Emlékeznek? Gyalázatos eredmény született, amikor tavaly decemberben Orsi és Sanyi, a két elszánt dohányos elment egy állapotfelmérésre az élsportolókat is vizsgáló Cardiocontrolhoz. Azóta eltelt fél év: Sanyi leszokott, de nem sokat sportol. Orsi napi három szál cigire csökkentette az adagját, de falat mászik és sokat biciklizik.
Fél év után megnéztük, mennyit javít a teljesítményen, ha az ember nem dohányzik vagy kevesebbet cigizik. A tanulság: a dohányzás abbahagyása önmagában még nem elég, nincs mese, sportolni kell. Az igazi meglepetés a grafikonok elemzésekor jött: Orsi élete elszalasztott nagy lehetőségére döbbent rá a futópad mellett.
Régóta vágyott egy menő arckezelésre, de sajnálta rá a pénzt? Szokjon le a dohányzásról, 1 hét alatt megspórolta! A végleges szőrtelenítéshez fél évnyi nikotinmentes élet kell, egy Toszkán luxus wellnesshez 5 év, de egy nagy bulihoz ennél sokkal kevesebb is elég. Klassz infografikát készített az egészség.hu, ahol egy kalkulátort is talál, amivel a saját dohányzási szokásaira személyre szabottan kapja meg az eredményeket.
A WHO közleményében tényeket, statisztikákat gyűjtött össze a Dohányzásmentes Világnap, május 31. alkalmából. Nem vidámak, úgyhogy csak erős erős idegzetűeknek ajánljuk:
Legalább húsz, legfeljebb huszonöt szál cigarettát tartalmazhat egy doboz 2016. május 20-ától - erősítette meg az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága csütörtökön az erről szóló módosító javaslatot, írta az MTI. A változtatásra annak az európai uniós irányelvnek az átvétele miatt van szükség, amely részben a dohányárura való rászokás megakadályozása érdekében íródott.
100 leszokott dohányosból kb. 80 tapasztalja, hogy többet nyom a mérlegen, mint korábban. Sokak számára ez visszatartó lehet annak ellenére is, hogy a dohányzásról való leszokás előnyei nagymértékben ellensúlyozzák a súlynövekedéssel együtt járó enyhe egészségi rizikó növekedését. De a súlynövekedést megelőzhetjük, vagy legalábbis mérsékelhetjük.
Számos oka lehet a dohányzásról való leszokásra. Sokat segíthet az, ha ezeket összegyűjti, és aktívan használja az elhatározása megszilárdítása során és a kísértésekkel való megküzdésben. Ehhez azonban az Ön számára fontos okokat kell megtalálni. Mások nem mondhatják meg Önnek, hogy miért szokjon le a dohányzásról, de Ön összegyűjthet minél több okot, és ezek között mérlegelve kiválaszthatja az Ön számára személy szerint legfontosabbakat.
"Ezzel a filléres trükkel 2 hét alatt leszokhatsz a dohányzásról" - ígéri a remek Spúrman blog posztjának címe, ami klasszikus spam-szerű kattintékony cím, de a blogot ismerve nem félünk kattintani. Mi lehet, ami ennyire olcsó és ennyire biztos? Akkor akarni már nem is kell, csak kenni-inni valamit? Na azért ennyire nem egyszerű.
A leszokás sikeressége alapvetően két dologtól függ, az egyik, hogy milyen erős a leszokás iránti motiváció, illetve, hogy milyen mértékű a nikotinfüggősége. A nikotinfüggőség fokát a Fagerström-teszttel lehet mérni, melynek egyszerűsített változatát alább mutatjuk.
Nem lehet ezt csak úgy, hirtelen elkezdeni! Első lépésként ki kell jelölni egy napot, a Függetlenség Napját. Hagyjon azonban időt magának felkészülni erre a napra! Sok mindent érdemes előbb begyakorolni, hogy az első napon és azt követően könnyebben menjen a leszokás. Adjon magának 2-3 hetet arra, hogy alaposan felkészüljön. Válasszon ki magának egy napot, amikor végleg leteszi a cigarettát!
