Nézze meg drónhátról a Szahara valaha volt legmenőbb tüntetését
Adva van a fantáziadús nevű egykori spanyol gyarmat, Nyugat-Szahara, a ma nagyrészt marokkói megszállás alatt álló afrikai ország. Gazdaságát tekintve pörög a foszfátbányászat, a halászat és a nomád pásztorkodás. A héten a San Leon olajipari cég próbafúrásai ellen viszont látványos tüntetéssel tiltakoztak a Maghreb palesztinjainak is nevezett lakosok.
„Teljes mértékben visszautasítunk minden tevékenységet, mely erőforrásainkat fosztogatja. Az emberek száműzetésben, kunyhókban, sátrakban tengetik életüket. Elítéljük a természeti kincseink illegális kiaknázását” – mondta az egyik tüntető. A Nyugat-szaharai Erőforrásügyi Szervezet szerint a szaharavik jogait nem vette figyelembe az ír-angol San Leon, amikor a marokkói kormánnyal lepaktált. A megszállt ország lakói attól tartanak, még távolabb kerülnek a függetlenségtől, ha a vállalat olajat talál, amit Marokkóval karöltve elkezdhet kitermelni.
Marokkó a spanyolok kivonulása után az ország kétharmadát, majd egészét elfoglalta a hetvenes évek végén. Azóta a Polisario Front gerillaharcainak köszönhetően Marokkó uralma meggyengült, de nem ért véget, a terület végső státuszáról (a teljes függetlenségről vagy a Marokkóhoz tartozásról) egy 24 éve halogatott népszavazás hivatott dönteni. A fegyveres konfliktus 1991 óta szünetel, az ország jelenleg két részre van osztva a megszállók által létrehozott fal mentén. A nyugat-szaharai lakosság jelentős része ma is az algériai Tindouf környékén található menekülttáborokban él, Tindoufban székel a Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság száműzetésben működő kormánya is. Aki elmélyedne a témában, itt és itt talál magyar olvasnivalót.