Index Vakbarát Hírportál

Nyerjen magyar Super Bowlt!

2012. február 5., vasárnap 00:55

Az amerikaifoci-liga (NFL) döntője, a vasárnap éjszakai 46. Super Bowl sok szempontból különleges: a 2007-es döntő visszavágója lesz, Tom Brady pedig negyedik bajnoki címét szerezheti meg. De nem történhet semmi a világban úgy, hogy egy vidám magyart ne érintene. A Patriots puntere, Meskó Zoltán bajnok lehet – igaz, nem ő lenne az első magyar, a tökéletes, veretlen szezont elérő Miami Dolphins legendás futója, Larry Csonka a nyolcadik Super Bowlt nyerte meg. Megnéztük a New York Giantset és a New England Patriotsot: mindkettő nyerhet, elmondjuk, melyik miért és hogyan. Figyelem, részrehajlás!

2008 február 3-án este, egy perc 15 másodperccel a 42. Super Bowl lefújása előtt  Eli Manning, a New York Giants irányítója lerázta magáról Jarvis Greent és Richard Seymourt, a döntőben éppen 14-10 arányban vezető New England Patriots két védőjét, majd egy 32 yardos passzal megtalálta David Tyree szélső-elkapót. Tyree egy kézzel szedte le a levegőből a labdát, majd valahogy a sisakjához szorítva megtartotta azt, hiába gyűrte két Patriots-játékos is. A drive végén a Giants újabb touchdownt ért el, és 17-14-re megnyerte a döntőt. A Patriots rajongói a mai napig a csapat történetének egyik legnagyobb tragédiájaként emlegetik a meccset, ami megfosztotta a csapatot attól, hogy veretlenül nyerje meg az NFL-t, hiszen 18 győzelemmel és nulla vereséggel jutottak a döntőbe. New Yorkban, pontosabban New Jersey-ben, ahol a Giants székel persze ezzel nem foglalkoztak, ők a harmadik bajnoki címnek örültek inkább.

Az idei döntő előtt nagyjából hasonló a helyzet, mint a 2007/08-as idényben: a Patriots Tom Brady vezetésével a döntő esélyese, a Giants pedig a sötét ló, bár a Packers elleni konferenciadöntő előtt nem nagyon volt senki, aki fogadott volna rájuk. A statisztikák a Pats sikerét vetítik elő, ha a két csapat játékosait posztonként összevetjük, kevés párosításból jön ki jól a Giants, szóval majdnem minden a Pats mellett szól – de ez egy meccsen, ráadásul a döntőn édeskevés. Bármi megtörténhet, meg annak az ellenkezője is, ha Manning olyan napot fog ki, mint a Packers ellen, és a védelem nyomás alatt tudja tartani Bradyt, a Giants simán nyerhet.

Indianapolisban nincs szabad szoba

A meccs óriási médianyilvánosság előtt zajlik, a döntőnek otthont adó Indianapolis (Eli Manning bátyja, Peyton ebben a stadionban játszik hétről-hétre) természetesen Super Bowl-lázban ég, a városban nincs egy szabad szállodai szoba, és minden olyan kocsmát kibéreltek vasárnap estére, ahol van tévé. A meccsre jegy ugyan még kapható, de legolcsóbban csak 1875 dollárért találtunk a neten (415 000 forint), de van 9956 dolláros jegy is (2,2 millió forint) és a felezővonal felett található, 35 személyes páholyokat 12 000 dollárért adják (2,6 millió forint). A monstre tévéközvetítést az NBC négy órával a meccs előtt kezdi el, a reklámperceket már hónapokkal ezelőtt mind eladták - 3,5 millió dolláros átlagáron. A várhatóan 100 millió nézőnél is többet hozó döntő magyar idő szerint hétfő hajnalban, fél egytől a sport1 műsorán is látható lesz, de az Indexen is élőben követheti az eseményt.

