Állítólag nem Szanyi Tiborék kavarása, hanem egy hiányzó számítás miatt halasztották el a szerdára tervezett kormánydöntést az új kormányzati negyed helyéről. A tervek szerint 2008 végén már onnan irányítaná az országot a minisztériumok többsége. Az Indexen most szavazhat: a három lehetséges helyszín közül hová költöztetné az államszolgákat.
Állítólag nem Szanyi Tiborék kavarása, hanem egy hiányzó számítás miatt halasztották el a szerdára tervezett kormánydöntést az új kormányzati negyed helyéről. A tervek szerint 2008 végén már onnan irányítaná az országot a minisztériumok többsége. Az Indexen most szavazhat: a három lehetséges helyszín közül hová költöztetné az államszolgákat.
Egykori kormányzati negyedünk nem nyerte el maradéktalanul a Vörös Hadsereg tetszését, ezért a kor igényeinek megfelelően porig bombázták a Várat. A második világháború után jórészt a Lipótvárosban kezdett új életet a magyar kormány, az akkor még kihalt utcákon nagy sebességgel lehetett döngetni az állami Pobedákkal és Volgákkal a Kohó- és Gépipari Minisztériumból a Belkereskedelmi Minisztériumba, az Élelmezésügyi Minisztériumból a Nehézipari Minisztériumba és vissza.
A daliás időknek a rendszerváltás vetett véget. Magától értetődő volt, hogy a várba költöztessék vissza a minisztériumokat, ezzel is feledtetve a negyven év kellemetlenségeit. Gyorsan kiderült, hogy a közben idegenforgalmi központtá lett, bár néhol romos vár nem alkalmas a kormányzati negyednek. Szilvásy György mostani kancelláriaminiszter az Antall-kormány kriptoszocialistájaként (a Miniszterelnök Hivatal helyettes államtitkára volt) jelentette be, hogy a kormányzat az Árpád híd pesti hídfőjéhez költözik.
A jobboldali álmodozásokat Horn Gyula 1994-es győzelme zárta rövidre. Az új szocialista kabinetnek is mehetnékje volt a Lipótvárosból, csakhogy ők, talán lelkifurdalásból, az általuk leállított világkiállítás egyik helyszínére, a mai Millenniumi Városközponthoz képzelték el munkahelyüket, lehetőleg minél hosszabb időre. Végül inkább eladták a telkeket, és elveszítették a választást, így kormányzati felelősség nélkül figyelték, ahogy Orbán Viktor kormánya a várral kacérkodott.
Végül a Sándor-palota felújítására futotta, amit a mindenkori köztársasági elnök köszön szépen, az Orbán-kormány fanyalogva ugyan, de maradt a nagyrészt a Kádár-korszakban kijelölt épületekben. Felmerült az Országos Széchenyi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Galéria kormányzati hasznosítása is, de Orbánék inkább a meglévő kormányzati negyedet szűkítették volna a Parlament közvetlen közelében lévő paloták felvásárlásával, a minisztériumok odaköltöztetésével. Ezelőtt – még 1999-ban – három tervezet készült egy új központra, de a kormánynak túl nagyot kellett volna álmodnia: a Vizafogót (Váci út), a mai Millenniumi Városközpontot és Észak-Csepelt képzelték el a felkért építészek.
Medgyessy Péter azt szerette volna, ha mindenkinek jó, ezért inkább a fizetéseket emelte, így nem gondolhatott új kormányzati negyed építésére. A Medgyessyt váltó Gyurcsány Ferenc a 2006-os választásra fókuszált, politikai érzéke azt súgta, hogy kormányzati negyed építésével nem lehet tömegeket megnyerni a szocialista párt politikájának.
A választások után, a zavargások elültével derült ki, hogy a pályázók huszonhét helyszínt javasolnak kormányzati negyednek. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) november elején három helyszínt nevezett meg. Az eredeti menetrend szerint december 7-én döntött volna a kormány arról, hogy a KVI javaslatai közül hol épüljön fel 2008-ra az új kormányzati negyed. Az előkészítés azonban olyan jól haladt, hogy a döntést előre hozták e hét szerdára, de a jelek szerint túl hamariak voltak a döntéselőkészítők. A Pénzügyminisztérium ugyanis nem készült el egy, a döntéshez szükséges számítással, emiatt most csúszik a határozat.
Megnéztük a Nyugati és a Déli pályaudvar, valamint a Lágymányosi hídtól délre eső Duna-part előnyeit, hátrányait, de döntenie most önnek kell, mégpedig gyorsan. A kormány szerdán megteszi önök nélkül is.
Déli pályaudvar és környékeElőnyök
Hátrányok
|
|
Duna-part a Lágymányosi hídtól délreA Lágymányosi hídtól délre Előnyök
Hátrányok
|
|
Nyugati pályaudvar környékeA Nyugati pályaudvar környéke Előnyök
Hátrányok
|
|
Véleményüket, észrevételeiket ide írják meg!