Óriási hajrával ötödik lett a férfi 4×100-as gyorsváltó

2021. július 26., hétfő 05:17

Ötödik lett a magyar férfi 4×100-as gyorsváltó a magyar idő szerint hétfő éjjeli döntőben. Németh Nándor nem jutott be a holnapi fináléba 200 méter gyorson, 15. lett a középdöntőben.

A hatodik idővel kvalifikálta magát a magyar férfi 4×100-as gyorsváltó a hétfői döntőre, így a hetes pályán úszhatott a Milák Kristóf, Bohus Richárd, Szabó Szebasztián, Németh Nándor összeállítású négyes. Milák úszott elsőként a mieinknél, míg az amerikaiaknál Caeleb Dressel, aki elsőként hozta a váltót, Milák (48,27) a hetedik helyen váltott. Szabó Szebasztián ugyanígy zárt, bár jobb időt úszott (47,44), de a váltó maradt a hetedik. Bohus Richárd 47,81-es százzal az ötödik helyre hozta fel a váltót, Németh Nándor úszott utolsóként. 47,57-es százat ment, a váltó pedig új országos csúccsal (3:11,06) az ötödik helyen végzett.

Az olimpiai bajnoki címet a favorit Egyesült Államok (3:08,97) szerezte meg, Olaszországot és Ausztráliát megelőzve.

Láttam a srácokon, hogy megint kezdenek befeszülni a rajt előtt, úgyhogy tartottam nekik egy kis előadást, hogy csak élvezzék ezt az egészet... És tényleg élveztük. Ma mindenki a legjobbját adta, ami belefért, beletettünk mindent, amink volt, meg még többet is talán. Kristóf megint nagyot ment elsőre, Szebi ma utolérte a vízalatti kamerát, elképesztő volt, amit ma úszott, és óriási volt látni, ahogy jön Nándi az ostorcsapásaival, én tudtam, hogy ezekkel a rettenetes hosszú karjaival szépen lenyúlja a franciákat is. Ötödikek lettünk, megvan a csúcs, tényleg fantasztikus érzés – értékelt Bohus Richárd a döntő után.

„Szerencsére Ricsi tartott egy kis motivációs beszédet a last callban, ami sokat jelentett, mert még jobban rápörögtünk, viszont lazán tudtunk úszni. Tény, kicsit korán lőttem ki, pillanatra meg is ijedtünk, de szerencsére nem volt gond, aztán pedig mentem, ahogy tudtam... Ez a váltó, az ember odaadja a szívét, odaadja mindenét, és abból ki tud jönni egy ilyen részidő is” – mondta Szabó Szebasztián.

A délelőtti program a női 100 méter pillangó döntőjével kezdődött. Az olimpiai bajnoki címet az a kanadai Margaret MacNeil (55,59) szerezte meg, aki féltávnál még utolsó előttiként fordult. A második helyre öt százados hátránnyal a kínai Csang Ju-fej ért oda, míg a bronzérmet az ausztrál Emma McKeon szerezte meg. A világcsúcstartó Sarah Sjöström csak a hetedik lett.

A második versenyszám a férfi 200 méter gyors középdöntője volt, Németh Nándor az elsőben volt érdekelt. A fiatal magyar úszó jól kapta el a rajtot, ötvennél az ötödik, majd féltávnál (52,24-es idővel) a hatodik helyen fordult. A második százra elfáradt Németh, 54,56-ot úszott, és végül 1:47,20-as eredménnyel a hetedik lett futamában, így lemaradt a döntőről, 15. lett összesítésben. A 21 éves úszó sem volt elégedett, még ki sem jött a medencéből a benyúlás után, már a fejét rázta.

A női 100 méter mell középdöntőjében a dél-afrikai Tatjana Schoenmaker úszta a legjobb időt (1:05,07), megelőzve két amerikait, Lilly Kinget (1:05,40) és Lydia Jacobyt (1:05,72). A svéd Sophie Hansson, az orosz Julia Jefimova és Jevgenyija Csikunova, valamint az olasz Martina Carraro és az ír Mona McSharry jutott még döntőbe.

A férfiak ugyanezen számában már a döntőt rendezték, amit a legfőbb esélyes, az olimpiai és világcsúcstartó Adam Peaty nyert meg, végig vezetve 57,33-as idővel. Az ezüstérmet a várakozásoknak megfelelően a holland Arno Kamminga nyerte (58,00), míg a dobogó harmadik fokára az olasz Nicolo Martineghi (58,33) léphetett fel.

A női 400 gyors döntője követte a mellúszókat, ahol trónfosztást láthattunk. A címvédő Kathleen Ledecky és Ariarne Titmus vele fej fej mellett haladt szinte végig, a mezőny többi része több mint egy testhossz hátránnyal követte őket. Az utolsó száz méter elképesztően izgalmasra sikerült, gyakorlatilag egyszerre fordultak rá az utolsó ötvenre, miközben az újságírók és a lelátón helyet foglaló úszók is felállva szurkoltak. Titmus parádés hajrájának köszönhetően megnyerte a döntőt (3:56,89), Ledecky lett az ezüstérmes (3:57,36), míg a bronzot a kínai Li Bing-csie (4:01,08) szerezte meg. Ledecky először kapott ki olimpiai egyéni döntőben, Titmus minden idők második legjobb idejét úszta.

A férfiaknál és a nőknél is a középdöntőt rendezték 100 méter háton. Mindkét nemben amerikai úszó volt a leggyorsabb: Ryan Murphy (52,24) és Regan Smith (57,86, olimpiai csúcs).

...5. MAGYARORSZÁG 3:11,06

(Borítókép: Németh Nándor, Milák Kristóf, Szabó Szebasztián és Bohus Richárd (b-j) örül az 5. helyezésnek a férfi 4 × 100 méteres gyorsúszás döntője után a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián, a Tokiói Vizes Központban 2021. július 26-án. Fotó: Kovács Tamás / MTI)