a hír: ott vagy a Volt Fesztiválon, és éppen nagyon jól érzed magad.
Oké, hogy Kispál és a Borz-koncert csak egyszer van egy évben, de ez még nem feltétlenül indokolja, hogy a Fishing on Orfű stabilan, minden évben telt házzal üzemel. Megpróbáltuk összegyűjteni, hogy mitől más az orfűi fesztivál a többihez képest, és mik azok a dolgok, amiket érdemes más kisebb vagy akár nagyobb rendezvénynek átvenni tőlük.
Ahogy azt az interjúnkban is említette Lovasi András, a Kispál és a Borz már túl sokszor nem búcsúzhat Orfűn, hiszen a fesztivál első napján tartott szokásos nagykoncerten elérkeztek az utolsó albumokig. A közönségben is érezni lehetett, hogy ugyan a magyar válogatott csodálatos szereplése miatt mindenki mámoros állapotban volt, de ez már tényleg az egyik utolsó Kispál-koncert volt.
Július 29-én indul Sopronban a 24. Telekom Volt Fesztivál, a szervezők nagyon büszkék arra, hogy Európa legjobb közepes méretű fesztiváljának választották Hollandiában a rendezvényt, szerintük ennek is köszönhető, hogy elővételben elfogytak a bérletek, amire soha korábban nem volt még példa. Az Iron Maident felvonultató pénteki nap már korábban telt házas lett, most a négynapos bérletek fogytak el, a többi napra még lehet jegyet váltani.
A keddi nulladik napon adják át majd a Petőfi Zenei Díjakat, elismerésben részesül a legjobb zenekar, dal, koncert, férfi- és női énekes, az év videóklipje, felfedezettje és dj-je. 150 perces gálát élőben közvetíti a Duna World, a Petőfi TV, a Petőfi Rádió és a petőfilve.hu is.
A közelmúlt egyik legnagyobb kulturális botránya volt az MR2-Petőfi Rádió arculatváltása, amelynek keretében távozott a 2007-es átalakítás egyik központi alakja is, Horváth Gergely felelős szerkesztő. A szakember időközben a Fishing on Orfű fesztivál díszdoktora lett, így a magyar könnyűzene helyzetéről, az MSZP-nél egykor nyitottabb fideszes politikusokról és Ákosról is beszélgettünk vele, illetve a fesztivál két meghatározó alakjával, Lovasi Andrással és Egyedi Péterrel.
Csütörtökön elmentünk a nyitásra és összeszedtünk minden fontos tudnivalót az első Kolorádó fesztiválról, most pedig megpróbáljuk levonni a tanulságokat, hogy például van-e egyáltalán szükség Budapest határában sátrazós fesztivált tartani. A rövid válasz az, hogy igen, és már most gyanús, hogy a következő évek egyik meghatározó eseménye lehet a Kolorádó a főváros környékén.
Először rendezik meg a Kolorádó fesztivált, ami úgy hirdeti magát, mint a pesti fesztivál a budai hegyekben. Megnéztük a Kolorádó legelső napját és összeszedtünk minden olyan fontos tudnivalót, ami jól jöhet a hétvégére becsatlakozóknak, illetve azoknak, akik még nem döntötték el, mit csináljanak ezen a pokoli melegnek ígérkező hétvégén.
Több tucat hazai zenekar, művész, szervező, zenei szakember nyílt levélben foglalt állást a Petőfi rádió körüli változásokra reagálva. A levélben a Petőfi rádió körül történt változásokat kifogásolták, és hogy a váltás óta olyan emblematikus figurák és műsorok tűnnek el a rádióból, amiket mindenki szeretett, és amelyek nagyon sokat jelentettek a hazai zenei életnek.
A levelükben hangsúlyozták, hogy a Petőfi az elmúlt tíz évben az igényes könnyűzenei kultúra támogatója és felkarolója volt. "Egy friss zenei fórumot teremtett, ahol olyan zenekarok kaptak bemutatkozási lehetőséget, akiknek értékes alkotásai korábban nem jutottak el hasonló csatornán keresztül a közönséghez. A Petőfi Rádió közvetlen hatással volt a magyarországi klubéletre és fesztiválkultúrára is."
Csütörtökön nyitja meg kapuit a vadiúj és első alkalommal megrendezett Kolorádó fesztivál, ahol három napon át csaknem száz fellépő játszik majd az adyligeti Sztrilich Pál Cserkészparkban, azaz nagyjából Budapest határában. Fellép például a Stenk idei dalversenyének győztese, a Dope Calypso, valamint két döntőse, a Felső Tízezer és a Fran Palermo is.
