Szinte mindenki hallott a Medgyessy Péter kémelhárító múltjával kapcsolatos ügyről, de jóval kevesebben gondolják úgy, hogy a kormányfőnek emiatt távoznia kellene posztjáról. Ez a Medián telefonos közvéleménykutatásának legfontosabb eredménye.
Nagy visszhang
A miniszterelnököt ért vádak és ezek politikai következményei viszonylag nagy visszhangot váltottak ki a közvéleményben: a megkérdezettek 58 százaléka spontán módon ezt említette az el-múlt napok legfontosabb belpolitikai eseményeként, de rákérdezésre 96 százalékuk válaszolta azt, hogy hallott az ügyről.
Mennyire fontos ez az ügy ma az ország életében? |
Az ügy fontosságának megítélése jelentősen megosztja a közvéleményt: nagyjából ugyanannyi-an tartják fontosnak, mint jelentéktelennek, ám a megkérdezetteknek mindössze jó negyedrésze tartja azt "nagyon fontosnak". A Fidesz-szavazók körében ez az arány kétszer akkora (46 százalék), mint a kormánypártiak körében (22 százalék).
Pártállástól függően
A nagy többség (a lakosság kétharmada) úgy gondolja, Medgyessynek nem kell lemondania amiatt, hogy tagja volt a kémelhárításnak. A megkérdezettek abszolút többsége úgy vélekedik, hogy Medgyessynek akkor sem kellene lemondania, ha igaznak bizonyul, hogy jelentéseket készített a környezetéről.
Mennyire fontos ez az ügy ma az ország életében? |
A véleményformálást természetesen nagyban meghatározza a válaszadók pártállása: az ellenzéki szavazó körében 58 százalékos a Medgyessy lemondását igénylők aránya. Mindent egybevetve az ügy aligha ártott a miniszterelnök népszerűségének: az emberek közel fele őt tartja alkalmasabbnak a tisztségre, míg Orbán Viktor a megkérdezettek harmada számára vonzóbb alternatíva.