Szemben az amerikai polgári vezetés háborús retorikájával több katonai vezető is fölöslegesen kockázatosnak tartana egy Irak elleni nagyszabású hadműveletet. A tábornokok - részben a vezérkari főnökök tanácsának tagjai - az áldozatok nagy számától és a műveletek jelentős anyagi vonzataitól tartanak. Bár a támadás időpontja a jövő év elejére tolódott, a civilek szerint Bush akkor támad, amikor akar.
Nincsenek hordozórakéták
Véleményüket azokra a titkosszolgálati jelentésekre alapozzák, melyek elismerik ugyan, hogy az irakiaknak vannak vegyi és biológiai fegyverkészletei, azt hangsúlyozzák, hogy Szaddam Husszein hadserege nem rendelkezik ezek célba juttatásához szükséges eszközökkel. Bush és Rumsfeld nyílt háborús készülődésének még a vezérkari főnökök egyesített tanácsában is vannak ellenzői - írja a megbízható kormányzati kapcsolatokkal rendelkező, és Bush háborús terveiről is elsőként beszámoló Washington Post.
|
A katonai vezetés szerint túl kockázatos volna elvetni az elszigetelés politikáját egy agresszív katonai akció kedvéért. Bár az Egyesült Államok hamar legyőzhetné Irakot egy háborúban, sok kockázati tényezővel nem számolt a 225 ezer katona bevetésével számoló haditerv. "Nem tisztázott - vélik a katonák -, hogy mit lehet tenni Irak tömegpusztító fegyverkészletével; nem tudni mekkora katonai és polgári veszteségeket okozhat az elkerülhetetlen városi hadviselés Bagdadban, valamint megbecsülhetetlen a győzelem utáni megszállás költsége és az ország egységének megőrzését biztosító haderő nagysága".
Számolni kell továbbá azzal is, hogy a Husszein megbuktatásában szövetséges kurd és déli síita kisebbségek önálló államokat akarnának létrehozni Irak megszállása után. Az arab országokban is növelhetné az Amerika-ellenes hangulatot a tartós katonai megszállás - sorolják a támadás ellenérveit a hadsereg vezetői. Egy katonai akció kockázatai olyan nagyok, hogy nem lenne bölcs belefogni a támadásba - írja a Post több washingtoni katonai vezetővel folytatott beszélgetésre alapozva.
A civilek háborúznának
Nem ért egyet a katonai vezetéssel több washingtoni civil tistségviselő. Véleményük szerint Husszein továbbra is támadólag lép fel, megfélemlíti szomszédait és tömegpusztító fegyvereket gyárt. A polgári irányítás részsikereként értékelhető, hogy a New York Times értesülései szerint az Egyesült Államok megelőző katonai csapásokat tervez.
Bush, ha akar, támad
A Times értesülései szerint a hadsereg Bagdad és egy vagy két másik város katonai parancsnoki központjai, valamint a tömegpusztító fegyverek raktárai ellen irányulnának, hivatalosan még a Husszeint elszigetelő politika részeként. A Post értesülései szerint ugyan az Irak elleni teljes katonai invázió tervét jövő tavaszra halasztotta a katonai vezetés - ezt megerősíti a Times héfői információja is, mely szerint hivatalosan még nem terjesztettek elő haditervet a nemzetbiztonsági tanács tagjainak - a polgári tanácsadók véleménye szerint a katonai vezetés szkepticizmusa ellenére ha Bush a támadás mellett dönt, arra sor is kerül.