50 év, 50 pont, újra csúcson a sörösök

2021. július 21., szerda 08:31

Nem lesz hetedik meccs Phoenixben. A Milwaukee Bucks kosárlabdacsapata szerda hajnalban 105–98-ra legyőzte a Suns együttesét az NBA-döntő hatodik mérkőzésén, és ezzel 4–2-re megnyerte a sorozatot, egyszersmind 50 év elteltével megszerezte második bajnoki címét. A finálé legjobbjának természetesen az ezúttal 50 pontot, 14 lepattanót, 5 blokkot termelő, és rá cseppet sem jellemző módon 19-ből 17 büntetőjét értékesítő Jannisz Antetokounmpót választották meg. A Bucks az ötödik csapat a liga történetében, amely 0–2-ről volt képes fordítani a döntőben.

Volt itt fordulat bőven. Az első negyedet 29–18-ra megnyerte a Bucks, aztán a nagyszünetben már 49–42 állt az eredményjelzőn – de a vendégek javára. 17 000 néző zsúfolódott össze a Fiserv Forumban, plusz további 65 000 odakint, a Deer Districtben, ahogy a Bucks szurkolói zónáját hívják.

A második félidőben már nem volt mese. Bár a negyedik negyednek 77–77-ről vágtak neki a csapatok, az utolsó 12 percben 13 pontot dobott Antetokounmpo, aki végül 50 ponttal, 14 lepattanóval, 5 dobásblokkolással, 16/25-ös mezőnymutatóval fejezte be a meccset, de a leghihetetlenebb statisztikája a 17/19 volt a büntetővonalról azok után, hogy a rájátszásban 55,6 százalékot produkált, sokszor még a gyűrűt sem találta el, és a Suns-szurkolók nevetségének tárgya volt.

Jannisz – a vezetéknevét nem vagyok hajlandó többé leírni – 50 pontjánál soha senki nem dobott még többet az NBA-döntők utolsó meccsén, ugyanannyit is csak a legendás Bob Pettit egyszer, 63 éve, a St. Louis színeiben.

Persze, hogy a görög kapta a döntő MVP-jének járó trófeát Adam Silvertől, az NBA igazgatójától, és a bajnokcsapatnak járó Larry O'Brien-trófeát is a magasba emelhette.

A Bucks csapatában az MVP-n kívül senki sem érte el a 20 pontot, Khris Middleton 17, a cserejátékos Bobby Portis 16, Jrue Holiday 12 pontot szerzett, a vesztesek legjobbja Chris Paul volt a 26 pontjával, az előző meccset 40 pontot szerző Devin Booker most betlizett (19 pont, 8/22 mezőnyből), DeAndre Ayton 12 pont, pocsék 4/12-es dobószázalékkal.

Az arizonai sivatagból érkező vendégek nyomasztó magassági hátrányban voltak, nem tudtak mit kezdeni a palánk alatt tarthatatlan görög szörnyeteggel, a Greek Freakkel.

A legendás Miller sörfőzde városa tehát ünnepelhet, 1971 után másodszor is NBA-bajnok gárdája van. Fél évszázada Kareem Abdul-Jabbar és Oscar Robertson vezette diadalra övéit, most Jannisz gyakorlatilag egymaga tette ugyanezt.

Átlaga félelmetes a hat meccsen: 35,2 pont, 13,2 lepattanó, 5 gólpassz, 1,8 blokk, 61,8 százalék mezőnyből.

(Borítókép: A Milwaukee Bucks játékosa, Larry O'Brien trófeát tart a kezében, miután csapata megnyerte a 2021. évi NBA-döntőt 2021. július 20-án. Fotó: Joe Murphy / NBAE / Getty Images)