Rajtuk kívül játszik még több olyan zenekar is, akikkel rendszeresen foglalkozunk az Indexen, például a Puma Danger, a Blahalouisiana, a Csaknekedkislány, a Gustave Tiger, a Signore Crust vagy a Szabó Benedek és a Galaxisok. A hétvégére nagyon durva kánikulát is jósolnak.
De ez a Kovács Ákos nem zenél. Kovács Ákos Dadan a magyar könnyűzene egyik legismertebb menedzsere, ő intézte többek között a Heaven Street Seven, a Supernem, a Soerii & Poolek vagy a Mystery Gang ügyeit, mostanában a Blahalouisiana mellett dolgozik. A Fishing on Orfű második nagyszínpadát (ami váltásban üzemel az elsővel, a nemrégiben szavazás útján elnevezett Liszt Ferenc Nemzetközi Nagyszínpaddal) a szervezők pedig róla nevezik el.
A mai bejelentés szerint a Chemical Brothers, is érkezik a Szigetre, emellett lesz Editors, Tinie Tempah, Laidback Luke, BØRNS, a Boy és sokan mások.
A mínusz egyedik nap nagyszínpados záró zenekaraként érkezik a The Chemical Brothers, akiknek tavaly nyáron jelent meg legújabb nagylemeze. Csakúgy, mint az Editorsnak, akik szintén jönnek idén nyáron.Szintén a Nagyszínpadra érkezik a londoni rapper, Tinie Tempah.
Ugyan a többségnek lehet jóval többet mond Amon Tobin, Todd Terje, vagy akár DJ Koze neve is, az idei Budapest Essentialsön az igazán hozzáértő arcok leginkább Black Coffee fellépését várták. Az egy kézzel keverő dél-afrikai DJ először lépett fel Magyarországon, és egészen szürreális volt afrikai house-t hallgatni a Klauzál téri vásárcsarnokban egy világító Spar-felirat mellett.
A Black Coffee név mögött a 40 éves Nkosinathi Innocent Maphumulo áll, aki voltaképpen az egyik legnagyobb sztárnak számít Dél-Afrikában, és az egyik legfontosabb figurája a globálisan is terjedő afro-house-nak meg úgy en bloc a kontinens elektronikus zenéjének. Már gyerekkorától kezdve zenéléssel akart foglalkozni, azonban 13 évesen történt vele egy súlyos baleset, ami örökre megváltoztatta az életét. Ő is ott volt 1990-ben a Nelson Mandela szabadulását ünneplő tömegben, amikor egy elszabadult autó belehajtott tömegbe. Maphumulo komoly sérüléseket szenvedett, voltaképpen lebénult a bal karja.
Amon Tobin? Hát, ő olyan, hogy nagyon-nagyon sok furcsa hangot tesz egymás után, egyszer brutális tempóban, máskor meg teljesen belassítva, vagy éppen tök egyszerre – próbáltam körülírni a Lánchídon úgy éjfél körül, hogy mire számíthatunk nagyjából egy óra múlva. Éreztem, hogy ez a megfejtés nem egy spanyolviasz-recept, de gondoltam, úgyis magáért fog beszélni, ha egymásra talál a pszichedelikus komolyzene és a nukleáris drum & bass.
Irtózatos balszerencse-sorozat sújtja már két éve a Budapest Essentials fesztivált: tavaly két előadó is mondta le a koncertjét a városi fesztiválon. La Roux arra hivatkozott, hogy szerencsétlenül nyitotta ki a szálloda ablakát, beverte a fejét, ezért nem léphetett fel a Margitszigeten lézengő, bő százfős közönség előtt, Duke Dumont pedig beteget jelentett.
Szerencsétlen balesetek vagy betegségek bárkivel előfordulnak, a probléma inkább a lemondások kommunikálásával volt: a La Roux koncert elmaradása legalább a koncert kezdetének időpontjában derült ki a színpadra felsétáló szervezőtől, az idei, Eiffel térre szervezett Todd Terje lemondását viszont akkor közölték a közönséggel, amikor az eredeti kiírás szerint már másfél órája játszania kellett volna. A napijegyeket visszaváltják, a bérleteseket kárpótolják.
Az 56-os emlékbizottság 300 millió forintot adott a Sziget Kft.-nek az 56-os emlékév kapcsán, megkérdeztük hát, hogy mit kezdenek majd ezzel az összeggel. Az alábbi választ kaptuk a Sziget sajtóirodájától:
Az egyes fesztiválokon több helyszínen idézik meg a forradalom emlékét látványos installációkkal, a kort idéző tárgyakkal, járművekkel, óriás kivetítőkre vetített filmekkel, kortárs művészek által készített nagyméretű alkotásokkal.