Felmérés készült a világ nagyvárosainak cigaretta árairól, amit a Deutsche Bank állított össze, írta a Határátkelő. A dohánytermékek árának összehasonlításához az egyszerűség kedvéért mindenhol a 20 szálas Marlborót vették alapul, így jól látható hogy hatalmas különbség van a legolcsóbb és a legdrágább pakk között, de nem is akármekkora, hanem pontosan tizenötszörös!
Mindenkinek megvan a saját legjobb oka arra, hogy miért kell/kéne nekiállnia leszokni a dohányzásról. Az egészség megőrzése ott van az élvonalban, a rettegett tüdőrák elég gyakran szerepel az első helyen. Most egy remek grafika mutatja meg az 50 legjobat, betegségek, pénz és spermiumok, van itt minden.
Egy 2012-es közvélemény-kutatás szerint az osztrákok csaknem harmada, a férfiak 38, a nők 27 százaléka dohányzik. Más európai országokhoz hasonlóan általános dohányzási tilalom lép életbe az osztrák vendéglátóipari egységekben is 2018 májusától egy törvénytervezet szerint, írta az MTI. A vendéglátóhelyeken kívül a dohányzás tilos lesz majd a vásárcsarnokokban, a klubhelyiségekben és a sátoros szabadtéri eseményeken is, nem vonatkozik viszont a tilalom a szállodákra.
Száraz megvonás (Cold turkey): Gyakran használt szleng kifejezés a hirtelen kábítószer megvonás folyamatára, melyet semmilyen gyógyszeres kezelés nem kísér. Ezt a típusú detoxifikációt néhány fejlődő országban állami és hagyományos kezelőhelyeken még mindig alkalmazzák.
A huszadik század Magyarországán szinte mindenki, minden elképzelhető helyen csak dohányzott vagy elszenvedte mások dohányzását.
A Fortepan válogatáson remek képeken nézheti végig, hogy ez mennyire igaz, a kattintás után dohányzó kerékpárosok, nők és gyerekek várják.
A kutatások azt bizonyítják, illetve a szakemberek azt mondják, hogy az emberek 3 százaléka képes csak egyedül, segítség nélkül leszokni. A sikeres leszoktató programok segítségével viszont akár 30 százalékkal is csökkenthető a dohányzók aránya.
Eddig nem mertem a Leszokik az Indexbe írni semmit, mert nincs cikibb annál, mint nagy hangon osztani az észt arról, hogyan szoktam le a dohányzásról, utána meg rágyújtani az első buliban, aztán egy darabig titokban, majd nyíltan cigizni, vállalva ismerőseim megvetését.
Szóval hétfőn este 6-kor múlt száz napja, hogy nem gyújtottam rá.
Nem lesz többé dohányzás a Disney rajzfilmjeiben, írta a Metro. Eddig nem egy rajzfilmhős füstölt, mint a gyárkémény: Szörnyella de Frász folyamatosan szívta a hosszú szipkás cigearettákat, az Alice csodaországban hernyója pedig még szép karikákat is eregetett a pipafüstből.
A Leteszem a cigit oldaláról letölthető az a dohányzási, illetve leszokási napló, ami segíthet mindenkinek, aki már nagyon szeretné letenni a cigarettát, de még hátra van az utolsó lökés. A dohányosok életük során egyszer biztosan, de inkább többször megkísérlik a dohányzás abbahagyását, segítség nélkül ez azonban nagyon nehéz. A szakemberek szerint a leszokás egyik legfontosabb eleme a motiváció, a leszokásra nem motivált pácienseknél első sorban a motiváció kialakítására van szükség, amit elősegíthet a dohányzásról való leszokás okainak összegyűjtése.
