Meglepetésre nem II. János Pál vagy Vacláv Havel, hanem egy iráni bírónő nyerte el a Nobel-békedíjat. Az emberjogi harcos főleg a tradicionális iszlám társadalmakban másodrendűnek számító gyermekek és nők jogait védte.
Shirin Ebadi Fotó: EPA/Janerik Henriksson |
Bár Ebadit a szakértők az esélyesek között tartották számon, mégis meglepetésnek számít győzelme. A fogadóirodák az utóbbi időben sokakban aggodalmat keltő egészségi állapotú II. János Pál pápát tartották legesélyesebbnek. A szakértők favoritja a szintén gyengélkedő Vacláv Havel volt. A Nobel-békedíjat kizárólag élőknek adhatják át.
A norvégok már díjazták
"Boldog és büszke vagyok" - reagált a díj hírére Ebadi. Az elismerés "jót tesz nekem, jót tesz az emberi jogoknak, a demokráciának és elsősorban a gyermekek jogainak Iránban" - nyilatkozta a norvég televíziónak Párizsból.
A bírónő a teheráni egyetem jogi karán végzett. Az iszlám forradalmat megelőző négy évben 1975-79-ig a teheráni városi bíróság elnöke volt. Khomeini ajatollah és az iszlámista fordulat után lemondásra kényszerült, azóta ügyvédként védi a hátrányosan megkülönböztetett nőket és gyermekeket. 2001-ben, az iráni demokráciáért és emberi jogokért folytatott küzdelme elismeréseként elnyerte a norvég Rafto-díjat.
Biztosra vették
A pápa kész személyesen is részt venni a Nobel-békedíj december 10-i átadásán - írta az olasz sajtó még a nyertes kihirdetése előtt. Az olasz lapok szinte biztosra vették, hogy az iraki háborút következetesen elítélő II. János Pál kapja majd a díjat - írja az MTI. A negyed százada regnáló katolikus egyházfő neve már többször felmerült a díj várományosaként, kitüntetését azonban a díjról döntő bizottsági tagságából idén távozó Gunnar Stalsett oslói luteránus püspök rendre megvétózta - leginkább a pápa családi életről vallott ultrakonzervatív nézetei miatt. Bár Stalsett idén már nem vett részt a döntésben, a Nobel-bizottság mégis érdemesebbnek találta a nők jogaiért küzdő iráni Ebadi bírónőt a kitüntetésre.
A CNN szakértője szerint a díj elsősorban az iszlám világ asszonyainak szóló üzenet. A tradicionális vallási megközelítésben az asszonyok sok mindenben másodrendűnek számítanak, Iránban akár egy kivillanó bokáért is megkövezhetik őket. Ebadi tevékenysége fontos lépés volt a nők jogainak elismerése felé.
|