A meccs két legfontosabb embere a két irányító lehet - Bradyről már írtunk, nézzük meg, ki akarja megkeseríteni a bostoni futballszurkolók életét. Eli Manning igazi focistacsaládból származik, apja, Archie Manning és bátyja, Peyton is irányítóként játszik, vagy játszott. Peyton a Colts vezére profi karrierje kezdete óta, Elihoz hasonlóan nyert egy Super Bowlt, de sokkal jobb irányítónak tartják, mint az öccsét. Elit a Giants 2004-ben draftolta, 2005 óta a csapat első számú irányítója, 2008-ban pedig irányításával nyerték meg a csapat történetének harmadik nagydöntőjét. Az all-star csapatba (Pro Bowl) kétszer válogatták be és tart két NFL-rekordot. A szakemberek igazi vezéregyéniségnek tartják, aki inspirálja csapattársait és a maximumot hozza ki belőlük. Nyomás alatt tud igazán jól teljesíteni, nem zavarja, ha ketten lógnak a nyakán, és akár a zseben kívülről, futás közben is képes elképesztően okos passzokra.

Manning persze magában nem elég: az egyik klasszikus NFL-alapigazság szerint ugye meccseket a támadó alakulat, bajnokságot a védelem nyer. A Giants ebből a szempontból jól áll, hiszen a Houston mögött a teljes NFL-mezőny második legjobb védelme az övé. Kulcsfigura lehet Jason Pierre-Paul defensive end, aki Bradyt fogja vegzálni egész este (az évadban 16,5 sackje van). Sok múlik a pass rushon (az ellenfél passzjátékára rárontó védőkön), amit a Giants nagy erényének tartanak, de legalább ilyen fontos a támadó alakulat, pontosabban a szélső-elkapó hármas, ami ellen – legalábbis pár szakértő szerint – a Patriotsnak nem nagyon van ellenszere. Mindez persze csak az elmélet, bárki megbotolhat az utolsó pillanatban, elejtheti a labdát a saját húszyardos vonalánál, és így tovább, ettől nagyszerű sport az amerikaifutball.

Lapozzon, cikkünk folytatódik!

A bostoni New England Patriots az utóbbi 12 év egyik legmeghatározóbb csapata, ahogy az amerikai sportsajtó nevezi az ilyet, dinasztia. A csapatépítés legfontosabb sarokkövei Bill Belichick edző, és a hatodik kör 199. helyén draftolt irányító, Tom Brady. Ők ketten határozzák meg a Patriots-filozófiát: a támadás a legjobb védekezés, amivel nagyjából a Barcelona Guardiola-féle taktikáját valósítják meg. Amíg a Patsnél van a labda, addig nagy baj nem lehet, és általában ez így szokott lenni.

Viszont, ha nincs a Patriotsnál! A hosszú passzok ellen szinte képtelenek bármit tenni, úgyhogy a giantses Victor Cruzra reméljük, kitalál valamit az edzői stáb. Hagyományosan mindig a védekezés dönti el a bajnoki címet: ha rossz védőcsapattal érkezel a Super Bowlba, akkor kevés az esélyed a győzelemre. A Patriotsnak a 2009-es New Orleans Saints-győzelem lehet a példa, nekik sikerült a Colts ellen győzniük. A baj: ha Manningnek véletlenül jó napja van, és sajnos a rájátszásra nagyon komolyan összeállt a játéka, akkor sok hosszú támadással elérhetik, hogy Bradyék ne jöhessenek fel támadni.

Az edző

A Patriots sikerének titka az edző, Bill Belichick, akiről hirtelen elég annyit tudni, hogy minden idők második legjobb győzelmi mutatójával rendelkezik a legendás Vince Lombardi mögött. Belichick 86-ban a New York Giants védekezésért felelős edzőjeként nyert Super Bowlt. 1996-ban Bill Parcells New England Patriotsában töltötte be ugyanezt a szerpet, amikor elvesztették a Super Bowlt. Ez lesz az ötödik Super Bowlja a Patriot vezetőedzőjeként, utoljára 2007-ben kerültek be, akkor pont a Giantstól kaptak ki egy már szinte megnyert mérkőzés utolsó másodperceiben. Egy szemfüles szakíró megállapította, hogy a 2007-es vesztes döntőn piros kapucnis pulóverben volt Belichick, amit azóta nem hord.

A Patriots játéka igen egyszerű: röviden passzolnak nagyon sokat. A támadójátékuk lenyűgöző, meccsenként 32,1 pontot érnek el, ezért nem okoz problémát, hogy az idei szezonban több mérkőzésen óriási hátrányokból kellett felállniuk. A meccsenkénti 428 yardjukből 318-at passzból érnek el, ami a második legerősebb volt a ligában. A maradék meccsenkénti 110 futott yard a huszadik helyre elég, nem is sokat használják, legfeljebb rövidyardos szituációkban.