Kollégánk legutóbbi posztja után érkezett egy indulatos segélykiáltás, ami a dohányzás egy nagyon súlyos, mindenkit érintő következményére hívja fel a figyelmet: az eldobált csikkekre. Vannak próbálkozások, nemrég számoltunk be egy kezdeményezésről, a TerraCycle-ről: a vállalkozás cigarettacsikk-újrahasznosítással foglalkozik, a filterből kinyert műanyagból raklapokat, vagy stílszerűen hamutálakat gyártanak, a dohánymaradékból pedig komposzt készül. És ismerik a szingapúri férfi történetét, akit 33 csikk miatt négymillió forintnyi bírsággal sújtottak?
"Magam is dohányoztam, igaz nem sokat, 2 évet, de kihozta az asztmámat és letettem. Olykor-olykor hiányzott a kényelmes hátradőlés a csöndben és egy nyugodt, békés dohányzás. Jelentem, hála a cikkeinek ez is elmúlt. Köszönöm. Végső elkeseredettségemben, kéréssel fordulok Önhöz. Segítsen reménytelennek tűnő harcomban: minden előttem eldobott csikkért szólok (kocsiban ülve dudálok), remélve, hogy az elszórt csikkek okozta szemét megszüntethető. (Az utólagos gyűjtés nem megoldás, egyszerűbb és olcsóbb ha nem dobjuk el.)
Tavaly eldöntöttem, hogy 15 év dohányzás után le akarok szokni. Aztán rájöttem arra, hogy nem leszoknom kell, hanem visszaszoknom a nemdohányzásra. Aztán átestem életem leghasznosabb agymosásán, és két hónapja nem dohányzom. Azóta mindenki ezt kérdezi:
Na, milyen? Hogy bírod?
Jól bírom. Nagyon jól bírom. De igazából nincs is mit bírni ezen. Az én agymosásom eredménye ugyanis az lett, hogy a tudatom visszaállt a 15 évvel azelőtti nemdohányzó állapotára. Egy nemdohányzónak pedig nem hiányzik a cigi. Egy nemdohányzó egyszerűen nem dohányzik.
„A nikotinról nehezebb lejönni, mint a heroinról? Hülyeség, az egész fejben dől el” - mondta John Dicey, a mostanában legnépszerűbb leszokós módszer nemzetközi guruja a blogon múlt héten megjelent, A nikotin csak egy mítosz című interjúban – azonban úgy tűnik, ez nem ilyen egyértelmű. A leszokást segítő Dohányzás Fókuszpont szerint ez az állítás félrevezető: „a bejegyzésben megjelent állítás, amely szerint mítosz az, hogy a nikotin a heroinnal összevethető fizikai függőséget képes okozni, félrevezető, és azt sugallja, hogy a nikotin szerepe jelentéktelen a függőség kialakulásában.”
Déri János publicista, riporter, televíziós műsorvezető és szerkesztő, a Magyar Televízió legendás és kedvelt alakja 1992-ben hunyt el tüdőrákban, 41 évesen. A nem sokkal a halála előtt készült interjú nagy hatással volt levélírónkra, bár végül nem ez hozta meg a végső leszokást.
"Sziasztok! Szerettem cigizni, és szeretnék most is. De baromi drága. Ez az indok - az ár - volt a döntő abban, hogy mindig haragudtam magamra, ha vettem cigit. De az ember megoldja; kaja helyett is inkább cigit vesz. Ja, ez a másik. Függetlenedni is akartam a cigitől. A napi rutinon változtatni; kemény. De ez sem volt elégséges a leszokáshoz.
A nikotinról nehezebb lejönni, mint a heroinról? Hülyeség, az egész fejben dől el – mondja John Dicey, a mostanában legnépszerűbb leszokós módszer nemzetközi guruja. Az Allen Carr’s Easyway globális vezérigazgatója valamikor maga is napi 80 szálat szívott, most meg elmesélte nekünk, hogy mi a legnehezebb a leszokásban, miért nem működnek a nikotintapaszok, és mi a baj azzal, ha érzéki ajkú nők szívják az e-cigit főműsoridőben.
