Értelmetlennek tartja az egykori III/III-as ügyosztály ügynöklistájának nyilvánossá tételét Kenedi János. A Nyilvánosság Klub szakértője szerint ugyanis egymagában nincs csakis III/III-as ügynök, hiszen az állambiztonsági szolgálat titkos munkatársai egyik ügyosztályról pendliztek a másikra, a feladatok és a célok meghatározása szerint.
Egyik ügyosztályról a másikra
A szakember értelmetlennek tartja az egykori III/III-as ügynökök névsorának közlését, mert az iratokkal azt csináltak, amit akartak az elmúlt bő évtizedben, hiszen vannak feltételezések, amelyek szerint sok dokumentot megsemmisítettek, de számosat politikai okokból is manipulálták. Ráadásul egymagában nincs csakis III/III-as ügynök, hiszen az állambiztonsági szolgálat titkos munkatársai egyik ügyosztályról pendliztek a másikra, a feladatok és a célok meghatározása szerint.
Mágnesszalagon is van nyilvántartás
Kenedi ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnak a birtokában van másolatban a III-as Főcsoportfőnökség egykori munkatársainak anyaga, méghozzá mágnes-szalagon, amit a kérdés rendezése érdekében ugyancsak a Történeti Hivatalnak kellene átadni. A Nyilvánosság Klub ügyvivője szerint szakértőkből álló vizsgálóbizottságoknak kellene tisztáznia, mi történt 1989 és 1991 között a titkosszolgálatok irattárával
Iratbetekintési jogot az áldozatoknak
Kenedi János azt tartaná a kérdés megnyugtató rendezésének, ha az áldozatok valamennyi egykori titkosszolgálat irataiba betekintést nyerhetnének, így megtudhatnák kik, milyen jelentéseket készítettek róluk. A társadalomnak szüksége van arra, hogy megismerhesse a múltat - vélekedett, rámutatva: az anyagokból tankönyveket írhatnának, monográfiákat készíthetnének. Kenedi úgy gondolja, immár az átvilágításnak nincs értelme, így azt haladéktalanul abba kellene hagyni.
Az utolsó pillanatig aktív ügynökök jelentéseit azonban szinte teljeskörűen megsemmisítették, az ő esetükben így csak az ügynökkarton maradt meg, ami csak annyit dokumentált, hogy az illetővel felvette a kapcsolatot a titkosszolgálat. Az azonban a kartonból nem derül ki, hogy sikeresen, avagy sikertelenül szerveztek be valakit. Markó úgy véli igazságtalan lehet ügynökké kiálltani olyasvalakit, akinek kartonja van, dossziéja pedig nincsen. De mivel olyanoknak sincs dossziéja, akik aktívak voltak, csak "munkájuk" a megsemmisítési láz miatt nem maradt fenn, nehéz igazságot tenni.
Markó: nehéz igazságot tenni
Markó György, a Történeti Hivatal vezetője néhány óra alatt képes kinyomtatni a III/III-as ügyosztály egykori munkatársainak névsorát, ha erről hozna döntést a parlament. A szaklevéltár elnöke szerint azonban az nem jelent semmit, ha valakinek ügynöki kartonja van. Ez ugyanis még nem jelenti automatikusan azt, hogy az illető aktív ügynök is volt. Ha nem semmisült volna meg semmilyen irat, akkor az aktív ügynök után maradnia kellett egy, a jelentéseket tartalmazó dossziénak.