A Várhegyi Attila kultuszminisztériumi politikai államtitkár és kilenc társa ellen folyó büntetőperben az ügyészség a Pest Megyei Bíróságon szerdán előadott perbeszédében nyolc vádlottnak felmentést indítványozott, Várhegyi Attila és a másodrendű vádlott Simó József esetében pedig jelentősen enyhítette a vádakat, és felfüggesztett szabadságvesztést, illetve pénzbüntetést javasolt.
A szakértők megváltoztatták korábbi véleményüket
A másik, az államtitkár mellett szolnoki városi vezetőket is érintő vádpont szerint a polgármester 1995-ben áron alul ingatlanokat juttatott helyi vállalkozóknak. Idén nyáron a szakértők a második vádponttal kapcsolatban megváltoztatták korábbi, a rendőrség megrendelésére készített szakvéleményüket és a Legfelsőbb Bíróság jogszerűnek minősítette a Várhegyi által szignált ingatlanszerződéseket..
Enyhítenék a vádakat
A szerdán bejelentett vádmódosítás szerint Várhegyi Attila esetében az ingatlanügylet kapcsán nem bizonyítható szándékosság, csupán gondatlanság, így ellene a korábbi hűtlen kezelés helyett az enyhébben minősülő hanyag kezelés a vád - adta hírül az MTI.
Felfüggesztett szabadságvesztés a volt polgármesternek?
A vesztegetési cselekmény Várhegyi Attila esetében az ügyészség korábbi álláspontja szerint hatrendbeli, vezető beosztású hivatalos személy által, egy esetben kötelességszegéssel elkövetettnek minősült, a szerdai perbeszéd szerint azonban már csak egyrendbeli vezető beosztású személy által elkövetett tett, így a volt szolnoki polgármesternek felfüggesztett szabadságvesztést és pénzbüntetést indítványozott az ügyész. Az ügyet kipattantó Simó József a szerdai vádbeszéd szerint hivatali vesztegetésben bűnös, ezért esetében pénzbüntetés indokolt.
Várhegyi mindvégig ártatlannak vallotta magát
Várhegyi Attila az eljárás során mindvégig tagadta bűnösségét, az elsőfokú bíróság pedig egy februári végzésében a vesztegetés vádpontja kapcsán a tényállás módosításának, és ezzel összefüggésben az enyhébb büntetőjogi megítélésnek a lehetőségére hívta fel az ügyészség figyelmét. Az államtitkár és jogi képviselője nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy csupán a bűncselekmény hiányában felmentő ítéletet fogadják el, minden más esetben fellebbeznek. A per 2000. május 30-án kezdődött eddig 17 tárgyalási napot tartottak, és meghallgattak mintegy 30 tanút, illetve három szakértőt. Az ügy iratai sok ezer oldalt tesznek ki.