2013-ban jótékonysági árverés, 2015-ben közönségszavazás döntötte el a Fishing nagyszínpadának nevét, csakúgy, mint idén. Tavaly a fesztivál fellépői által ihletett dalszövegrészletekre lehetett szavazni, végül az Esti Kornél dalcíme, a “Boldogság, te kurva” nyert. Idén viszont új tematika lesz, meghalt zenei legendák lehetnek a legnagyobb koncerthelyszín névadói Orfűn.
Az élő zenének még mindig hatalmas szerepe van abban, hogy mennyire lesz sikeres egy zenekar. Itt nemcsak arra gondolok, hogy rogyásig kell turnézni az alapvető ismertségért, hanem hogy fesztiválozni kell, sőt, muszáj, ha Magyarországon meg szeretne élni egy tisztességes banda. Tavaly szakértők és szakmabeliek segítségével elkészült a Zeneipari jelentés, aminek pont ez volt az egyik fő tanulsága, olyanok mellett persze, hogy egyre többen töltenek le, illetve hogy a magyarok a régióbeli csúcshoz képest annyira nem szeretnek koncertekre járni.
De tényleg azért járunk mondjuk kevesebbet fesztiválra, mert drága a belépő? Jó kérdés, és hát nem is biztos, hogy meg tudjuk válaszolni, kivéve, hogyha végigkérdezzük azt a majdnem 10 millió magyart, hogy mikor vett utoljára Sziget-napijegyet. Azt viszont meg tudjuk vizsgálni, hogy hogyan alakultak a különböző, népszerűségben változó, de sokéves hagyományokkal rendelkező fesztiválok jegyárai, hátha ebből valami következtetést le lehet vonni. Érdekes adatok a kultúra világában című cikksorozatunk legújabb része következik.
Bejelentették az idei Nagyon Balaton fesztiválsorozat teljes programját. A műsor nagyjából hasonlít a tavalyihoz, de a szervezők szerint jóval több ismert fellépő érkezik idén, és újdonság lesz az is, hogy képzőművészek díszítik fel a balatoni vasútállomásokat és köztereket. Természetesen a nagyobb fesztiválok, mint a Balaton Sound vagy a Művészetek Völgye mellett lesznek borhetek, művészeti események és tematikus rendezvények is.
Utolsó, idáig titkolt partihelyszínét is bejelentette a Budapest Essentials. Amit eddig tudni lehetett az az, hogy Amon Tobin a Várkert Bazárban, Todd Terje a Nyugati pályaudvar melletti Eiffel téren, DJ Koze pedig az A38 Hajón játszik majd, illetve hogy lesznek bulik a Széchenyi fürdőben és a Bazilika téren is.
A fesztivál szervezői ezúttal az utolsó helyszínről is lerántották a leplet: a Dél-Afrikai Köztársaság house-nagykövete és elsőszámú DJ-je, Black Coffee a Klauzál téri vásárcsarnokban lép majd fel június 4-én, szombat este. Ez egy olyan helyszín, ahol korábban még sosem szervezett bulit senki.
A magyar könnyűzenei élet szereplőinek alapított díjat a Petőfi rádió, amelynek gáláját június 28-án, a Volt fesztivál nulladik napján tartják majd Sopronban. A két és fél órás show során a jelölt előadók állnak majd színpadra, mint a Punnany Massif, a Wellhello, Rúzsa Magdi és a Halott Pénz.
Az eseménynek három külföldi szereplője is lesz: a brit Ella Eyre és Wilkinson nagykoncertet ad majd, a belga Lost Frequencies pedig a VIP-vendégeknek fog zenélni. A nyolc kategóriából négyben jelölt Ákos szintén hosszú koncerttel készül.
A Budapest Essentials egyetlen kivétellel bejelentette a város különböző pontjain zajló fesztivál helyszíneit. Amon Tobin a Várkert Bazárban, Todd Terje a Nyugati pályaudvar melletti Eiffel téren, DJ Koze pedig az A38 Hajón játszik majd, de lesznek bulik a Széchenyi fürdőben és a Bazilika téren is.
A szervezők mindemellett további külföldi fellépőket ígérnek, és hamarosan egy extra helyszínt is bejelentenek majd, ahová állítólag korábban még sosem szervezett bulit senki. Az idei Budapest Essentialst június másodika és ötödike között tartják. Elővételes bérleteket május 31-ig, keddig lehet vásárolni 9900 forintért.