Élet a pokoli planétán? Foszforvegyületet találtak a Vénusz légkörében
Mérföldkő lehet a földön kívüli élet utáni kutatásban az a minapi hír, hogy a Vénusz felhőiben megvan az élet lehetőségének feltétele, a kutatók ugyanis foszfint találtak 50 kilométerre a bolygó felszínétől. Boldog Ádám csillagász az M1-en úgy nyilatkozott,
szervetlen foszformolekula kerülhet ugyan a levegőbe villámláskor vagy akár meteorokkal is, de egyik folyamat sem képes olyan nagy mennyiséget létrehozni, amennyit most detektáltak a bolygó légkörében. Jelenlegi ismereteink szerint ez csak azzal magyarázható, hogy valamiféle élet hozta ezt létre.
A foszfint a Földön főleg kártevőirtásra használják, de nélkülözhetetlen olyan mikrobák számára is, amelyek például a pingvinek gyomrában élnek. Mesterségesen is elő lehet állítani őket, de tudomásunk szerint a Vénuszon nincsenek se gyárak, se pingvinek, csak pokoli hőség, 471 fok a felszínen. Még az oda küldött űrszondák is csak percekig maradtak működőképesek.
Jane Greaves, a Cardiff Egyetem professzora a Nature magazinban közölt tanulmányában ezért is juthatott arra a következtetésre, hogy ha vannak lakói a Vénusznak, azok csak a felhőkben sodródva élhetnek. Ötven kilométeres magasságban ugyanis már egészen elviselhetőek a körülmények.
Bár egész életemben máshol kerestem az élet jeleit, majd felrobbantam örömömben, hogy ez egyáltalán lehetséges
– mondta a brit kutató.