A III/III-as főcsoportfőnökség listáinak nyilvánosságra hozatala nem tenne jót Magyarországnak most, amikor az ország az európai uniós csatlakozási tárgyalások utolsó szakaszába lép - véli a Medgyessy-ügy kapcsán a Le Figaro, francia konzervatív napilap.
A Nagy Kipakolás
A tudósítás beszámol arról, hogy az eset kapcsán Medgyessy bejelentette, kezdeményezni kívánja a politikusok teljes titkosszolgálati tevékenységét nyilvánosságra hozó törvény elfogadását. Egy ilyen nagy kipakolásnak - véli a konzervatív lap - egyáltalán nem lesz jó hatása most, amikor Magyarország az európai uniós csatlakozási tárgyalások utolsó szakaszába lép.
"Harcias retorika, forradalmi kardcsörtetés"
Valamennyi országos német napilap hírt adott csütörtökön a magyar miniszterelnök titkosszolgálati szerepéről és az ennek nyomán támadt koalíciós válságról. A konzervatív Die Welt tudósítója, Boris Kalnoky beszámolójában úgy vélte: a Magyar Nemzetben megjelent publikáció alapos előkészítésre vall, s úgy tűnik, a lap folytatni kívánja a "leleplező hadjáratot". Ez pedig arra kényszeríthetné a kormányt, hogy az érdemi munka helyett inkább a tagjainak múltjára vonatkozó vádaskodásokkal foglalkozzék.
Elemzésében Kalnoky megállapította: a konzervatív ellenzék "harcias retorikával és forradalmi kardcsörtetéssel" kívánja forróvá tenni a nyarat a kormánynak. Felidézte Orbán Viktornak a budai várban mondott beszédét, amely a kezdetét jelentette a Fidesz "propagandamozgósításának, amilyenre - a választási hadjáratokat leszámítva - 1990 óta nem volt példa Magyarországon" - írta a Die Welt.
"Az eddig oly békés és derék Magyarországnak forró nyárra és mozgalmas őszre kell fölkészülnie. A kormánynak pedig lassanként föl kell ismernie, hogy olyan ellenféllel áll szemben, amelynek haditerve nem csupán a választási hadjáratokra korlátozódik" - mutatott rá elemzésében a Die Welt tudósítója.
Merész hazafi?
A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung publicisztikája szerint amennyiben a pénzügy- mellett a belügyminisztériumnak is dolgozó Medgyessy saját kollégái után is szimatolt, akkor mennie kell. Ha csak magát akarta védeni a gyanúsításokkal szemben, akkor nem érdemel dorgálást. Ha viszont abban segédkezett, hogy kormánya nyugati tapogatózásait elrejtse a szovjet kémszolgálat elől, akkor merész hazafi. Vajon miért nem fedte föl már korábban a titkát?
Lengyel megfigyelők és hírmagyarázók egybehangzó véleménye szerint nem fenyeget kormányválsággal az a vita, amely Medgyessy Péter miniszterelnök titkosszolgálati múltjával kapcsolatban robbant ki. A Rzeczpospolita című mértékadó konzervatív napilapnak nyilatkozva Maciej Kozminski, Lengyelország volt budapesti nagykövete azt a meggyőződését hangoztatta, hogy Magyarországon nem fenyeget sem koalíciós, sem kormányválság, bár a rendszerváltás óta eltelt 12 évben eleddig példátlan eset történt, olyan zavar, amely nyomot hagy a magyar átalakulás pozitív képén.
Nehéz helyzet egy pártonkívüli miatt
Kozminski szerint a válság oka alighanem abban keresendő, hogy a szokásoktól eltérően a miniszterelnöki tisztséget nem a választásokon győztes párt vezetője, vagyis nem Kovács László tölti be.
A baloldali liberális Gazeta Wyborcza szerint a leleplezésnek szánt anyag megjelentetése a Magyar Nemzetben arra utal, hogy a jobboldali tábor, élén Orbán Viktor volt miniszterelnökkel nem tette le a fegyvert az áprilisi parlamenti választások után, és igyekszik lejáratni az új hatalmat. A Krzysztof Varga és Tomasz Grabinski által jegyzett írás szerint Medgyessy beismerése ugyanakkor nehéz helyzetbe hozta a koalíciós társ SZDSZ-t, amelynek frakciójában a tagok többsége először a miniszterelnök távozása mellett foglalt állást. Végül aztán megváltoztatták álláspontjukat, mert a koalíció elhagyása a kormány bukásához és saját pártjuk politikai halálához vezetett volna.