Az Orosz Doppingellenes Ügynökség (RUSADA) pénteken elküldte az ország tiltakozásáról szóló levelét a nemzetközi ügynökséghez (WADA), melynek december 9-én született döntése értelmében az orosz sportolók nemzeti színekben négy évig nem vehetnek részt jelentős nemzetközi versenyeken, így olimpiákon és világbajnokságokon sem – írja az MTI.
Az már a tiltás után egyértelmű volt, hogy az oroszok fellebbeznek majd, a RUSADA pedig végül múlt csütörtökön döntött a fellebbezésről, majd kedden az Orosz Olimpiai Bizottság elnöke, Sztanyiszlav Pozdnyakov kérte a szervezetet, hogy hivatalosan tiltakozzon a WADA-nál. A fellebbezést követően az ügyet a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) fogja tárgyalni. A levelet, melyben az oroszok hivatalosan jelezték, hogy fellebbeznek a WADA-határozat ellen, Jurij Ganusz, a RUSADA vezetője küldte el pénteken
annak ellenére, hogy ő személyesen nem értett egyet a fellebbezéssel.
A WADA december 9-én tiltotta el négy évre Oroszországot egyebek között az olimpiai és világbajnoki részvételtől, valamint a jelentősebb nemzetközi versenyek rendezésétől, mivel bizonyítottnak látta, hogy manipulálták az Orosz Doppingellenes Ügynökség (RUSADA) moszkvai laboratóriumának eredményeit.
Azok persze, akik bizonyítani tudják, hogy tisztán készülnek, semlegesként ott lehetnek a nagy versenyeken. A jövő évi – részben oroszországi rendezésű – futball Európa-bajnokságot nem érinti a mostani szankció, de ennél is érdekesebb, hogy a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) is mindent megtesz azért, hogy az eltiltás ellenére az eredeti terveknek megfelelően Oroszország rendezhesse a 2023-as A csoportos jégkorong-világbajnokságot.
Az orosz doppingbotrány a 2014-es szocsi téli olimpia idején kezdődött, az első eltiltás miatt az ország sportolói saját zászlójuk alatt nem szerepelhettek a 2016-os nyári és a 2018-as téli olimpián sem.