Kovács Katalin 29. vb-aranyát nyerte

2010. augusztus 22., vasárnap 10:40

Négy magyar arany Poznanban: az 500-as döntőkben a női kajaknégyes simán verte a németeket, Szabó Gabriella és Kozák Danuta megvédte címét párosban. Janics Natasát 500-on lehajrázták, ezüstérmes, 200-on csaknem hajóhosszal nyert, párosban Kováccsal nagyon megverték a mezőnyt.

A 200-as és az 500-as döntőkkel fejeződött be Poznanban a kajak-kenu világbajnokság. A hosszabb távon öt, 200-on négy magyar hajó jutott be.

Az első döntőben, női K1 500-on Janics Natasa jól rajtolt, uralta a versenyt, végig vezetett, de Inna Oszipenko-Radomska az utolsó métereken lehajrázta. Az ukrán pekingi aranya után az első világbajnoki aranyérmét nyerte. Janics először indult K1 500-ban a világbajnokságon, 15 világbajnoki címe után a harmadik ezüstjét nyerte.

A férfi K1 500-ban a svéd Anders Gustafsson két ezüstérem után először nyert vb-t. Ezen a távon Szalai Tamás indult, de nem jutott a döntőbe.

Kenu egyesben ötszázon az ifjúsági világbajnok Korisánszky Péter 8. lett, a fehérorosz Gyenyisz Haraza megvédte címét, 3. vb-aranyát nyerte.

A női kajak ketteseknél Szabó Gabriella és Kozák Danuta aranyat nyert. Jól rajtoltak, az elejétől már vezettek, féltávnál már 4 tizeddel. Hatalmas hajrájukra szükség sem volt, hajóhosszal nyerték a versenyt, és megvédték világbajnoki címüket. Kozák Dartmouthban, az előző vb-n két aranyat nyert, neki ez volt a harmadik.

A férfi K2 mezőnye a kiugrások és a rajtgép megbízhatatlansága miatt csak negyedikre tudott elrajtolni, a fehérorosz Vagyim Mahnyev, Raman Pjatrusenka kettős megvédte világbajnoki címét. Mindkettő olimpiai bajnok volt Pekingben, 7. vb-címüket nyerték. A Kammerer, Kucsera párost megzavarta a rossz rajt, csak nyolcadikak lettek.

Kenu ketteseknél nem volt magyar döntős (Széles Gábor és Varga Dávid a B-döntőt viszont megnyerte), a román Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi duó 1000 méter után 500-on is nyert.

Női kajak négyesben jött a következő arany. A csapat, Janics Natasa, Kovács Katalin, Csipes Tamara, Benedek Dalma szokás szerint a németekkel harcolt az első helyért, 250-nél Janicsék 4 tizeddel vezettek, a végén simán, háromnegyed hajóval nyertek, megvédték címüket. Kovács Katalin (két olimpiai és 22 Eb-aranya mellett) 28. vb-aranyérmét nyerte, ezzel a német Birgit Fischert megelőzve a világbajnokságok legsikeresebb női versenyzője lett. Janics Natasa 16., Benedek Dalma 6., Kozák Danuta negyedik (vasárnap már a második) világbanokságát nyerte.

A 200-as döntőkben Janics újabb aranyat nyert: kirobbant a rajtgépből, óriási fölénnyel, csaknem hajóhosszal nyerte a sprintszámot, a többieknek esélyük sem volt. Janics 17. vb-aranyával visszavágott az ukrán Oszipenkónak, aki 500-on megelőzte.

Férfi kajak egyesben a brit Edward McKeever nyert, aki első világbajnoki érmét nyerte, Trasonában az Eb-n nyert ezen a távon. Ebben a számban Molnár Péter nem jutott döntőbe.

Férfi kenu egyesben a tavalyi dobogósok közül csak a litván Jevgenyij Suklin jutott döntőbe. A győztes az orosz Ivan Stil lett, aki a negyedik aranyát nyerte, ebben a számban az elsőt, C1 váltóban lett legutóbb világbajnok Kanadában. Kovács Gergely végig jól tartotta magát, a kilences pályáról a hetedik helyen ért célba.

Az utolsó magyar érdekeltségű döntőben, a női kajak 200-on Kovács Katalin, Janics Natasa nagyon megverte a mezőnyt, a páros óriási fölénnyel, hajóhosszal győzve védte meg világbajnoki címét, ezzel Kovács 29, Janics 18 aranynál tart. Ez volt a magyar csapat 6. poznani elsősége, utolérte a darthmouthi eredményt, akkor 6 arany, 4 ezüst és 2 bronz jött össze.

Férfi kajak párosban a Dombi Rudolf, Beé István kettős nem jutott a döntőbe, melyet nyolc ezred különbséggel a francia Arnaud Hybois, Sebastien Jouve kettős nyert a spanyolok előtt.

A férfi kenu párosban a litván Rajmundas Labuckas, Tomas Gadejkis kettős második világbajnoki aranyát nyerte, az elsőt a legutóbbi vb-n, Dartmouthban. A kenusoknál Kovács Gergely hetedik, Marschalkó Alexandra pedig kilencedik lett 200 m-en.

A 4x200 m-es váltóban a Janics Natasa, Paksy Tímea, Hegyi Zomilla, Vad Ninetta összeállítású csapat a németek mögött második lett, a férfi kajakos és kenus váltó is a negyedik helyen végzett.

A szombati döntőkben Magyarország egy aranyat, három ezüstöt és két bronzot nyert, a női kajakpárosok ezres 1000 számában a Szabó Gabriella, Csipes Tamara kettős győzött, a küldöttség így összesen 6 arany-, 5 ezüst- és 1 bronzérmet szerzett Lengyelországban, ezzel az éremtáblázat élén végzett.

"Előzetesen tíz érmet, azon belül öt aranyat vártam, végül 12 dobogós hellyel zártunk, ez pontosan annyi, amennyit tavaly, Kanadában nyertünk. Ha a férfi kajak szakág is azt mutatta volna, amit tud, még szebb lehetett volna az összkép. - mondta Storcz Botond szövetségi kapitány. - Az, hogy hét olimpiai számban is érmet szereztünk, mindenképpen pozitív két évvel London előtt, Magyarországon valószínűleg mindenki örülne, ha ezt 2012-ben is hozni tudnánk."

K-4, világbajnok:
MAGYARORSZÁG (JANICS NATASA, CSIPES TAMARA, KOVÁCS KATALIN, BENEDEK DALMA) 1:31.607

3. Liam Heath, Jonathon Schofield (Nagy-Britannia) 31.584
A Dombi Rudolf, Beé István duó helyezetlenül zárt, miután a középfutamban beborult a vízbe.