Hosszú Katinka és 17 éves magyar riválisa is döntőbe jutott

2021. július 24., szombat 13:49

Az úszóversenyek is elkezdődtek helyi idő szerint szombat este a tokiói olimpián. Az első versenynap magyar úszói vegyes teljesítményt nyújtottak: továbbjutott Verrasztó Dávid, Mihályvári-Farkas Viktória és Hosszú Katinka 400 méter vegyesen, Sebestyén Dalma, Zombori Gábor és Bernek Péter azonban kiesett.

Jól mutatja az úszóversenyek népszerűségét, hogy már két órával az első verseny előtt szinte megtelt a sajtópáholy, nagy volt a sürgés-forgás a médiaközpontban is, miközben a medencében még épphogy elkezdődött a bemelegítés. Hat versenyszám összesen 26 előfutamát rendezték szombat este.

A férfi 400 méter vegyes előfutamaival indult az este, Bernek Péter és Verrasztó Dávid is a harmadik előfutamban (összesen négyet rendeztek) állt a rajtkőre. Előbbi az egyes, utóbbi az ötös pályán tempózott. Velük együtt jött Chase Kalisz is, akit szinte a teljes amerikai úszócsapat elkísért, így a zárt kapuk ellenére versenyhangulatot érezhettünk az uszodában. Bernek nagyon bekezdett, a hát után feljött a második helyre, míg Verrasztó a hatodik helyen haladt. Háromszáz méter után helyet cseréltek, és végül óriási hajrában Verrasztó Dávid a harmadik lett a futamban 4:09,80-as idővel. Mint az utolsó előfutam után kiderült, ez bőven elég volt a holnapi döntőbe való jutáshoz, a negyedik legjobb idővel kvalifikálta magát a magyar idő szerint vasárnap éjjel 3.30-kor kezdődő fináléra. Bernek Péter 4:12,38-as ideje az összetett 13. helyéhez volt elegendő.

Túl sokat nem tudok mondani erről az úszásról... Amit lehetett, kihoztam belőle. Két hete iszonyatos feszültségben élek, az is csoda tulajdonképpen, hogy itt vagyok... Legalább nem 4:15, meg 4:18, mint ezt megelőzően... Meglátjuk, mire lesz ez elég. Azt tudom, hogy jóval több van bennem... Csak azért ilyenkor előjön az elmúlt tíz-tizenöt év. Amit nem lehet kizárni. Egy sima versenyen szerintem megoldanám simán. Most, ha holnap tudok egy 4:08-at csinálni, már nem érdekel, hányadik leszek. (Később, amikor megtudta, hogy 4. lett:) Legalább nem egy külső pályán úszom. Hogy Szeto kiesett? Mindegy, van itt elég ellenfél – így Verrasztó Dávid az előfutam után.

A női 100 méter pillangó második előfutamában Sebestyén Dalmáért szoríthattunk. A 24 éves magyar úszó ötödikként fordult féltávnál, majd nagy hajrával bejött a harmadik helyre futamában 59,79-es eredménnyel. Az elődöntőbe jutáshoz ez nem volt elegendő (58,08-as idővel lehetett bejutni), összesítésben 27. helyen zárt. Legközelebb a 200 méter vegyesen láthatjuk.

A férfi 400 méter gyors előfutamai közül az olimpiai újonc Zombori Gábor az utolsó, ötödikben ugrott a medencébe. Nagyon erősen kezdett, az első 50 után a második helyen haladt, aztán féltávnál visszaesett az utolsó, nyolcadik helyre. A második 200-on növelte a csapásszámot, és végül két helyet előrelépve hatodikként zárt 3:47,99-es idővel. Összesítésben 18. lett a 18 éves magyar úszó, így nem jutott döntőbe.

Alapvetően könnyednek éreztem az első százat, már kezdtem örülni, hogy olyan lesz, mint a 2019-es vb-n, de nem úgy alakult sajnos... Nagyon jó érzés volt ebben a medencében úszni, gyors a víz, csak az zavart, hogy majdhogynem üresek a lelátók, legalábbis a hazai vb-hez képest. Kicsivel jobb időre számítottam, ha nem is 3:45-öt, de a legjobbamat, 3:46-ot meg akartam úszni. Majd át kell néznem az ötveneimet, ám nem ezzel volt a gond, valami a felkészülésemmel nem stimmelt: kicsit rosszabbnak éreztem, mint a vb előtt, akkor lassabban fáradtam, mint most, ezen dolgoznom kell a jövőben. Bőven van még bennem, 3:43-44-es időket várok magamtól, de ezeket van időm megcsinálni – mondta Zombori Gábor.

A negyedik versenyszám a női 400 méter vegyes volt, amelynek második előfutamában Mihályvári-Farkas Viktória úszott, míg a harmadikban a szám címvédője és világcsúcstartója, Hosszú Katinka. Mihályvári-Farkas Viktória fokozatosan vette fel a tempót, az első száz után a hatodik helyen haladt, majd fokozatosan jött előre. Az utolsó 50-re már másodikként fordult rá, végül a harmadik pozícióban zárt kiváló időeredménnyel, 4:35,99-cel, amivel döntőbe is jutott.

Rettenetesen izgultam, húsz perccel a rajt előtt úgy voltam, hogy csináljuk már, mert én ezt nem bírom elviselni. Nekem ma itt egy volt a fontos, hogy megússzam az Eb-n elért időmet, ez sikerült, sőt még javítottam is, és az meg csodálatos, hogy életem első olimpiáján döntős vagyok. Igen, a táv első felében általában lemaradok, mert pillangón és háton nem tudok olyan gyors lenni, mint a mezőny, viszont mellen elég jól tudok jönni, úgy látszik, és a gyors is jól megy... – értékelt az előfutam után Mihályvári-Farkas Viktória.

Hosszú Katinka az utolsó előfutamból szintén kvalifikálta magát a holnapi döntőre, az első százon még vezetett, majd szinte minden fordulónál harmadikként írta ki az eredményjelző. A hajrában a spanyol Mireai Belmonte megelőzte, így végül negyedik lett a futamban 4:36,01-gyel, ami a hetedik legjobb idő összesítésben. Mindez azt jelenti, hogy a fináléban az egyes pálya lesz az övé, míg Mihályvári-Farkas Viktóriáé – a hatodik legjobb időnek köszönhetően – a hetes.

Az este programja a férfi 100 méteres mellúszás, valamint a női 4×100-as gyorsváltó előfutamaival zárult, magyar indulók nélkül.

A magyar idő szerint vasárnap éjjeli programban tehát elsőként Verrasztó Dávidot láthatjuk a férfi 400 vegyes döntőjében 3.30-kor, majd 4.12-kor jön a női 400 vegyes döntője Hosszú Katinkával és Mihályvári-Farkas Viktóriával.