Erőszakkal és fenyegetéssel követelt cigarettát a 14 éves iskolatársaitól egy 16 éves fiú egy nagykanizsai szakképző iskolában. A tavalyi iskolakezdés után néhány nappal, az intézet tanműhelye mögötti parkolóban cigarettát kért az idősebb fiú fiatalabb iskolatársától, aki azt mondta, hogy nincs cigije. A választ nem találta kielégítőnek, és elszabadultak az indulatok.
Magyarországon a tüdőrák a daganatos megbetegedések okozta halálozás első helyén áll a férfiak (30 százalék) és a nők (21 százalék) esetében is. Míg a férfiak körében enyhe csökkenő tendencia figyelhető meg, a nőknél a tüdőrák okozta halálozás évről évre emelkedik. Miközben országos szinten korábban mindig a férfiakat sújtotta nagyobb számban ez a betegség, Budapesten megdőlni látszik ez a trend, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet adatai szerint hamarosan kiegyenlítődik a két nem esetében a halálozási arány, sőt, néhány éven belül a fővárosban több nő életét követelheti ez a daganattípus, mint férfiét , közölte az Országos Egészségfejlesztési Intézet a rákellenes világnapon tartott sajtótájékoztatóján.
Olvasónk 18 éve nem dohányzik, de nem volt ez mindig így. Több hozzátartozóját is elvesztette a dohányzás miatt, a saját függőségét pedig a katonaságnak köszönheti. Viszont van egy nagyon jó tippje, mit használjunk a cigi helyett, amire ugyanúgy rászokhatunk, de jobban járunk vele.
"Tetszik nekem, hogy szeretnének leszokni a cigarettázásról és másokat is erre bíztatnak. Nem szokásom ismeretlenül, kéretlenül írogatni senkinek, de ezt az ügyet kivételesnek, figyelemre méltónak érzem, ezért szívesen elmesélem, én hogyan szoktam le a cigarettáról. Egészen egyszerű volt: a két kislányom odaállt elém, azt mondták: apa, abba kellene hagynod a cigit.
Amikor eldőlt, hogy leszokik az Index, Önök közül is sokan kedvet kaptak a nemdohányzáshoz és ezt meg is írták nekünk. "Holnaptól veletek tartok! Most berúgok és elszívom a maradék cigim." "Én is többször próbáltam már leszokni, de a kifogás, hogy most éppen miért nem fogok, előbb vagy utóbb mindig megtalált. Viszont mindig egyedül próbáltam, most azonban végre közösségi élmény lesz (lehet) belőle. Szóval csatlakozom én is, no dohányzás mától!" "Baromi rossz azt hallani a kislányomtól, mikor "szökök" ki az udvarra, hogy "Apa, rosszalkodni mész?". Baromira ég ilyenkor a pofám. Szóval veletek tartok."
Tavaly február óta működik a leszokni vágyó pácienseknek ajánlott, ingyenesen hívható 06-80-44-20-44-es szám. A hívásunk helyileg az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetbe fut be, a szolgáltatást az Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ működteti. Tapasztalt és speciálisan képzett szakemberek várják és segítik a motivált leszokni vágyókat. Egy programszerűen összeálíltott, több hívásból álló tanácsadással segítenek megszabadulni a dohányzástól.
Kilenc hétnél járok, egyetlen megcsúszás se volt, egyre ritkábban jut eszembe az buszmegállókban, itt-ott várakozva, hogy "tulajdonképpen miért is nem gyújtok én rá, mekkora hülyeség már ez?". A szociális részét még nem vetkőztem le a dolognak, ki szoktam menni sűrűn a kollégákkal, és teázok, vagy elmajszolok egy csokit, amíg cigiznek. A beszélgetés, ütemtartás súlyos pontok a ciginek.
Azzal a felkiáltással ugrottam neki a nagy leszokásnak, hogy ha bukunk, hát bukjunk együtt. Azt hiszem, ez elég béna antré egy ilyen kaliberű vállalás esetében. Mondtam olyat is, hogy igazából már alig-alig dohányzom, napi 3-4 szállal aranyosan üzemelek. És olyat is, hogy a közösség megtartó erejében hiszek, a pergamen arcbőrű, idősödő nők elborzasztó látványában, és hajt a kalandvágy.