És ami felboríthat mindent

Az AFC konferencia döntő óta természetesen minden nap a Spuer Bowl-ról szól, de leginkább egy testrészről, annak egészségéről és a gyógyulásának, nem gyógyulásának messzemenő következményeiről. Ez a testrész az idén posztján elkapott TD rekordot döntő tight end, Rob Gronkowski bokája, amely kicsavarodott a Ravens elleni meccsen, és ún. high-ankle sprain sérülést szenvedett. Ez a fajta bokasérülés, ellentétben a "sima" aláfordulós bokaficammal, nem annyira zavaró egyenes sétánál, futásnál, de szinte lehetetlenné teszi a kitámasztást, így az irányváltást. A profi labdajátékosok bokáját minden edzésre, meccsre beragasztják, ami sokat segít a sérülés megelőzésében, és sérülés esetén tehermentesíti a szalagokat, de azért nem teljesen.
Rob Gronkowski, azon túl hogy rekord TD-t kapott el, a Pats egyik legjobb blokkolója a futójátékoknál. A Pats idén két TE-vel állt fel a támadójátékok több, mint 80%-ban, így az elmúlt két hétben a Pats-nek, azaz Belichick-nek teljesen új playbook-ot kellett előrántania, megtanítania és közben gyakorolnia az eddigieket, hátha mégis játszik. Tudósítások szerint napról napra jobb Gronk bokája, de igazán csak a pályán, az első futójátéknál, irányváltásnál fog kiderülni, mire képes. Optimista Pats szurkolóként nézhetjük a jó oldalát: a Giants-nek is fel kell készülnie mindkét esetre és ebből az egyiket nem tudják videóról elemezni, mert a Pats idén nem játszotta.

A magyar: Meskó Zoltán

Meskó Zoltán csak a második évét tölti a ligában, de a legjobb punterek között tartják számon. A punter látszólag nem sok dolgot csinál: ha az erős és komoly férfiak nem tudnak előre haladni, akkor bejön és elrúgja a labdát, mintha csak tönkre akarná tenni a játékot. Ezzel szemben az alapvetően a területszerzésről szóló játék egyik kulcsfigurája ő, mert egyáltalán nem mindegy, honnan kezdheti meg támadását az ellenfél. A Pats négy évre vette meg a Temesvárról származó román állampolgárságú, de magyarul remekül beszélő Meskót, miután a 2010-es drafton az ötödik körben foglalta le. Az idei szezonban 57 puntja volt, átlagosan 46,5 yardot rúgott, a leghosszabb rúgása 65 yard hosszú volt. A játékost nagyon szeretik csapattársai, és mivel állítólag jól passzol, reméljük, valami trükkös játékban is szerepet kap egyszer.

A Giantsnek nagyon jó a passz elleni védekezése, ügyesen siettetik az irányítót, ahogy ezt láttuk a Green Bay Packers elleni meccsükön, ahol a tavalyi bajnokot, az idei toronymagas esélyes támadójátékát megfojtották. Brady két labdát adott el a Giants ellen a kilencedik fordulóban, ami annyira megváltoztatta, hogy utána az alapszakasz többi hat meccsén már csak kettőt adott el.

A 34 éves Tom Brady a világ legtökéletesebb férfija, amennyiben a világ egyik legjobb csapatának vezére és a világ egyik legjobb nőjének, Gisele Bündchennek a férje. Háromszor választották meg a liga legjobbjának, háromszor nyerte meg a bajnokságot. Az idei szezon az egyik legjobb volt az életében: a második legtöbb yardot passzolta (5235), 39 touchdownt ért el, mindössze 12 labdát adott el. Bradynek a rájátszás a lételeme, eddig 16 mérkőzést nyert meg kezdő irányítóként, amivel holtversenyben az első, ha most vasárnap is nyer, akkor leelőzheti gyerekkori példaképét, Joe Montanát is, és megszerezheti negyedik Super Bowl-győzelmét.

A rájátszásban a Denver Broncos és az agyonsztárolt, de összevissza hajigáló Tim Tebow ellen hat touchdownt dobott Brady, a főcsoportdöntőben a Baltimore Ravens ellen viszont két interceptiont dobott. A New Englandnek nem túl erős a védelme, bár a főcsoportdöntőt pont a remek védekezés hozta meg, mert a támadósor és Brady betliztek.

A Super Bowlt élőben közvetítjük a Sportgézán, lehet jönni szurkolni és gyűlölni.

Rovatok