Kammereréket a hínárbokor fosztotta meg az aranytól

2010. augusztus 21., szombat 13:05 | aznap frissítve

Egy arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szereztek a magyar versenyzők a szombat délelőtti 1000 m-es döntőkben a poznani kajak-kenu világbajnokságon.

A 11 év szünet után idén ismét együtt versenyező, s az Eb-n második helyet szerzett Kammerer, Vereckei kajakpáros célja a dobogó volt. A háromszoros olimpiai bajnok Kammerer elfáradt a végére, s a rivális az utolsó centimétereken végül le is hagyta a magyar duót, amely 18 századmásodperces hátránnyal lett második.

„Nagyon jó versenyt mentünk, de sajnos a poznani körülményekkel nem lehet mit kezdeni. 600-700 méternél belementünk egy hínárbokorba, ez kívülről úgy látszódhatott, hogy jönnek fel ránk a németek, pedig mi lassultunk, nem úgy siklott a hajó, mint addig.” - mondta a kétszeres olimpiai bajnok Vereckei, aki jövő csütörtökön ünnepli 33. születésnapját. A 32 esztendős Kammerer a hínáros esettel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Olyan volt, mint amikor a Titanic belement a jéghegybe.”

Az Európa-bajnok Szabó Gabriella, Csipes Tamara kajakos duó a vb-n sem talált legyőzőre. A 21 éves Csipesnek - az olimpiai bajnok kajakos, Csipes Ferenc lányának - ez az első, a 24 éves Szabónak pedig a második vb-címe pályafutása során.

„Tamival nagyon jól tudunk együtt versenyezni, kijövünk a pályára és teljesen egy hullámhosszra kerülünk. A verseny az edzésekhez képest tulajdonképpen már élvezet.” - mondta Szabó. Csipes hozzátette: édesapja, egyben edzője nagyon örült az aranyéremnek, bár előzetesen azt mondta: ha nem nyerik meg, ki se szálljanak a hajóból.

Első érmünket a 27-szeres vb-aranyérmes Kovács Katalin szerezte. A Domino Honvéd 34 éves versenyzőjének az volt a célja, hogy a gyengébb Eb-szereplés (4. hely) után javítson, és megvédje tavaly, Kanadában kiharcolt címét, amivel a vb-aranyak tekintetében minden idők legeredményesebb kajakosává vált volna.

„Nem erre vagyok képes, de most ennyit tudtam mutatni magamból. Tizeniksz év után most érzékelem először azt, hogy ahhoz, hogy az ember jó teljesítményre legyen képes és le tudja adni azt, amire képes, ahhoz nem csak fizikálisan kell rendben lennie, hanem lélekben, fejben, mindenben. Nekem most a fejben rész hiányzik.” - mondta az MTI-nek Kovács, aki még két számban érdekelt Poznanban, azaz még van lehetősége lehagyni a németek legendás kajakosát, a szintén 27-szeres világbajnok Birgit Fischert.

A kenu egyeseknél az olimpiai bajnok Vajda tavaly ebben a számban csak nyolcadik lett, előzetesen a dobogó volt a célja. A célba szinte egyszerre érkeztek a címvédő üzbég Vagyim Menkovval.

„Boldog vagyok, ugyanakkor kicsit sajnálom is, csak 48 századon múlott. Szerettem volna elkapni Menkovot, de a vége nem ment úgy, ahogy akartam. A lényeg azonban az, hogy azok után, amilyen évem volt, amiken keresztülmentem, a sérülésem, szóval ahhoz képest az, hogy csak ilyen kicsit választott el a világbajnoki címtől olyan, mintha aranyat nyertem volna. Édesapámnak ajánlom ezt az érmet, ugyanis a héten volt a születésnapja, és már nem lehettem ott velük” - fogalmazott az eredményhirdetést követően Vajda.

A legnagyobb meglepetést a fiatal Tóth, Mike kenupáros szerezte: „Szerettünk volna jól menni, szerencsére ez sikerült is. Az olimpia felé tekintve: szeretnénk a párosukból kihozni a maximumot” - mondta Tóth.

Kajak-kenu vb, 1000 méteres döntők

Férfiak

K-1, világbajnok: Max Hoff (Németország) 3:29.544 p., 2. Tim Brabants (Nagy-Britannia) 3:30.040, 3. Aleh Jurenyija (Fehéroroszország) 3:30.128, …21. (a C döntőben 3.) KUCSERA GÁBOR

K-2, világbajnok: Martin Hollstein, Andreas Ihle (Németország) 3:13.024, 2. KAMMERER ZOLTÁN, VERECKEI ÁKOS 3:13.204, 3. Ilja Medvegyev, Anton Rjakov (Oroszország) 3:15.736

K-4, világbajnok: Franciaország 2:54.103 2. Fehéroroszország 2:55.843, 3. Csehország 2:56.023, ...11. (a B döntőben 2.) MAGYARORSZÁG (DOMBI RUDOLF, SZALAI TAMÁS, KÖKÉNY ROLAND, HADVINA GERGELY)

C-1, világbajnok: Vagyim Menkov (Üzbegisztán) 3:51.721, 2. VAJDA ATTILA 3:51.921, 3. Sebastian Brendel (Németország) 3:53.837,

C-2, világbajnok: Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi (Románia) 3:37.317, 2. Andrej Bahdanovics, Alekszandr Bahdanovics (Fehéroroszország) 3:37.325, 3. TÓTH MÁRTON, MIKE RÓBERT 3:38.057

C-4, világbajnok: Fehéroroszország 3:18.724, 2. Románia 3:20.548, 3. Németország 3:20.616,...6. MAGYARORSZÁG (SZÉLES GÁBOR, VARGA DÁVID, NAGY PÉTER, SARUDI PÁL) 3:26.036

Nők

K-1, világbajnok: Franziska Weber (Németország) 3:57.544 p., 2. KOVÁCS KATALIN 4:00.124, 3. Sofia Paldanius (Svédország) 4:00.280

K-2, világbajnok: SZABÓ GABRIELLA, CSIPES TAMARA 3:34.30, 2. Carolin Leonhardt, Silke Hörmann (Németország) 3:37.426, 3. Juliana Szalahova, Anasztaszja Szergejeva (Oroszország) 3:37.554.