Hosszú húsz perc alatt két Eb-aranyat nyert

2012. november 22., csütörtök 18:03 | aznap frissítve

Hosszú Katinka arany-, Jakabos Zsuzsanna pedig bronzérmet szerzett 200 m vegyesen a franciaországi Chartres-ban zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokság csütörtöki nyitónapján.

A pillangó után Jakabos a második, Hosszú pedig a harmadik helyen fordult, majd következett a hát, amely során Hosszú megelőzte honfitársát, de még mindig nem az élen haladt. Mellen a brit Hannah Miley vette át a vezetést, ám a gyors megkezdése után néhány méterrel Hosszú pillanatok alatt az élre állt és végül magabiztosan győzött. Hosszú 2:05.78 perces idővel diadalmaskodott, míg Jakabos 2:06.66 perccel csapott célba. A második helyen a brit Hannah Miley végzett.

Nők, 200 m vegyes, Európa-bajnok: Hosszú Katinka 2:05.78 perc, 2. Hannah Miley (Nagy-Britannia) 2:06.21, 3. Jakabos Zsuzsanna 2:06.66.

Hosszú - aki néhány perccel korábban 200 vegyesen lett első - egészen az utolsó ötven méterig csak a harmadik-negyedik helyen haladt, ekkor azonban fantasztikus hajrát indított, és 2:05.78 perces idővel nyert 200 méter pillangón. A második helyen az olasz Stefania Pirozzi végzett, míg a harmadik honfitársa, Alessia Polieri lett.

Nők, 200 m pillangó, Európa-bajnok: Hosszú Katinka 2:05.78 perc, 2. Stefania Pirozzi (Olaszország) 2:06.09, 3. Alessia Polieri (Olaszország) 2:06.63, 4. Jakabos Zsuzsanna 2:08.74.

Hosszú Katinka versenyez a női 200 méteres pillangóúszás selejtezőjébenFotó: Ian Langsdon / MTI

Cseh László aranyérmet szerzett 200 m vegyesen. Cseh 1:54.72 perces idővel csapott a célba, míg a szám másik magyar indulója, Verrasztó Dávid 1:56.53-mal hatodikként zárt. A második helyen a francia Jeremy Stravius, a harmadikon az izraeli Gal Nevo végzett.

Cseh a táv feléig a második pozícióban haladt, majd a második 100 méter megkezdésekor átvette a vezetést, végül magabiztos előnnyel, 1:54.72 perces idővel csapott a célba. A szám másik magyar indulója, Verrasztó Dávid 1:56.53-mal hatodikként zárt. A második helyen a francia Jeremy Stravius, a harmadikon az izraeli Gal Nevo végzett.

Férfi,  200 m vegyes, Európa-bajnok: CSEH LÁSZLÓ 1:54.72 perc, 2. Jeremy Stravius (Franciaország) 1:54.00, 3. Gal Nevo (Izrael) 1:55.14, 6. VERRASZTÓ DÁVID 1:56.53

Bernek Péter új országos csúccsal ezüstérmet szerzett 200 m háton. A Kőbánya SC ifjúsági olimpiai bajnoka 1:49.41 perces időeredménnyel csapott célba, ezzel tovább javította a délelőtti előfutamban felállított 1:50.72 perces országos csúcsát.

Nem kapta el túl jól a rajtot a döntőbe a legjobb idővel bekerült Bernek, 50 méter után csak harmadikként fordult, ezt követően azonban a lengyel Radoslaw Kaweckivel együtt fokozatosan elléptek a mezőnytől. Kawecki ugyanakkor jobban hajrázott és végül magabiztosan diadalmaskodott.

Férfi, 200 m hát, Európa-bajnok: Radoslaw Kawecki (Lengyelország) 1:48.51 perc, 2. Bernek Péter 1:49.41, 3. Benjamin Stasiulis (Franciaország) 1:51.81.

A magyar csapat az első napon három aranyérmet egy ezüstöt és egy bronzérmet nyert.

"Úgy érzem, ma egész jól ment, és nem csak az országos csúcs miatt" - értékelte szereplését Bernek. "Az ezüstéremmel elégedett vagyok, Kaweckit képtelenség megverni rövidpályán, annyira brutálisak a fordulói."

"Mivel a Világkupa-sorozat után elég keményen edzettem tíz napig, ez még nem volt annyira éles és jó úszás, mint amit várok magamtól, viszont az is kétségtelen, ilyen komoly versenyen még sohasem kellett negyedóra alatt két ennyire komoly számot úsznom" - nyilatkozta Hosszú. "A kettő között igyekeztem kilépni a valós időből, mélyeket lélegezni, teljesen megnyugtatni a szervezetemet, és ez nagyjából sikerült is."

Jakabos Zsuzsanna elégedetten értékelt: "Jó volt ez így, egyáltalán nem bánkódom a kétszáz pillangó miatt: az egyik számban nagyon komolyan oda kellett tennem magam, és mivel a kétszáz vegyes volt az, ezért abban is maximumot adtam, a pillére aztán már csak ennyi maradt bennem."

"Mivel nem készültem erre a versenyre, nem kis öröm, hogy sikerült ennyire jó időt úsznom" - mondta Cseh. "Kezdésnek nagyon jó volt, elégedett vagyok."

Eredmények (a viadal honlapja alapján):

Férfiak:

400 m gyors, Európa-bajnok: Yannick Agnel (Franciaország) 3:37.54 perc, 2. Gabriele Detti (Olaszország) 3:41.66, 3. Andrea Mitchell D'Arrigo (Olaszország) 3:42.32

200 m hát, Európa-bajnok: Radoslaw Kawecki (Lengyelország) 1:48.51 perc, 2. BERNEK PÉTER 1:49.41, 3. Benjamin Stasiulis (Franciaország) 1:51.81

200 m vegyes, Európa-bajnok: CSEH LÁSZLÓ 1:54.72 perc, 2. Jeremy Stravius (Franciaország) 1:54.00, 3. Gal Nevo (Izrael) 1:55.14,...6. VERRASZTÓ DÁVID 1:56.53

50 m gyors, Európa-bajnok: Florent Manadou (Franciaország) 20.70 másodperc, 2. Vlagyimir Morozov (Oroszország) 20.89, 3. Frederick Bousquet (Franciaország) 20.97

4x50 m vegyes, Európa-bajnok: Franciaország (Jeremy Stravius, Giacomo Perez Dortona, Frederick Bousquet, Florent Manaudou) 1:32.35 perc, 2. Oroszország 1:33.87, 3. Csehország 1:35.18

Nők:

200 m vegyes, Európa-bajnok: HOSSZÚ KATINKA 2:05.78 perc, 2. Hannah Miley (Nagy-Britannia) 2:06.21, 3. JAKABOS ZSUZSANNA 2:06.66

200 m pillangó, Európa-bajnok: HOSSZÚ KATINKA 2:05.78 perc, 2. Stefania Pirozzi (Olaszország) 2:06.09, 3. Alessia Polieri (Olaszország) 2:06.63, 4. JAKABOS ZSUZSANNA 2:08.74

50 m mell, Európa-bajnok: Petra Chocova (Csehország) 30.02 másodperc, 2. Rikke Möller Pedersen (Dánia) 30.25, 3. Sycerika McMahon (Írország) 30.34

4x50 m gyors, Európa-bajnok: Dánia (Jeanette Ottesen Gray, Kelly Riber Rasmussen, Julie Levisen, Pernille Blume) 1:38.10 perc , 2. Finnország 1:38.13, 3. Fehéroroszország 1:38.39.