A görög gazdaság valódi tragédiája: mások gazdagodnak meg a görög kajákból
A világ egyik legjobb minőségű olajbogyóját Görögországban, a peloponnészoszi dombokon termelik. A bogyókból kipréselt olaj gyönyörű zöld, és a görögök gyakran csak folyékony aranynak hívják. Mi sem lenne magától értetődőbb, mint ezt a folyékony aranyat bepalackozni, felcímkézni, és jó áron eladni az európai szupermarket láncoknak.
A Washington Post szerint a görög olívaolaj hatvan százalékával azonban egyáltalán nem ez történik. Ehelyett tankerhajókban Olaszországba szállítják, ott palackozzák, olasz címként kap és olasz olíva olajként értékesítik világszerte. Ennek megfelelően a profit nagyobb részét is az olasz gyárak kapják meg, a McKinsey számításai szerint 50 százalékos profitot keresnek a görög olívaolajon.
A kérdés már csak az, hogy mégis miért nem a görögök palackozzák, címkézik és árusítják a saját olívaolajukat? Az NPR Planet Money című műsorának két görög vállalkozó elmesélte, hogy milyen problémákba ütköztek, amikor megpróbáltak palackozott olívaolajat exportálni: először is nem találtak Görögországban olyan üzemet, ahol palackozták volna az olajat, ezért Olaszországból kellett volna palackokat importálni, erre viszont pénzük nem volt, a görög válság miatt hitelt viszont nem nagy tudtak felvenni, ráadásul szintén a válság miatt előre be kellett volna fizetniük a 2016-os adót. Nem maradt hát más, mint a nyers olívaolajat eladni az olaszoknak.
De nem csak az olívaolajjal bénáznak ennyire a görögök. Görögország világpiaci részesedése a "görög feta" eladásából például csak 28 százalék, az amerikai "görög joghurt" piacnak pedig csak 30 százaléka van görög cégek kezében, ami egy elég nagy kihagyott lehetőségnek tűnik.
Ha többet akar olvasni arról, miért nem aknázza ki jobban Görögország a saját termékei adta lehetőségeket, ide kattintson.