Pár nap múlva ők biztosan közelebb kerülnek a csillagokhoz
A rossz időjárási körülmények miatt a NASA 24 órával elhalasztja a SpaceX űrkutatási magánvállalat Crew Dragon űrhajójának startját a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS). Az űrkapszula indítása Elon Musk cége, a SpaceX és a NASA közös projektje.
James Bridenstine, a NASA igazgatója egy pénteki Twitter-üzenetben azt írta, hogy a Crew-1 indítását november 15-re halasztották. Az üzenetben arról nem volt szó, hogy az űrhajó mennyi idő alatt éri el a Nemzetközi Űrállomást. Elon Musk idén májusban már indított az űrbe egy rakétát, az automata üzemmódban egy nap alatt érte el a Nemzetközi Űrállomást. Ez volt az első alkalom az amerikai űrhajózás történetében, hogy a NASA magáncéggel együttműködve indított űrexpedíciót. Az űrsiklók nyugdíjaztatása óta, az elmúlt kilenc évben az amerikai asztronauták orosz űrhajókkal jutottak el az ISS-re.
A Crew Dragon fedélzetén űrben edzett, ismert négy űrhajós – három amerikai, Michael Hopkins, Victor Glover és Shannon Walker, valamint a japán Szoicsi Nogucsi – tartózkodik majd.
A Nemzetközi Űrállomáson jelenleg Szergej Rizsikov és Szergej Kudj-Szvercskov orosz, illetve Kate Rubins amerikai asztronauta dolgozik. Munkájukról IDE kattintva élőben tájékozódhat.
A világűr a XXI. század vadnyugata
Az elmúlt néhány évben alaposan felpörgött az űripar. A magánszereplők egyre nagyobb szeletet hasítanak ki maguknak a piacból. Megbízható és főleg jobb szolgáltatást nyújtanak, mint az eddigi, állami űrügynökséghez köthető mamutvállalatok. Ez persze sok piaci szereplőt érzékenyen érint, nemcsak vállalati, de állami szinten is. Mindenki figyelemmel kíséri, hogy a többiek mit csinálnak, vagy épen mire készülnek a világűrben. Ha érdekli, hogy kik az űrcowboyok, az alábbi írást is mindenképp olvassa el.