A múlt péntekre ígért fegyveres hatalomátvételt a fidzsi hadsereg parancsnoka, és hétfőn meg is tette az első lépést. A katonák lefegyverezték a rendőrséget, de a kormány még a helyén van.
A Fidzsi-szigetek hadserege lefegyverezte hétfőn a helyi rendőrség egyetlen fegyveres osztagát, azt a különleges alakulatot, amely a kormány, az állami tisztségviselők és a középületek védelmével van megbízva. A rendőrség nem tanúsított semmilyen ellenállást. A hadsereg ellenőrző pontokat létesített a főváros, Suva főbb útvonalain és a városból kivezető utakon.
A hadsereg főparancsnoka, Frank Voreqe Bainimarama által vezényelt akció valószínűvé teszi, hogy újabb puccskísérlet van kibontakozóban a Csendes-óceán déli medencéjében fekvő szigetországban, húsz éven belül immár a negyedik. Egyelőre azonban a kormány a helyén van, ezt maga Laisenia Qarase kormányfő jelentette be a rádióban.
Bainimarama a múlt csütörtökön már megfenyegette a kormányt, hogy amennyiben nem vonja vissza amnesztiatervét, erőszakkal veszik át a hatalmat. A puccs három napot késett.
Qarase kormányfő az őt is hatalomra juttató 2000-es puccs vezetőinek adna amnesztiát. Bairmarama azért ellenzi ezt, mert a puccsisták őt is meg akarták őlni.
A hadsereg főparancsnoka nem kívánt felelni rögtönzött suvai sajtóértekezletén arra a kérdésre, hogy a rendőrség egyetlen fegyveres osztagának lefegyverzése egy államcsíny első lépése-e.
Az óceániai kis szigetországok többségéhez képest meglehetősen jómódú Fidzsi-szigetek 1987 óta egyik puccsról a másikra bukdácsol. Mindegyik erőszakos hatalomátvétel szorosan összefüggött a szigetország politikai életének jelenleg központi kérdésével, azzal, hogy megilletik-e előjogok a szigetek melanéz őslakosságát a bevándorlókkal (elsősorban indiai bevándorlókkal) szemben.