Index Vakbarát Hírportál

Ágydíj: tények, érvek, ellenérvek

2008. február 22., péntek 13:46

Egy éve kell a kórházban töltött napokért 300 forintot fizetni. Az így befolyó pénz a kórházak költségvetésének csak töredéke, kisebb fejlesztésre és jutalmazásra fordítható. 4 millió ember részben vagy egészben mentességet kap a díj fizetése alól. Mi a kórházi napidíj? Újabb adó, fölösleges sarc vagy hozzájárulás a gyógyítás költségeihez? Tények, érvek, ellenérvek a népszavazáshoz.

A kórházi napidíj

A kórházi ápolási napidíjat a vizitdíjjal együtt 2007. február 15-től vezették be. A rendelkezés értelmében minden kórházban töltött napért a betegnek 300 forintot kell fizetnie. Egy évben húsz kórházban töltött nap után már nem kell kórházi napidíjat fizetni, így egy évben maximum 6 ezer forint lehet a napidíj összege.

A betegnek egy összegben kell kifizetnie a díjat a kórházból való elbocsátáskor. A napidíjról nyugtát vagy kérésére számlát kap. Fizetni – a kórházak felszereltségétől függően - lehet készpénzzel, bankkártyával, bérlettel, automatánál vagy az önkéntes kölcsönös egészség- és önsegélyező pénztárak pénztári kártyáival.

Népszavazási kérdés március 9-én

Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?

Nem kell kórházi napidíjat fizetnie a 18 év alattiaknak, a hajléktalanoknak, a járványügyi okokból elkülönített betegeknek, az életveszélyes sérülteknek, a rendvédelmi szervezetek dolgozóinak, ha szolgálatteljesítés közben szerzett betegségüket kezelik őket. Mentesülnek a napidíj alól a tartós orvosi kezelés alatt állók, például daganatos betegek, vesebetegek, cukorbetegek, HIV-AIDS betegek, skizofrének, kábítószer- vagy alkoholfüggők, ha alapbetegségükkel összefüggésben kezelik őket kórházban.

A napidíjból származó bevétel a kórháznál marad. A február 11-én elfogadott egészségbiztosítási törvény alapján a kórházi napidíj (és a vizitdíj) bevétel legalább 30 százalékát az orvosok és egészségügyi szolgáltatók bérének teljesítményalapú növelésére vagy jutalmazására kell fordítani.

Tények

Érvek

A kórházi napidíj nem adó, hanem egy szolgáltatás igénybevételéért fizetett díj, illetve a beteg minimális hozzájárulása gyógyítása költségeihez.
A napidíj anyagilag is érdekeltté teszi a beteget abban, hogy fölöslegesen ne tartsák bent a kórházban, ha már otthon is gyógyulhat. Ez is szerepet játszott a betegforgalom csökkenésében és az Egészségbiztosítási Alap kiadásainak mérséklésében.
A napidíj megakadályozza a visszaéléseket is, nem lehet egy beteget „papíron” bent fektetni és utána támogatást lehívni az OEP-től.
Bármilyen kis összeg is folyik be a kórházi napidíjból, az alkalmas arra, hogy kis fejlesztéseket hajtsanak végre a betegek érdekében vagy honorálják a dolgozókat.
Mintegy 4 millióan mentesülnek részben vagy teljesen a napidíj befizetése alól, köztük a szociálisan hátrányos helyzetűek és a tartós kezelésre szoruló betegek.
A kórházi napidíj megszüntetése esetén a kieső összeget a költségvetésből nem lehet pótolni, mert az az Alkotmánybíróság döntése értelmében nem költségvetési tétel.

Ellenérvek

A kórházi napidíj nem szüntette meg a hálapénzt.
Azért fizeti az ember az egészségbiztosítási járulékot, hogy ha szüksége van rá, ellássák. A kórházi napidíjjal még egyszer fizet, ami igazságtalan.
Ha valaki 10 napot tölt a kórházban, az 3 ezer forintba kerül. Ez egy kiskeresetű embernek jelentős összeg.
A napidíj egy kórház költségvetésének töredéke. Nem alkalmas a bérek hathatós emelésére, fejlesztésekre és az adósság rendezésére.
A napidíj beszedése, nyilvántartása újabb adminisztrációs terhet jelent.
A kórházi napidíj megszüntetése esetén az államnak kötelessége pótolni az így kieső összeget, ugyanis ennél jóval többet vont el más intézkedésekkel az egészségügyből.

Rovatok