Aggályosnak tartotta Sólyom László köztársasági elnök Horn Gyula kitüntetését, amit Gyurcsány Ferenc javasolt a volt miniszterelnök 75. születésnapja alkalmából. Az államfő az Alkotmánybíróságtól várt választ arra, hogy automatikusan ki kell-e tüntetnie azokat, akiket elé terjesztenek. Az Ab szerint az államfőnek igenis van mérlegelési joga.
A köztársasági elnök megtagadhatja az elé terjesztett kitüntetések adományozását az Alkotmánybíróság (Ab) kedden Budapesten kihirdetett döntése szerint.
Az indoklás szerint az államfőnek valódi, érdemi döntési joga van arra, hogy a köztársaság alkotmányos értékrendjébe ütköző kitüntetések esetén az arra vonatkozó előterjesztést ne írja alá, annak adományozását megtagadja. Az államfőnek viszont indokolnia kell döntését.
Az alkotmánybírósági határozat kötelezi az országgyűlést, hogy az év végéig részletesen szabályozza a kitüntetések adományozását. A hét-négy arányban meghozott többségi döntés tartalmazza továbbá azt, hogy az államfő egyéni kegyelmezési joga is valódi döntési jogkör.
A köztársasági elnök azért fordult a tavaly március 15-i kitüntetések idején az Alkotmánybírósághoz, mert több olyan személyt is előterjesztettek, akiknek a jutalmazását kifogásolta. "Nyitott kérdés, hogy a kitüntetési ügyekben milyen mértékben érvényesítheti a köztársasági elnök saját meggyőződése alapján az Alkotmány értékrendjét, és tagadhatja meg adott esetben a kitüntetés adományozását" - írta akkor Sólyom, aki végleges döntést várt a testülettől.
Azóta viszont egy újabb ügyben is aggályok merültek fel a köztársasági elnökben. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben nemrég azt javasolta Sólyom László köztársasági elnöknek, hogy tüntesse ki Horn Gyulát 75. születésnapja alkalmából, a külügyminiszterként és a miniszterelnökként az ország érdekében végzett tevékenységéért.
Sólyomnak viszont ez a javaslat sem tetszett, mint a sajtófőnöke elmondta, Sólyom László aggályosnak tartja Horn Gyula kitüntetését, mert 1956-os tevékenysége ellentétes a magyar köztársaság alkotmányának értékrendjével. Az államfő sajtófőnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy 2006 októberében a Die Welt című német lapnak Horn azt nyiltakozta: 1956-ban a pufajkás osztagban a törvényes rendet védte.
Horn Gyulát öt évvel ezelőtt már Medgyessy Péter is kitüntetésre javasolta, ezt Mádl Ferenc akkori államfő fúrta meg.
A köztársasági elnök tanulmányozni fogja az Ab döntését, és a lehető legrövidebb időn belül döntést fog hozni Horn Gyula kitüntetésével kapcsolatban, kommentálta a helyszínen Kumin Ferenc a Köztársasági Elnöki Hivatal stratégiai elemző és kommunikációs főosztályának vezetője.