Index Vakbarát Hírportál

Vizitdíj: tények, érvek, ellenérvek

2008. február 27., szerda 15:50

Az európai országok kétharmadában kell önrészt fizetni az egészségügyben, 2007 februárjában Magyarországon is bevezették a vizitdíjat. A cél a felesleges orvoshoz járás visszaszorítása volt, de az ellenzők szerint komoly következményekkel járhat, hogy a kiskeresetűek emiatt még indokolt esetben sem mennek el orvoshoz. Sok-e a 300 forint? Igaz-e, hogy 4 millión részben vagy egészen mentesülnek? Tények, érvek, ellenérvek a vizitdíjról.

Népszavazási sorozatunkban eddig a tandíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos kérdéseket foglaltuk össze. Most következzen a harmadik népszavazási kérdés.

A vizitdíj

A vizitdíjat 2007. február 15-től vezették be. A rendelkezés értelmében 300 forintot kell fizetni az orvos és a beteg, illetve a beteg és az egészségügyi személyzet gyógyító, diagnosztikai célú találkozásakor. Ez alapján tehát nem számít vizitdíjköteles találkozásnak, ha csak a táppénzes papírt tölti ki az orvos, a gyógyszerfelírásért viszont kell fizetni az orvosnál.

A pénzt az ellátás elején kell megfizetni készpénzzel, vizitdíjbérlettel, bankkártyával, automatába vagy az önkéntes egészségpénztár pénztári kártyájával. A vizitdíj nem az ellátás ára, hanem fix összegű hozzájárulás (önrész) az egészségügyi ellátás költségeihez.

Az egészségügyi rendszer felesleges terhelése érdekében 600 forint a díj, ha valaki házhoz hívja a háziorvosát, holott el tudna menni a rendelőbe. Ennyit kell fizetni akkor is, ha a beteg nem saját háziorvosához megy (a 18 éven aluliak mentesülnek az emelt összegű díj alól). 1000 forint a vizitdíj összege ha indokolatlanul hívja ki az ügyeletet valaki vagy ügyeleti időben indokolatlanul keresi fel a rendelőt. Ugyancsak 1000 forintot kell fizetni a beutaló nélküli vagy más helyre szóló beutalóval igénybevett ellátásért.

Népszavazási kérdés március 9-én

Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?

Ha valaki ugyanabban a kórházban egy nap több rendelésen és vizsgálaton is részt vesz, annak csak az első alkalommal kell megfizetnie a díjat. Ha valakit a háziorvosa több különböző intézménybe utal be vizsgálatra, annak minden esetben meg kell fizetni a 300 forintot. Egy évben a 20 vizitdíj összege (6 ezer forint) felett befizetett pénzt a területileg illetékes jegyzőnél visszaigényelheti a beteg (ezt nyugtával vagy számlával kell igazolnia).

Mentesülnek a vizitdíj fizetése alól a 18 éven aluliak, a hajléktalanok, a kismamák a terhesgondozás, a szülés, a gyermekágyas gondozás során, az életveszélyes sérültek állapotuk stabilizálásáig. Nem kell vizitdíjat fizetni a szűrővizsgálatokért, a járványügyi ellátásokért, a védőoltásokért.

Mentesülnek a napidíj alól a tartós orvosi kezelés alatt állók, például daganatos betegek, vesebetegek, cukorbetegek, HIV-AIDS betegek, skizofrének, kábítószer- vagy alkoholfüggők, ha alapbetegségükkel összefüggésben kezelik őket kórházban. Nem fizetnek a sürgősségi vagy kötelező pszichiátriai gyógykezelés alatt állók, a szolgálatteljesítés közben megsérült rendvédelmi dolgozók, és a legalább harmincszoros véradók.

A befizetett vizitdíj a háziorvos közvetlen bevétele, illetve a szakrendelést végző kórház költségvetésébe folyik be. A február 11-én elfogadott egészségbiztosítási törvény alapján a kórházakban a vizitdíj és kórházi napidíj bevétel legalább 30 százalékát az orvosok és egészségügyi szolgáltatók bérének teljesítményalapú növelésére vagy jutalmazására kell fordítani.

Tények

Érvek

A vizitdíj alapösszege alacsonyabb mint egy doboz cigaretta ára.
A vizitdíj nem adó, nem a kezelés költségének megfizetése, hanem egy szolgáltatás igénybevételéért fizetett díj.
A vizitdíj legális bevételt jelent a háziorvosoknak. Fordíthatják eszközök beszerzésére, fejlesztésre, hitelek törlesztésére. Adózni akkor kell utána, ha bérként fizetik ki.
Közel négymillióan különböző jogcímeken részben vagy teljesen mentesülnek a vizitdíj megfizetése alól.
A vizitdíj is hozzájárult az Egészségbiztosítási Alap 2007-es megtakarításához. Az ellátórendszer ésszerűbb igénybevétele több tízmilliárd forintos felesleges kiadást takarított meg.
Az egyszerűsített vizitdíjnyugta 1 percen belül kitölthető, így nem jelent különösebb adminisztrációs terhet.

Ellenérvek

Azért fizeti az ember az egészségbiztosítási járulékot, hogy ha szüksége van rá, ellássák. A vizitdíjjal még egyszer fizetünk, ami igazságtalan.
A vizitdíj nem szüntette meg a hálapénzt.
A vizitdíj épp az alacsony jövedelműeket tartja vissza az orvoshoz fordulástól, akiknek az egészségi állapota rosszabb a jobban keresőknél. Az indokolatlan orvoshoz fordulás ráadásul inkább a módosabbakra jellemző.
A vizitdíj a teljes egészségügyi kiadásokhoz képest rendkívül kis bevételt hoz.
A vizitdíj nemcsak a felesleges orvoshoz fordulást akadályozza meg, hanem az orvosilag indokolt, szükséges igénybevételt is késlelteti, illetve akadályozza. Az időben fel nem ismert betegség későbbi kezelése hosszabb távon magasabb költségekkel és súlyos népegészségügyi következményekkel jár.
A vizitdíj beszedése adminisztrációval jár, ami a rendelési idő kárára megy, és elviszi a bevétel egy részét.

Rovatok